• DOLAR
  5,6855
  % 0,04
 • EURO
  6,4002
  % 0,25
 • ALTIN
  260,2279
  % -0,17
 • BIST
  99.806
  % 1,81

Malatya, Yazıhan, Doğanşehir Artık Büyükova

21 Şubat 2019 tarih ve 774 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Malatya, Doğanşehir ve Yazıhan Ovalarının Büyükova koruma alanı kapsamsına alınmasıyla belirlenen Büyükova sınırları içinde kalan alanlara tarım faaliyetleri dışında hiçbir işlem yapılamayacak. Bu sayede son yılarda artış hızı düşen bitkisel üretimin de artırılması hedefleniyor. Ayrıca alınan bu kararla tarım alanlarının imara açılmasının da önüne geçilmiş oldu

Malatya, Yazıhan, Doğanşehir Artık Büyükova

21 Şubat 2019 tarih ve 774 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Malatya, Doğanşehir ve Yazıhan Ovalarının Büyük ova koruma alanı kapsamına alınmasıyla artık bu sınırlar içinde tarım alanı dışında hiçbir faaliyet yapılamayacak. Cumhurbaşkanı tarafından projenin onaylanmasıyla Malatya, Doğanşehir ve Yazıhan ovaları tarım dışında faaliyetlere kapatılacak ve imara açılamayacak.  Cumhurbaşkanlığı kararı ile birinci sınıf tarım arazilerini içeren bu ovalar “Tarımsal Sit Alanı” ilan edilmiş oldu ve bu ovalardaki arazilerin tarım dışı faaliyetlerde kullanılmasının önüne geçilmiş oldu. Ancak alan içerisinde yer alan ve tarım alanı olarak kullanılamayacak; yüksek engebeli, kayalık ve taşlık alanlar, tarıma elverişli olmayan alanlarla ilgili bakanlıkların teklifi ve Tarım ve Orman Bakanlığı başta olmak üzere konunun taraflarınca onaylandıktan sonra kullanım izni alınabilecek. Bu sayede tarım arazileri korunmuş olacak. Büyük ovanın dışında kalan ve sulaması düşük olan kuru marjinal eğimi yüksek arazilerde de tarım dışı alanlarda kullanılması sağlanacak.

TARIM ALANI DIŞINDA KULLANILAMAYACAK

Hayvansal üretimde yüzde 150-170 civarında bir artış sağlanırken aynı zamanda bitkisel üretimde ise yüzde 16-18 civarında bir artış hızı yaşandı. Bitkisel üretimdeki bu artış nüfus artış hızının çok gerisinde gerçekleşti. Ve büyük bir sorun haline gelerek geçtiğimiz yıl daha belirgin bir hale geldi. Büyük Ova projesi ile bitkisel üretimde de, tarımsal üretimde de artış yaşanması hedefleniyor. Bunun yanı sıra Büyükova içerisinde yer alan bir tarım arazisi tarım dışına çıkarılabilmesi için Tarım Bakanlığı ile birlikte ilgili Bakanlığın kamu yararı belgesi alması gerekiyor. Onu da bakanlık onayı alınmasının sonrasında da Cumhurbaşkanı’nın onayı gerekiyor.  Böylelikle söz konusu arazilerin tarım dışı kullanılması daha da zorlaşmış olurken arazilerin korunması da daha kolaylaştı.

2018 YILINDA 3 OVA DAHA BÜYÜKOVA İÇİNE ALINMIŞTI

16 Mart 2018 yılı resmi Gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu kararında ise Fındıkköy Ovası, Erkenek Ovası, Kurucaova Ova Büyükova koruma alanı içerisine alınmıştı.

 

Rahime Gül Erbaş

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber