• DOLAR
  6,0494
  % 0,06
 • EURO
  6,7523
  % -0,26
 • ALTIN
  248,5559
  % -0,63
 • BIST
  86.796
  % -0,47

Malatya Ramazan’a Hazir

Her yil ayri bir temayi isleyen Diyanet isleri Baskanligi bu Ramazan'da ‘Vakit Iyilik Vakti Bu Ramazan ve Her zaman' temasi ile karsimiza çikiyor, bu vesile ile evlerden evlere, gönüllerden gönüllere iyilik tasinmasi amaçlaniyor

Malatya Ramazan’a Hazir


Islam Alemi için büyük öneme sahip olan, günahlarimizdan arinacagimiz, bedenen ve ruhen dinlenmemiz için büyük bir firsat olarak görülen 11 ayin sultani Ramazan ayina girdik. Bu mübarek ayi bir aylik bir egitim süreci olarak gören Il Müftüsü Ümit Çimen,  "Ramazan insan mektebidir, Islam mektebidir, ihsan mektebidir, sevgi ve saygi mektebidir" dedi.  Malatya'da il ve ilçe müftülüklerinde tüm hazirliklarin tamamlandigini belirten Çimen, gazetemize Ramazan Ayi ile ilgili su degerlendirmelerde bulundu;

TEMA ‘IYILIK'

"Diyanet Isleri Baskanligi'miz her Ramazan ayinda bir konuyu tema olarak seçiyor. Bu yil ise "Vakit Iyilik Vakti Bu Ramazan ve Her zaman" temasi çerçevesinde çesitli faaliyetlerimiz olacak. faaliyetlerin özü bu temaya yönelik olacak. Bu vesile ile evlerden evlere, gönüllerden gönüllere iyilik tasinsin istiyoruz. Toplum nezdinde Ramazan Iyilik üretilen bir zaman olmali, ki zaten öyle bir zamandir. Biz de bunu degerlendirmek istiyoruz. Toplumun barisina, kardesligine, birlik ve beraberligine hizmet edecek bu birlikteligi insa edecek en önemli sey hiç süphesiz iyilik. Ramazan boyunca bunu canli tutmanin gayreti içinde olacagiz. "Gelin kendinize bir iyiliginiz olsun. Gelin dünyaya bir iyiliginiz dokunsun" sloganiyla yola çiktik.

BIR AYLIK EGITIM SÜRECI

 Ramazan aslinda insan mektebidir, ihsan mektebidir,  Islam mektebidir, sevgi ve saygi mektebidir. Yani Ramazan bir aylik egitim sürecidir. Madem ki Müslümanlik demek insanlik demek, insan denen varligin saglikli ve mutlu yasamasi için hangi ölçüler gerekliyse dinin gönderdigi ilahi mesajin amaci buna yöneliktir. 11 ay boyunca kaybettigimiz degerlerimizle Ramazan'da bulusuyoruz.

ASINAN DEGERLERIMIZI ONARMAK IÇIN FIRSAT

Asinan degerlerimizi Ramazan'daki bu kutlu mevsim içerisindeki oruç ile, Kur'an ile, yardimlasma ile, namazla ve diger ibadetlerimizle yeniden onariyoruz, adeta aslimiza dönüyoruz. Bu bir aylik egitim içerisinde inanç ve ahlak çizgimizi düzeltiyoruz. Bir manada üzerimizde bulunan manevi kirlerimizden de ariniyoruz. Ramazan egitiminin dersi oruç, Kur'an, zekat, fitre, namaz.  Müslüman bu derslerle kaybettigi degerlerle yeniden bulusuyor.  Bunlarin birlikte olmasinin bir anlami var. Kur 'ansiz  dindarligimizin hiçbir kiymeti yoktur. Bütün Müslümanligimizin dayandigi ana temel Kur'an'dir.  Kur'an da bu ayda indigine göre bu egitim sürecinde Kitabimizin önerdigi dini hayatimiza yeniden erisecegiz. Müslümanlarin dini hayatinda çok önemli bir yeri olan kutlu bir zaman dilimidir Ramazan Ayi. Manevi mevsimdir adeta inanç dünyamiz için bir hasat mevsimidir.

 

ÜÇ CAMIDE HATIMLI TERAVIH

Bu mübarek ay ile ilgili il ve ilçe müftülügü olarak Malatya'mizda camilerimiz ve Kur'an kurslarinda hazirliklarimizi bitirdik. Malatya Ramazan'a hazir, Ramazan vesilesi ile çesitli faaliyetlerimiz olacak.  Teravih namazlari Yeni Cami, Ahmediye Camii ve Emirömer Camiinde olmak üzere üç yerde hatimle kildirilacak. Ramazan boyunca biz bütün camilerimizde her yil oldugu gibi mukabele gelenegimizi sürdürecegiz. Ramazan Kur'an ayi oldugu için bu hizmet önemli. Kadin erkek demeden bütün insanlarimizi camilerimizde okunan bu mukabeleye davet ediyoruz. Bununla birlikte belli mahalle ve merkezlerde kadinlara yönelik vaiz irsat programlarimiz olacak.


IYILIK SOFRALARI KURULACAK

Biz Türkiye Diyanet Vakfi Malatya Subesi olarak bu sene iyilik sofralari adi altinda iftar sofralari kuracagiz. Bu iftar sofralarimiz bu sene çocuklarimiza yönelik olacak. 26 Haziran'da havuzbasi tesislerinde sosyal hizmetlerde yer alan çocuklarimiz basta olmak üzere kimsesiz ve yetim çocuklarimiza yöneticilerimiz ve isadamlarimizla birlikte iftar sofrasi kurarak bir farkindalik olusturacagiz.

190 ALO FETVA HATTI

Büyüksehir Belediyesi organizatörlügündeki dini yayinlar Kitap Fuarimizda Diyanet Vakfi yayinlarinin yer aldigi  bir kitap standimiz olacak. Yine Müftülügümüzce toplumu din konusunda aydinlatmak üzere olusturulan 190 Alo Fetva Hatti'na görevlendirilmis nöbetçi hocalarimiz bulunacak. Vatandasimiz saglikli bilgi almak için, dini problemlerini çözmek için evlerinden Alo Fetva hattina ulasarak dini ihtiyaçlarini çözüme kavusturacaktir.

IFTARLAR REKLAM YERI DEGILDIR

Iftarlarimiz reklam yerlerimiz olmamali, sölene dönüsmemeli.  Iftarlarimiz yaralara merhem olmali gönülleri tamir etmeli. Sevince, tebessüme muhtaç insanlara sevinç ve tebessüm katmali, fakir fukaranin yaralarini onarmali Böyle olursa o iftarlar iftardir. Yoksa kendi kendimize gösteris olsun diye verdigimiz iftarlarin Allah katinda manevi hiçbir kiymeti olmaz. Iftardan maksat açlari doyurmaktir. Ramazan boyunca  kimsesizler "ne yiyor, ne içiyor?" tasasi tasinmali.  Ramazan o zaman Ramazan ve bereket olur.

FITRE MIKTARI 11 LIRA 50 KURUS

Vatandasimizin fitre ve zekatlarinin verilebilecegi yerler Kur'an'da belirlenmistir. Bu vatandasimizin maddi yardimlarinin saglikli bir sekilde yerine ulasmasi lazim. Bunun için Türkiye Diyanet Vakfi ülkemizin en önemli kuruluslarindan biridir. Vatandasimizin maddi yardimlarini en uygun ve en saglikli sekilde yerli yerine ulastiriyoruz. Bundan hiç kimsenin süphesi olmasin. Vatandaslarimiz bize zekat yardimi ve diger yardimlari yaparlarsa biz onu en uygun yerlere ulastiracagiz. Bu sene Fitre miktari ise asgari 11 lira 50 Kurus olarak belirlenmistir. Fitreden maksat bir Müslümanin iftarda ve sahurda doyumlugu demektir. Yani herkes 11 lira 50 kurus verecek diye bir sey yok.  Bu taban miktar, bunun üzerinde istedigi miktarda verebilir.

CAMILER CAZIBE MERKEZI OLMALI

Malatya'da bir hususu daha ön plana çikarmak istiyoruz. Camilerimizi her anlamda cazibe merkezi haline getirmek çabasindayiz. Temizligiyle, tertip ve düzeniyle sehrin en cazip yeri camiler olmali, çünkü en kiymetli yerlerimiz camilerimizdir. Kadinlarin cami ile münasebetleri de önemli, ama maalesef kadinlarimizin camiyle yeteri kadar istirakini saglayamiyoruz. Camilerde kadinlara mahsus yerler yeteri kadar degil, bu sorunu gidermek için çalisma baslattik. Camilerde kadinlara abdest yeri gibi her türlü ihtiyaçlarini giderebilecekleri yerlerin uygun hale getirilmesinin gayreti içerisindeyiz."

>>Fatma Doganay

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber