• DOLAR
  6,8612
 • EURO
  7,7521
 • ALTIN
  392,22
 • BIST
  1,1249
Fikri Demirtaş
Fikri Demirtaş
fikri.demirtas@malatyasonsoz.com.tr
MALATYA SÜMER İLKOKULU BİNASI YIKILIYOR
 • 0
 • 365
 • 07 Mayıs 2020 Perşembe
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Geçtiğimiz Ocak ayında yaşanan 6,8 şiddetindeki Sivrice depreminden en fazla etkilenen illerin başında yer alan Malatya’da depreme dayanıksız olduğu belirlenen 29 okul için yıkım kararı verilmişti.

Bu okullardan biri olan İnönü Caddesi’ndeki 1936 yılında inşa çalışmalarına başlanan 1939 yılında tamamlanan Malatya Bez ve İplik Fabrikası yerleşkesinde bulunan Sümer İlkokulu.

1946 yılında 5 derslikli olarak açılan ancak sonrasında ek dersliklerle büyütülen Sümer İlkokulu binasının depreme dayanıksız olduğu tespit edilince yıkım çalışmalarına başlanıldı. Yıkılacak binanın yerine yeni bir okul binasının yapılacağı açıklandı.

SÜMER İLKOKULU’NU ÇALIK YAPACAK

Yerel medyada yer alan haberlere göre Vali Aydın Baruş başkanlığında İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Çalık Holding adına İnşaat Yatırım Genel Müdürü Mesut Kutluay arasında protokol imzalandı.“Eğitime % 100 Destek” kampanyası kapsamında deprem nedeniyle yıkım kararı alınan Sümer İlkokulunun yeniden inşa edilmesini üstlenen Çalık Holding’in İnşaat Yatırım Genel Müdürü Mesut Kutluay; “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti ile “Eğitime % 100 Destek” kampanyası kapsamında bizde Çalık Holding olarak bu çağrıya cevap verdik.Çalık Holding eğitime katkı sağlamaktan son derece mutludur, gururludur. Sümer İlkokulunun 24 derslikli olarak yeniden inşa edilmesi işini Çalık Holding olarak üstlenmekten onur duyuyoruz demiştir..

Sümer Fabrikasının tarihi hafızası silinmeye çalışılsa da Sümer İlkokulu ismi değişmiyıecekse bu proje ile adının yaşatılması Malatya Cumhuriyet tarihi eğitim hafızıası için bir teselli olacaktır

SÜMERBANK FABRİKALARININ YERLEŞKESİNDE YAPILAN OKULLAR

Sümerbank, özel bütçenin temelini oluşturan katma bütçeli idare uygulamasının başladığı 1933 yılında kurulmuş, ticari nitelikte mal üreten kuruluş. Tekstil sanayisi ile aynı anda banka konumunda. 11 Temmuz 1933 tarihinde Atatürk tarafından Sümerbank ismi verildi.

Mustafa Kemal İsim babası Mustafa Kemal bu kuruluşa neden Sümerbank ismini vermiştir? İngiliz ve Fransız emperyalizminin büyük Yunan uygarlığı diye birşeyleri sahiplendigi dönemde Atatürk uygarlığın aslında doğuda Mezopotamya’da ve Orta Asya’da Uygurlar tarafından başlatıldığını ve dünyaya yayıldığını bize ve dünyaya öğretmeye çalışmıştır. Mustafa Kemal Sümer kültürü meselesiyle çok yakından ilgilenmiştir. Türkler’in Sümer kültürüyle bir ilişkisi olduğunu da düşünmektedir.

Evet, birçok ilkin yaratıcısı Sümer uygarlığı milattan önce 3500 dolaylarında Mezopotamya’da ortaya çıkmış ve her döneminde insanlık tarihini etkileyecek ilklere imza atmıştır. Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ’ın araştırmalarından yola çıkarak şehir yaşamının başladığı, uygarlığın temellerinin atıldığı Sümer ülkesinin uygarlık tarihini, kültürleri ve dinleri birçok bağlamda etkilediği ve insanlık tarihine çok belirgin bir damga vurduğu söylenebilir. Galiba Atatürk, hem medeniyetin ilk uygarlığı kabul edilebilecek Sümerlerle Türkler arasında bir ilişki kurmak istemiş hem de bu kuruluşa verilen görevlerle ve hedeflerle döneminin çok ilerisinde olan Sümer uygarlığı arasında bir benzetim yaparak kuruluşa Sümerbank ismini vermişti.>>devam edecek

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber