• DOLAR
  7,3182
 • EURO
  8,6009
 • ALTIN
  453,51
 • BIST
  1,1749

 Malatya Ürünlerini Tercih Edin!

TESK Yönetim Kurulu Üyesi. Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin, gazetecilere yaptığı açıklamada kentte açılan gıda fuarlarına tepki gösterdi. Açılan fuarlarda satılan ürünlerin ilgili kurumlar tarafından sıkı bir denetimden geçmesini isteyen Keskin, vatandaşlardan yapacakları alışverişlerde Malatya ürünlerini ve Malatya esnafını tercih etmelerini istedi

 Malatya Ürünlerini Tercih Edin!

TESK Yönetim Kurulu Üyesi. Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin, gazetecilere yaptığı açıklamada kentte açılan gıda fuarlarına tepki gösterdi. Açılan fuarlarda satılan ürünlerin ilgili kurumlar tarafından sıkı bir denetimden geçmesini isteyen Keskin, vatandaşlardan yapacakları alışverişlerde Malatya ürünlerini ve Malatya esnafını tercih etmelerini istedi

TESK Yönetim Kurulu Üyesi. Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin kentte açılan gıda fuarlarına itibar edilmemesini istedi.

Malatya Büyükşehir Belediyesinin fuarlar için il dışında açılması gerektiği kararını desteklediğini ifade eden ESOB başkanı Keskin; “ Bu tür Gıda Fuarı, Lezzetler fuarı, adını ne korsanız koyun, bu fuarlar Malatya esnafına zarar veriyor.” Diyerek açıklamasını şöyle sürdürdü. “Esnaf kesiminin bu son zamanlarda bu kış günü biraz para kazanması lazım. Esnafın önünü kapatmaya kimsenin hakkı yoktur. Bu gıda fuarları konusunu Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Başkan’a görüştüm. Bu konunun mecliste bir karara bağlandığını söyledi. İnşallah bu son olur. Bize dediğine göre yılbaşından sonra kesinlikle Malatya’nın içerisinde bu tür fuarlar açılmayacak. Konuyu Sayın valim ile de görüştüm. Şehir içinde ne kermes kurulmasına müsaade edecekler. Belediye ise merkezde Kayısı Festivali’nin dışında, Tarım Fuarı’nın dışında Malatya merkezde yapılacak esnafa zarar verecek, Malatya’ya zarar verecek bir etkinliğe izin verilmeyeceğini bize teyit etiler” diye konuştu.

Fuarlar Merkez Dışında Yapılmalı

Açılacak gıda ürünleri ve benzeri fuarların bundan böyle merkez dışında yapılacağını vurgulayarak; “Büyükşehir Belediye Meclisinde de böyle bir karar alınmış. Bu fuarları nerede yapacaklar? Fuar alanında yapacaklar. Nerede yaparsa yapsın. Fuar alanına giden insanlar varsa orada alışverişini yapsın. Bunun için Belediye bir karar aldı. İnşallah bundan sonra merkeze bir daha böyle bir şey olmayacağını Belediye Başkanının bize sözü var. Onun için bu fuar son olacak. Bu konunun bundan sonra sorun olmayacağını söylediler. Her şeyin bundan böyle Meclis kararıyla olduğunu söylediler. Birilerinin rant kazanması için bütün esnaf ve sanatkârın rızkıyla oynamaya kimsesin hakkı yok. Fuar adı altında ne idüğü belli olmayan gıda maddesi adı altında bir şeyler satmasını istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Sıkı Bir Şekilde Denetlenmeli

Stantlarda ürün satan esnafların yeterince denetlenip denetlenmediğinden vatandaşın emin olması gerektiğini söyleyen Keskin, bu konudaki görüşlerini de; “Tarım ve Orman İl Müdürlüğü kontrol ediyoruz diyorlar. Maliye’ye vergi kayıtları var mı? Maliyede kaydediliyor deniyor. Bu Memleket bizim. Bu esnaf sanatkâr bizim. Bunların hakkını savunmamız, korumamız lazım. Bizim esnaf ve sanatkâr camiamızın ekmeğinle oynamaya kimsenin hakkı yoktur. Dışarıda getirip burada çürümüş malları satmaya kalkıyorlar. Nereden geldiği belli olmayan, sağlık raporu olmayan ürünleri insanların getirip burada Trabzon yağı diye satıyorlar. Trabzon’da yağ mı var. Herkes biliyor ki Trabzon’da dağın başında sürüsü mü var? Koyunu mu var? Yağ getirsin. Adamın Trabzon’da bir koyunu var. Adam getirmiş tereyağı satıyor. Vatandaş Malatya yağını bilmiyor Malatya yağı arasalar hiçbir yerde bulamazlar. Hiçbir yerde benzeri yoktur. Alacaklarsa Malatya yağı alsınlar. Tezgâhlarda satılan bu ürünlerin hepsi Malatya’da var. Olmasa da bir şey diyemem ama her şeyin en iyisi Malatya da var. Malatya gıda tarım ürünleri bakımından kendi kendine yetecek kapasiteye sahip ender kentlerden birisidir. Malatya’mız doğunun göz bebeği, doğunun batısı, parlayan yıldızıdır deniyor ama bunların hepsi söylentide kalıyor” şeklinde paylaştı.

A.Vahap Kaygusuz

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber