• DOLAR
  6,8223
  %0,16
 • EURO
  7,5691
  %0,29
 • ALTIN
  379,35
  %0,80
 • BIST
  8,4542
  %0,71

Malatya Üvey Evlat mı?

AK Parti’ye yıllardan beri verdiği büyük destekle bilinen Malatya’da kentin önemli değeri olan kuru kayısının her geçen yıl değer kaybetmesi, üreticileri sıkıntıya sokuyor. CHP Yönetiminde olan Aydın’da kuru incir fiyatlarına verilen Toprak Mahsulleri Ofisi desteğinin, AK Parti yönetimindeki Malatya’da kuru kayısıya verilmemesine sitem eden üreticiler, TMO’nun müdahale alımı yaparak kayısı fiyatındaki gerilemeyi durdurmasını istiyor

Malatya Üvey Evlat mı?

AK Parti’ye yıllardan beri verdiği büyük destekle bilinen Malatya’da kentin önemli değeri olan kuru kayısının her geçen yıl değer kaybetmesi, üreticileri sıkıntıya sokuyor. CHP Yönetiminde olan Aydın’da kuru incir fiyatlarına verilen Toprak Mahsulleri Ofisi desteğinin, AK Parti yönetimindeki Malatya’da kuru kayısıya verilmemesine sitem eden üreticiler, TMO’nun müdahale alımı yaparak kayısı fiyatındaki gerilemeyi durdurmasını istiyor

Adalet ve Kalkınma Partisi’ne yıllardan beri verdiği büyük destekle bilinen Malatya’da kentin önemli değeri kuru kayısının her geçen yıl değer kaybetmesi, üreticileri sıkıntıya sokuyor. CHP Yönetiminde olan Aydın’da kuru incir fiyatlarına verilen TMO desteğinin, AK Parti yönetimindeki Malatya’da Kuru kayısıya verilmemesine sitem eden üreticiler, kuru incir başta olmak üzere bazı ürünlerde olduğu gibi Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) müdahale alımı yaparak kayısı fiyatındaki gerilemeyi durdurmasını talep ediyor

Aydın’da kuru incir fiyatlarının giderek değer kaybetmesinin ardından kentte  sivil toplum kuruluşları harekete geçti.  Nazilli Ticaret Borsası’nın girişimleri ile  siyasiler devreye sokulurken, AK Parti Aydın  Milletvekili ve KİT Komisyonu Başkanı  Mustafa Savaş, gerek TMO ile, gerek de  Cumhurbaşkanlığı ile görüşerek destek alımı  yapılmasını sağladı. AK Parti Genel Başkanı  ve Cumhurbaşkanı Recep Tayypip Erdoğan’ın da  talimatı ile yaklaşık 15 gün içerisinde TMO  yetkilileri kente gelip incelemelerde  bulunurken, TARİŞ aracılığıyla müdahale  alımları yapılmaya başlandı. Aydın’ın  Germencik ve Nazilli ilçelerindeki depolarda destek alımı yapılırken, kuru incirdeki fiyat  düşüşünün önüne geçildi. Aydın’da  üreticileri sevindiren bu gelişmede,  özellikle AK Parti Milletvekili Mustafa  Savaş’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşüp süreci hızlandırmasının büyük etkisi oldu.

KAYISI İÇİN DE HAREKETE GEÇİLMELİ

Konuyla ilgili Aydın’daki gelişmeler takip eden Malatyalı kuru kayısı üreticileri, aynı duyarlılığın kendileri için ortaya koyulmamasına tepki gösterdi. Kuru kayısı fiyatlarının giderek düştüğünü dile getiren üreticiler, “Kayısı incirden çok ucuz şu anda. Eskiden bir kilo kuru kayısı fiyatıyla, 3  kilo kuru incir alınabiliyordu. Şimdi ne yazık ki kuru üzüm bile kayısıdan daha pahalı. Kuru kayısı  fiyatı 7 lira ile 10 ve 11 lira arasında  değişiyor. Yazık günah bu üreticiye… Bunun için bir an  önce tıpkı Aydın’da olduğu gibi TMO devreye  sokularak kuru kayısı için de alım yapılması  sağlanmalı. Böylelikle kayısıdaki fiyat gerilemesi durdurulup ileriye dönük olarak da fiyatların artışı sağlanmalı” dedi.

“DEPO MAZERET DEĞİL!”

Malatya’da TMO’nun alım yapması noktasında  soğuk hava deposunun mazeret olarak öne  sürüldüğünü, bunun ise gerçeği yansıtmadığını dile getiren üreticiler, “Malatya’da soğuk hava deposu yok diyorlar. TMO’nun alım yapmaya başladığı Aydın’da soğuk hava deposu mu var? TMO  adına alım yapan TARİŞ’in soğuk hava deposu  yok, normal depoya koyuyor. Germencik ve  Nazilli’de alım yapıyor. Alım yapılan yerler soğuk hava deposu değil, normal depolar. ‘Alım yapmak için soğuk hava deposu gerekli’ diye mazeret üretenler gidip oralarda inceleme yapsın ve bunu mazeret olarak üreticinin önüne sunmasın” diye konuştu.

AK PARTİ’YE OLAN REKOR OY DESTEĞİNİN ÖNEMİ YOK MU?

Öte yandan üreticiler TMO’nun destek alımı yaptığı Aydın ile Malatya’nın siyasi tablosuna da dikkat çekti. Aydın’da AK Parti’ye desteğin Malatya’dan çok geri olduğunu, büyükşehir yönetiminin de CHP’nin elinde olduğunu hatırlatan üreticiler, yıllardan beri AK Parti’yi el üstünde tutan Malatya’da siyasilerin üreticiyi rahatlatacak girişimde bulunmamasına anlam veremediklerini aktardı. Malatya’da oy oranını her geçen yıl artıran siyasi iradenin vakit geçirmeden harekete geçmesini belirten üreticiler, AK Parti’nin bunu Malatya’ya borçlu olduğuna dikkat çekerek, TMO’nun kuru kayısı için harekete geçmesi gerektiğinin altını önemle çizdi.

MTB BAŞKANI ÖZCAN: TMO DEVREYE GİRSİN DEPOMUZ HAZIR

Konuyla ilgili bir açıklma da Malatya Ticarete Borsası Başkanı Ramazan Özcan’dan geldi. Özcan, “ Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO)mutlaka üzümde ev incirde olduğu gibi kayısıda da arz fazlası piyasayı regüle edici bir aktör olarak piyasaya girmesini istiyoruz bu konuda milletvekillerimizin üstünde bir siyasi baskı oluşturduk oluşturuyoruz. Onlarda meseleye vakıflar geçtiğimiz günlerde gerek TMO genel müdürlüğümüzle gerek şube müdürlüğümüzle bir görüşme gerçekleştirildi.   Kayısı son iki yıldır üreticimiz gerçekten mağdur özellikle kükürtlü ürün diye adlandırdığımız üründe maliyetlerimiz her yıl artıyor.  Bu yılki üretim maliyetlerine baktığınız zaman yüzde 42. Geçen yıl kayısı 11 liraydı bu yıl da 11 lira. Burada mutlaka TMO’nun bir aktör olarak kısmen ürün satın alarak üründe bir taban fiyat oluşturup piyasadaki arz fazlasını da çekmiş olması önemli bir şey.  Biz hazırız Malatya Ticaret Borsası olarak gerek depolama alanı açma noktasında toprak mahsulü ofisinin gerekse alım açısından her türlü desteği yapacağımızı bakanlığa da ifade ettik.  Bu bir fırsat Toprak Mahsulleri Ofisi Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olarak atanan Ahmet Güldal’ın kayısı konusunda da bilgili ve tecrübeli olmalı daha önce Malatya’da tarım il müdürü olarak görev yapmış olması bizim için bir şans… milletvekillerinin konuya ilgili olması hükümetimizin sayın cumhurbaşkanımızın Malatya’ya verdiği önemi hepimiz biliyoruz. Bu sesimizi de mutlaka buradan duyacaktır diye düşünüyorum.  hepimiz bu konuda hem fikiriz, buna ihtiyacımız var kayısı milli bir ürün stratejik ve prestij ürünü bu şehre yıllık yaklaşık 350 milyon dolar direk ve dolaylı gelir getiriyor. Ama piyasada rafta ki değeri 4 milyar dolar olan ürünün sadece 350 milyon dolarını olan bölümünün bizde olması çok da mantıklı değil en az 500 milyon dolar gibi bir rakama bunu çıkarmamız lazım. Belli bir tüketici kitlesine ulaşmış bir üründen bahsediyoruz bu bir milli ürün bir taraftan da bakanlığında bu konuda ciddi bir hassasiyet göstermesi gerek.  Bu saatten sonra TMO bize deponuz var mı diye soramayacak depomuz hazır mart ayının sonu itibariyle biz lisanlı depomuzu bitirmiş olacağız. Yeter ki TMO biz ürün almaya karar verdik desin biz onalar gerekli saklama koşullarının uygun olduğu depoları onalar mutlaka göstereceğiz. Şuanda da bu konuda bir çalışmamız var.  Yeteri kadar alanda var iklimlendirilmiş soğuk hava depoları var. TMO çok güçlü bir kurum bu kurum için 5 -10 bin ton kayısı kesinlikle çerez parasıdır. Türkiye güçlü bir ülkedir Türkiye 10—20 bin ton kayısıyı alma kudretine ve onu da tüketme kudretine sahiptir.” Dedi.

Hanife Sarı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber