• DOLAR
  7,6604
 • EURO
  8,9115
 • ALTIN
  458,62
 • BIST
  1,1633

Malatya TEKNOPARK Çalışmalarıyla Göz Dolduruyor

İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’ne bağlı olarak çalışmalarını sürdüren Malatya Teknopark’ta ‘Mikroskobik İncelemede Sesli Lazer Başlıklı Ram Yazıcı’ üretildi. Geliştirilen cihaz, yerli ve milli olması açısından önem taşıyor. Patoloji laboratuvarında çalıştırılmaya başlayan cihaz, toner kullanmadan lazer sistemi yazı yazması bakımından diğer cihazlardan ayrılıyor. Cihazın seri üretime geçmesi halinde önemli bir döviz tasarrufu sağlanacak

Malatya TEKNOPARK Çalışmalarıyla Göz Dolduruyor

İnönü Üniversitesi Malatya Teknopark’ta ‘Mikroskobik İncelemede Sesli Lazer Başlıklı Ram Yazıcı’ üretildi. Geliştirilen cihaz, yerli ve milli olması açısından önem taşıyor. Patoloji laboratuvarında çalıştırılmaya başlayan cihaz, toner kullanmadan lazer sistemi yazı yazması bakımından diğer cihazlardan ayrılıyor. Cihazın seri üretime geçmesi halinde önemli bir döviz tasarrufu sağlanacak

İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesine bağlı olarak çalışmalarını sürdüren Malatya Teknopark’ta ‘Pataloji Laboratuvarlarında Mikroskobik İncelemede Sesli Lazer Başlıklı Ram Yazıcı’ üretildi.  Yapımı tamamlanan cihaz hakkında bilgi veren Malatya Teknopark Genel Müdürü Dr. Öğ. Üyesi Adnan Fatih Kocamaz, “Cumhurbaşkanımızın bahsettiği gibi artık ülkemizin de bir yerli ve milli kavramından hareket ederek bu ürünü geliştirdik. Bu cihaz ülkemize çok yüksek miktarlarda paralarla ithal edilen hantal cihazların yerini alacak. Aynı zamanda çok daha işlevsel çok daha kaliteli çok daha hızlı iyi bir makine geliştirdik. Şu anda bu cihazımızı Turgut Özal Tıp merkezindeki Patoloji laboratuvarında test ediyoruz. Günde ortalama 200-300 tane çıktı alınıyor. Test sırasında makina ile ilgili eksikleri arkadaşlarımız bunları not ediyorlar. Bu konuda önümüzdeki hafta bir toplantı yapacağız. İstenilen değişiklikleri makine üzerinde tekrar yapacağız. Makinamız için nihai hedefimiz laboratuvarda 6 ay sonra patologların onayı ile mükemmel boyuta çıktıktan sonra biz artık makinamızı endüstriyel boyuta taşıyacak tamamen pazarlanabilir, Patoloji laboratuvarları kullanılabilir bir hale getireceğiz” dedi.

Yerli ve Milli yazıcı Ürettik

Cihazın gelişimi hakkında bilgiler de veren cihazın hayata geçirilmesi hakkında da şöyle konuştu. “Turgut Özal Tıp Fakültesi Patoloji laboratuvarında kullanılmak üzere Profesör Doktor Nusret Akbulut hocamızın talebi üzerine bilgisayar mühendislerimiz tarafından yüksek lisans tezi olarak bir cihaz geliştirmeye başladık.  Bu cihaz patoloji laboratuvarlarında kullanılırken patologların lam’ların üzerine numuneleri yerleştirirken üzerine bazı şeyler yazmaları gerekiyordu.  Bu bilgiler daha sonra süreç içerisinde ihtiyaç duyulduğu için çok önemli bilgilerdi. Kullanılan bu makineler hem yerli üretim değil hem çok pahalı makinelerdi. Her şeyden önce sarf malzemesi çok fazlaydı. Patoloji laboratuvarlarında gelen talep üzerine biz hem yerli, hem de sarf malzemesi kullanmayan,  içerisinde aracı bir bilgisayara ihtiyaç duymayan bir makine geliştirmek için süreç başlattık. Bu süreç içerisinde ciddi bir Ar-ge çalışması yaptık ve çalışmamızın sonunda küçük bir portatif ürünümüz hayata geçti. Öğrencilerimiz bu çalışmayı başarıyla sonuçlandırdı.”

Her şey bize ait. Malatya’ya ait

Ürünün hayata geçmesi için yapılan çalışmaları da özetleyen Kocamaz; “Üniversitemizin, Üniversite Sanayi işbirliği projesi altında bir proje kanalı var. Bir iş adamı, bir firma ile veya bir akademisyen bir araya gelip bir ürünü makine veya yeni bir çalışma yapmak istedikleri zamanı İnönü Üniversitesi bu çalışmaya 50.000 TL üst limitine kadar destek verebiliyor. Projenin yüzde 80’ini üniversitemiz karşılıyor. Bütçenin yüzde 20’sinin sanayicinin karşılamasını istiyor.  Biz Bu makinayı endüstriyel boyuta taşıyabilmek için, ürün haline getirebilmek için bu projeye başvurduk. Yine kendi Teknokent’teki bir firmamız ile çalıştık. Üstelik işleri bu firmamız kendi öğrencilerimizin kurduğu yani İnönü Üniversitesi’nin kurulduğu bir firmaydı.  Dolayısıyla kendi projemiz, kendi fikrimiz, kendi kaynağımız, kendi firmamız. Her şey bize ait. Malatya’ya ait kısacası. Süreci başlattık. Firma bu konuda artık işin endüstriyel yanı, makinenin endüstriyel ayağını tanımlamaya başladı. İşin 3 tane ayağı var. Elektronik, mekanik ve bilgisayar boyutu vardı. Birde yazılım tarafı vardı. Her üçünü de biz firmamız ile birlikte çok kısa bir sürede, 5 ay gibi bir sürede tamamladık. Var olan ürünlerle kıyaslandığı zaman birçok hızlı. İki kesinlikle sarf maddesi kullanmıyor. Çünkü lazer ile yazıyor. Diğer makinalar ya mürekkep püskürtme kullanıyorlar ya da bildiğiniz matkap gibi yüzeyini kazıyarak işlem yapıyorlar.  Bunun bir dezavantajı bu iki makinenin mürekkep harcayan bir ciddi bir sarf malzemesi bütçesi oluşturuyor. Bu da çok pahalıya mal oluyor”

Makinamız Kimyasal Kullanmıyor

Makinanın kimyasal kullanmadığının altını çizen Kocamaz, istenilen bilgileri lazer ile karekod şeklinde lam’ların üzerine bastığını vurgulayarak; “ Önceki sistemde kullanılan mürekkeplerin çözülme ihtimali var. Dolayısıyla bilgiler bozulabiliyor. Bu cihazımız Matkap gibi freze ile kazıyan sistem var.  Bizim makinamız şu anda hasta bilgilerini Karekod olarak da istediğimiz yere basabiliyor. Ama diğer makinenin böyle bir özelliği yok.  Sadece karakter yazı yazabiliyor.  Dolayısıyla biz artık hastaların bilgilerini lamların üzerine Karekod ile yani dijitallize ederek dönüştürebiliyoruz. Bizim cihazımızın en önemli taraflarından birisi temassız olduğu için sarf malzemesi kullanmıyor. Doğrudan lazer yakma işlemi yaparak lam yazma işlemine gerçekleştiriyor. Bu da çok ciddi bir tasarruf sağlıyor. Bizim makinamız şu anda piyasaya çıktığı takdirde satış 20.000 TL ile 30 Bin TL arasında olacak böyle planlıyoruz.”

Cihazı Öğrencilerimiz Üretti

Cihazı üreten firmanın Üniversiteye ait bir firma olduğuna vurgu yapan Kocamaz; “Bu işi yapan firmamız çok sevindirici bir özelliği var. Bizim üniversitemizin öğrencileri tarafından yapılıyor. Dolayısıyla kendi üniversitemizin öğrencilerine şirket açtığı kendi geliştirdiğimiz makinemizin kendi üniversitemizin kaynağı ile geliştirdik. Bu çalışma için dışarıdan bir destek almadan öğrencilerimizle yaptık.  Kendi laboratuvarlarımızda ürettik. Bu bir üniversitenin yapabileceği en mükemmel pozisyonlardan bir tanesidir. Bu çok önemli bir konu her üniversitenin aslında bunları yapabilmesi lazım. İnönü Üniversitesi bunu başarmaya başladı. Bu sadece projelerimizden bir tanesi bu tarzda şu anda üniversitemizin kaynağı ile çalışan 21 tane üniversite Sanayi işbirliği projesi var. Bunların sayıları günden güne artıyor. Bu proje bunlardan sadece bir tanesiydi. Nihai hedefimiz dediğimiz gibi bu ürünümüz endüstriye boyda taşıyıp en sonunda artık ülkemizde yerli ve milli olarak kullanabileceği bir yazıcı geliştirmek olacak.”

Yapılan açıklamanın ardından Mekatron Arge firmasının sahibi Elektrik Elektronik Yüksek Mühendisi Kürşat Güler projenin yapım aşamasını anlatarak cihazın tanıtımını yaptı.

A.Vahap Kaygusuz (Özel Haber)

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Yorumlara Kapalıdır

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber