• DOLAR
  7,6604
 • EURO
  8,9115
 • ALTIN
  458,62
 • BIST
  1,1633

Malatya TSO Meclis Toplantısı Arapgir’de Yapıldı

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası, Eylül ayı meclis toplantısı Arapgir’de yapıldı. TSO Başkanı Sadıkoğlu, “Arapgir ilçesini Malatya’da ve dışarıda kamuoyunda önemli bir konuma getiren, ilçedeki değerleri dünya çapında fuarlara katılarak hem tanıtıp hem onların önemini arz eden Arapgir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum.” dedi

Malatya TSO Meclis Toplantısı Arapgir’de Yapıldı

Meclis Başkanı Hasan Özkan Başkanlığında Samime Aydınlar Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda, Ağustos ayı mizanı okundu ve oy birliğiyle kabul edildi. Toplantıda konuşan Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, “Arapgir ilçesini Malatya’da ve dışarıda kamuoyunda önemli bir konuma getiren, ilçedeki değerleri dünya çapında fuarlara katılarak hem tanıtıp hem onların önemini arz eden Arapgir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi. Sadıkoğlu, ilçelerin sorunlarının ve problemlerinin yerinde tespit edilmesi ve ilçelerin şehirle bütünleşmesi anlamında meclis toplantılarının dönem dönem farklı ilçelerde yapılmasının önemli olduğunu söyledi.

“NEFES KREDİSİNİ 43 MİLYON TL’YE ÇIKARDIK”

Döviz kurlarındaki dalgalanmalardan dolayı esnaf ve tüccarımızın bankalardaki finansa erişiminin zorlaştığını gördüklerini belirten Sadıkoğlu, şöyle konuştu: “Bankaların kerdi verirken limitleri olduğu halde kredi kullandırmada problem yaşatırken hem de faiz oranlarının yüzde 40’lara yaklaştığı bir ortamda tüccar, sanayici ve esnafımızın yüksek faizle ile ticaret yapıp para kazanarak bu borçlarını ödemesi çok zor görünüyor. Sayın TOBB Başkanımızın yönetiminde bu sıkıntılı süreçte en azından elektrik, doğalgaz paraları, hammadde girdileri ve işçi maaşları ile birlikte neler yapabiliriz, yaptığımız çalışmalar sonucunda geçmiş dönemde de uyguladığımız Nefes Kredisi, KOBİ Nefes Kredisi olarak TOBB’un öncülüğünde 8 bankamızın da işin içerisine dahil olması ile birlikte hükümetimizle görüşülerek yeni bir aşama oldu. Ticaretten dolayı ekonomik sıkıntı yaşayanların sıkıntılarını aşabilmek adına önemli olduğunu düşünüyorum. Oda olarak geçmiş dönemde bizim yatırmış olduğumuz bütçenin aşağı-yukarı 15 katını yeniden kredi değerlendirmesiyle bankalar limit tahsis etmiş durumda. Örnek olarak biz 1 milyon TL para yatırdığımızda, 15 milyon TL kerdi kullandırabiliyorduk. Oda olarak bundan önceki dönemde de esnaf ve tüccarımızın mağdur olmasın diye para yatırdık. Göreve geldiğimiz dönemde 20 milyon TL olan nefes kredisini 43 milyon TL’ye çıkardık. Bugün gelinen noktada ekonomide yaşanan dalgalanmadan dolayı bankaların buradan zarar ettiğini iddia etmesinden kaynaklı yatırdığımız paranın 7 katını Nefes Kredisi olarak bütçeden göstererek bunları kredi olarak üyelerimize dağıtacağız. Uygun faiz ödeme koşulları ile Malatya TSO olarak 70 veya 100 bin üst limit olarak belirlendi. KOBİ Nefes Kredisi kapsamında üyelerimize yönelik ilk 6 ay ana para ödemesiz, 12 ay eşit taksitli geri ödemeli, toplam 18 ay vadeli olacak programın aylık faiz oranı ise 1.85 olarak belirlendi. Bugün yüzde 40’larda faiz oranları olan bir ortamda yüzde 1.85 ile kredi kullanabilme tüccar ve sanayicimiz için gerçekten ciddi anlamda bir Nefes Kredisi görevini de görmüş olacak.”

5.2 ORANINDA BÜYÜME

Sadıkoğlu, yaşanan döviz hareketliliğine rağmen Türkiye ekonomisinin 2018’in ikinci çeyreğinde yüzde 5,2 oranında büyüdüğünü anımsatarak, şunları kaydetti: “Yapılan bütün spekülasyonlara rağmen ülkemizdeki döviz kurlarındaki hareketliliğinin ve faiz oranlarındaki yükselmesinin yaşamış olduğumuz bu sıkıntıların sürmesine rağmen 5,2 büyüye bilen bir ülke olarak şunu görüyoruz ki geleceğe umutla bakıyoruz. Hükümetimiz yapmış olduğu çalışmalarla bu sıkıntılarımızı aşacağına inancımız tamdır. Bu dönemde büyümeye sanayi üretimi yüzde 4.3, dış ticaret ise 4.5’lik bir artışla katkı sağladı. Sanayi ve ihracatla gelen büyümenin kaliteli bir büyümeye işaret etmektedir.

TÜRKİYE- AB İŞ DÜNYASI DİYALOGU PROJESİ

TOBB’un öncülüğünde İstanbul’da gerçekleşen Türkiye- AB İş Dünyası Diyalogu Projesi tanıtım toplantısına katıldığını hatırlatan Sadıkoğlu, “Projesi kapsamında, farklı ülkelerden gelen Ticaret ve Sanayi Odaları eşleşmelerle birbirleriyle entegrasyon, birbirleriyle istifade etmek adına hem ticaret hem de sanayinin nasıl önünü açabiliriz. Projenin içerisinde 20 tane Ticaret ve Sanayi Odası var. Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (EUROCHAMBRES), Türkiye’deki 20 tane oda ile eşleştirme yapacak. Buradaki birinci amaç odalar üyelerine nasıl hizmet ediyor, hizmet kalitesini nasıl artırıyor bunu belirlemek. İkincisi ise üyelerimizin birbirleriyle ticari entegrasyonuna katkı sağlamaktır. Örnek verecek olursak Sırbistan ile kardeş oda olduğumuzu düşünürsek buradaki üyelerimizin birçoğunu oradaki iş adamları ile bir araya getirerek onların taleplerine cevap verebilecek üreticilerin oradan alabileceğimiz hammadde veya ona benzer ürünleri ihtiyaçları dahilinde eşleşmeler yapılarak, buradaki katkının da 5 milyon Euro’ya yakınını Avrupa Birliği fonundan karşılanmaktadır. Burada sınırlı sayıda odalar eşleşmeye dahil. Geçmiş dönemde bu eşleşme ile ilgili farklı odalar müracaatta bulunmuş. Malatya TSO müracaat etmemişti. Yeni müracaat ettik. TOBB’un yönetiminden olmamız dolayısıyla ısrarcı olup Malatya TSO’nun bu eşleşmede yer alacağına inanıyoruz” diye konuştu.

“SORUN VE TALEPLERİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Sadıkoğlu, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Kapalı Çarşı, Yaş Sebze ve Meyve Hali ve Gıda Toptancılar Sitesi’ndeki üye ve esnafları ziyaret ettiklerine değinerek, konuşmasına şöyle devam etti: “Üye ve esnafları ziyaret ederek onların sorun ve taleplerini dinleyip ilgili makamlara iletiyoruz. Onların sorun ve taleplerinin takipçisi oluyoruz. İçinde bulunduğumuz mevcut ekonomik durumu baz alarak esnafımızın sıkıntı çekmemesi adına uğraşlar veriyoruz. Biliyoruz ki sizlerin sorunları bizlerin sorunları, biz birlikte bir bütünüz. TSO olarak her daim üyelerimizin yanındayız. Ülke olarak zor bir süreçten geçiyoruz. Ancak bunları da aşacağımıza inanıyoruz. Gıda Toptancılarımızın bizden site talebi var. Ticaret ve Sanayi Odası olarak biz burada elimizden gelen katkıyı sağlayıp en az iki veya üç site yapmayı düşünüyoruz. Gıda toptancılarının büyük mutanlı ticaret yapanları farklı yerlerde konuşlandırarak ticaretlerine devam ettirmek. Buradaki gıda toptancılarını bir araya getirerek onlara yakışır modern bir gıda toptancılar sitesi yapmayı amaçlamamız sebebi insanlar farklı ürünler bir arada sunabiliyorlarsa pazar yaratabilirler. Farklı illerden buralara insanların gelerek toptan gıda alıyorlar. Buradaki sıkıntıları da belediye başkanımıza ifade ettik yer tahsisi olduğu andan itibaren hem TOKİ aracılığıyla hem de farklı fonlar bularak yapmaya çalışacağız.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber