• DOLAR
  5,7477
  %0,51
 • EURO
  6,3537
  %0,54
 • ALTIN
  280,36
  %1,73
 • BIST
  100.237
  %-0,10

Malatya Şimdi de Yakut Yataklarıyla Gündemde

Türkiye’de ve bölgemizde en önemli Yakut yatakları Doğanşehir’de bulundu. Ekonomik olarak büyük bir değere sahip yakut yatakları Doğanşehir’ e bağlı Kadılı Köyü ve Savaklı Bölgesinden çıkarılıyor. Malatya’ya hem de Türkiye’ye katkısı büyük olacak yataktan çıkarılan yakutlar işleme makinaları olmadığı için yarı işlenmiş bir şekilde ihraç ediliyor

Malatya Şimdi de Yakut Yataklarıyla Gündemde

Yeraltı maden yatakları bakımından zengin olan Malatya’da Yakut yatakları bulundu. Doğanşehir’e bağlı Kadılı Köyü ve Savaklı Bölgesinden çıkarılan Yakutlar yarı değerli taş grubu arasında yer alıyor.   İşleme makinası olmadığı için de yarı işlenmiş şekilde ihraç ediliyor. Madenci olan ve İnönü Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü Öğrencisi olan Deniz Şahin ilimizde çıkarılan madenlerle ilgili şunları dile getirdi: “ Bunlar Malatya bölgemizde çıkartılan madenlerin sunumları. Burada ağır metal grubundan tutun yarı değerli taş grubuna kadar çeşitli örnekler var. Şu an günümüzde en çok talep gören biraz da popülaritesi artan bir grup ta yarı değerli taş grubu. Yarı değerli taş grubunda şu anda Türkiye’de ve bölgemizde en önemli olan yakut sahası.  Malatya Doğanşehir’de bulundu. Bununla ilgili orada üretilmiş ürünlerimiz de var.  Hammadde iken kesilmiş küçük ürünler haline getirilmiş. Kesilmiş, dilimlenmiş en sonunda parlatılmış bir halde yüzük ve kolye takımlarında kullanılıyor. Malatya’da büyük plakalar halinde de bulunmaktadır.”

“HEM MALATYA’YA HEM TÜRKİYE’YE KATKISI OLACAK”

Şahin: “Bu Yakut yataklarının Doğanşehir ilçesinde önemli miktarda rezervleri var. İki tane bölgesi var Doğanşehir Kadılı Köyü ve Savaklı bölgesinde çıkarılıyor. Barajın kenarında ekonomik olarak bakıldığında hem Malatya’ya hem Türkiye’ye katkısı olacak.  Yakut krizokol dediğimiz yarı değerli taş grupları kalsadon, klorit bu malzememiz bizim kuvars kristalleri içeriyor. Metal grubumuz var. Azoroit dediğimiz maden var.  Bakırın ana maddesi. Agat ve kalsedon maddesi var. Ferit dediğimiz bir madde var. Profilliten (Profilit, Alumina, Silka,) Kaolen, Manganez, Krizokol, Kalsedon, Yakut’lar var. “ şeklinde konuştu.

“BİLİNİRLİĞİ ARTIRMAK İÇİN ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ”

İlimizde bulunan demir yataklarına da değinen Şahin sözlerini şu şekilde sürdürdü: “ Malatya bölgemizde Türkiye genelinde en büyük Demir yatakları bulunuyor. Hasançelebi ve Hekimhan bölgesinde bulunuyor bunlar.  Bilinirliğini artırmak maksadıyla çalışma yapıyoruz. Sivas Divriği ilçesinde demir cevherlerinin işlenmesi ile ilgili olan tesisin Malatya’da kurulması gündemde.   Bunun üzerine bir çalışma yapılıyor. Çünkü o bölgede Demir yatakları ekonomik ömrünü kaybetti gibi. Oradaki İşletme Malatya’da faaliyete geçerse bin 500’e yakın yaklaşık istihdam oluşmasını bekliyoruz. Onun için bu bilinirliği artırmak için bakanlıktan ve milletvekilliğinden mühendisliği odası İnönü üniversitesi ile beraber böyle bir çalışmaya girdik.  İlimizde çıkan yeraltı kaynaklarını burada tanıtıyoruz. Buradaki yaptığımız çalışma bundan ibarettir.  Maden mühendisliği öğrencisiyim aynı zamanda Madencilik sektöründe iş adamıyım.  Yarı değerli taş konusunda Malatya’da yıllarca çalıştım.”

Rahime Gül Erbaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber