• DOLAR
  7,6237
 • EURO
  8,8972
 • ALTIN
  457,79
 • BIST
  1,1666
Fikri Demirtaş
Fikri Demirtaş
fikri.demirtas@malatyasonsoz.com.tr
MALATYA SULTANSUYU HARASINA HİPODROM NEDEN YAPILMIYOR ? (2)
 • 0
 • 263
 • 26 Temmuz 2020 Pazar
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

TİGEM Sultansuyunda  şampiyonlar yetişiyor.

Cumhuriyetin kuruluşu ile birlikte, Atatürk’ün talimatıyla Safkan Arap atı yetiştiriciliği konusunda bir komisyon kurulmuştur.

Bu doğrultuda 1933 yılında Karacabey Harası’na Baba Kuruş ve Baba Sa’ad isimli atlar Irak ve Suriye’den getirilmiştir.

1932’de 22 ve 1936’da 119 baş Safkan Arap aygır ve kısrak satın alınarak hara ve aygır depoları takviye edilmiştir. Getirilen damızlıklardan Hilalü Zaman Çifteler ve Sultansuyu Haralarında; Dabi, Çifteler; Kuruş Şatra, Hamdani, Karacabey ve Çifteler Haralarında baba aygır olarak kullanılmış, Al Kuruş, II. Seklavi’den sonra Sultansuyu Harasında etkisini göstermiştir.

1984 yılından itibaren ise Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) bünyesinde faaliyetini sürdüren işletmede safkan Arap taylarının ırk özellikleri bozulmadan yetiştiriliyor.

Yüksek dayanıklılıkları dolayısıyla Osmanlı döneminde savaşlarda kullanılan Arap atları, bugün at yarışlarının gözde ırkları arasında yer alıyor.

Harada görevli arkadaş “özellikle doğumdan sonra tayın beslenmesi ve bakımı ilerleyen yaşlardaki yarış performansını doğrudan etkiliyor.

Bu dönemlerde, Malatya’da yetiştirilen kayısıların en iyileri, kuru üzümlerin özenle seçilmişleri, keçiboynuzu ve havuç taylarımıza yediriliyor.

Dönemine göre bazı vitamin ve mineral takviyelerimiz de oluyor. Bunda da olabildiğince doğal olanları tercih ediyoruz ve yemlerine meyve katarak veriyoruz.

Tayların 6. aydan sonra anneden ayrılarak başka bir alana alındığını anlatarak, “Bakımlarına orada devam ediliyor. İki yaşına gelen tayların ise satışı yapılıyor.” diye konuştu.

Şampiyon adayı taylar doğduktan sonra ilk 6 ay annelerinin yanında kalıyor ve sütle besleniyor. Her gün sabah saatlerinde anneleriyle dışarı çıkan yavruların, zarar görmemesi için işletme personeli bir an olsun gözleri üzerilerinden ayırmıyor.

Özel ilgiyle adeta bebek gibi yetiştirilen taylar, 2-2,5 yaşına geldiklerinde açık artırmayla satışa çıkarılıyor. Satışlardan her yıl yaklaşık 4-5 milyon lira gelir elde ediliyor. Sultansuyu harasında her tay geleceğin şampiyon adayı olarak yetişiyor.” diye konuştu

Yaklaşık 154 yıldır Safkan Arap Atlarının yetiştirildiği Sultansuyu Harası, atçılıkta Türkiye’nin sayılı merkezleri arasında yer alıyor.

İşletmede sertifikalı tohum, damızlık hayvan yetiştiriciliği ve gen kaynaklarının korunmasına yönelik faaliyetler yürütmektedir. Ayrıca pansiyon hizmeti adı altında da dışarıdan atlarında bakımlarını üstleniyorlarmış.

Sultansuyu Harası’nda yetişen atların hipodromlardaki başarıların yanı sıra TİGEM’in her yıl düzenlediği koşularda da şampiyon olduğunu en iyi Arap atlarının yarıştığı Cumhuriyet Koşusunda, İstiklal Savaşı Koşusunda da Sultansuyu harasından işletmesinde yetişen taylar kazanmaktadır.>>DEVAM EDECEK

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber