• DOLAR
  6,8676
 • EURO
  7,7803
 • ALTIN
  399,33
 • BIST
  1,1320
Nurettin Bay
Nurettin Bay
nurettinbay@malatyasonsoz.com.tr
MALATYA KONYA, KONYA MALATYA’DIR.
 • 0
 • 5399
 • 03 Nisan 2019 Çarşamba
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Konya’nın efsane belediye başkanı Sayın Halil Ürün’ün muhteşem bir sloganı vardı. “Konya gibi bir Türkiye”

Doç. Dr. Halil Ürün her ne kadar Konyalı olarak bilinse de dedeleri bizim Malatya civarlarından gitme. Konya’nın Yunak ilçesi doğumlu. Konya’nın Yunak, Cihanbeyli, Kulu ilçeleri ile Ankara’nın Haymana ve Polatlı ilçelerinde yaşayanların büyük kısmı bizim buralardan gitme. Halil Ürün de ata şehir olarak kendisini Malatyalı olarak tanıtır. Halil Ürün, 1989’da Refah Partisi belediye başkan adayı olarak girdiği seçimi, dönemin kudretli partisi olan Anavatan Partisi’nden söke söke aldı. Halil Ürün’ün başarılı hizmetleri 27 Mart 1994’de başta İstanbul, Ankara ve Malatya olmak üzere Türkiye’de Refah destanı yazdırdı.

Konya da Malatya da Türkiye’nin mayasının atıldığı şehirler. Konya maneviyat şehri. Merhum Tahir Büyükkörükçü Hocamızın, İbn-i Arabi’den alıntısı ile Belde-i Muhayyere… Yani Peygamber efendimize hicret için önerilen kentlerden biri… Mevlana kenti. Konya Selçukluların başkenti. Malatya ise Selçukluların en önemli kentlerinden biri. Eskimalatya’daki tarihi eserlerin çoğu bu  dönemden kalma. Aynı zamanda şehzadeler şehri. Anadolu Selçuklularının en kudretli hükümdarı Sultan Alaeddin Malatya şehzadesi idi.  Konya ile Malatya arasındaki bağ sadece siyaseten güçlü değil aynı zamanda ilmen de güçlüdür. Konya’nın üç büyük manevi şahsiyetinden birisi olan Sadrettin Konevi aslen Malatyalıdır. Mevlana, Konevi ve Şems dönemin üç büyükleri olarak tanınırlar. Bu iki kentin kültürü, gelenekleri, görenekleri birbirlerine çok yakındır.

Az önce isimlerini saydığım ilçelerin dışında Karakaya baraj gölünün altında kalan onlarca köyden devlet eli ile Konya’ya binlerce hemşehrimiz getirilmiştir. Konya Merkez Karatay ilçesine bağlı Yenikent köyü Malatya köyü olarak tanınır. Bir belde büyüklüğündedir. 1980’li yıllarda buraya getirilen Malatyalılar, Konyalılar ile uyum sorunu yaşamamışlardır. Konya’nın kup kuru çölü andıran coğrafyasına getirildiklerinde ilk yaptıkları iş köyün tamamını yeşillendirmek oldu. Her tarafa kayısı ağacı diktiler. Yolu bu mıntıkaya düşenler uzun süre gözlerine inanamıyor. Çölde serap gördüklerini sanıyorlar. Barajzede Malatyalılar bu yönleri ile komşu köylere de örnek oldular. O güne kadar gölgesinden bile istifade etmek için ağaç dikmeyen bölge insanı onların sayesinde ağaç dikmeye başladı. Daha sora Malatya valiliği de yapan,  Konya valisi Atilla Vural döneminde Malatyalılar köyü (Yenikent) örnek köy ilan edildi. Çalışkan hemşehrilerimize muhtarları nezdinde ödül verildi. Konya’da ikamet eden bir Eskimalatyalı olarak hemşehrilerimin bu özelliklerini her yerde gururla anlatmaktayım.

Tarihten gelen güçlü bir bağ ile bu iki şehir birbirini tamamlar. Sadece son 200 yıllık tarihi esas aldığımızda ‘Konya’nın en az beşte biri Malatyalıdır diyebiliriz’. (O dönemde Adıyaman da Malatya’ya bağlı olduğundan bunu rahatlıkla söyleyebiliriz)   Malatya ve Konya doğru istikamette ise Türkiye de doğru istikamette oluyor.  Her iki şehirin siyaseten de benzer özellikler taşıdığını görmekteyiz. Konya büyükşehirler arasında Ak Parti’ye en çok destek beren birinci il, Malatya ise ikinci il olmuştur. Bu ölçü bile tek başına bize çok şey anlatmaktadır.

Seçimler her ne kadar bir demokrasi argümanı olarak kabul edilse de, aynı zamanda inancımızdaki biat geleneğinin farklı bir tezahürüdür. Yani özetle, kime oyunuzu verdiyseniz o partiye veya kişiye, “ben tüm icraatlarında hakkı ve halkı gözeteceğine inanıyorum” demiş oluyorsunuz. Kişi verdiği oyun karşılığını hem bu dünyada hem ahirette görür. Bu dünyadaki karşılığı halka hizmet, ahiretteki karşılığı ise “emaneti ehline teslim etme” sorumluluğudur.

Bir seçimi daha geride bıraktık. Büyükşehirlerde oy sayım ve tutanaklara geçirilme konusunda burnumuza kötü kokular geliyor. İnşallah böyle bir şey olmamıştır. 2019 Türkiye’sinde birileri buna tevessül edebilme cesareti gösterebiliyorsa vay halimize!

Eğer böyle bir şey olduysa, devletimiz gereğini yapacaktır. Bu ülke bir hukuk ülkesidir.  Ancak provokasyonlara karşı da duyarlı olmalıyız. Her iki tarafı galeyana getirmek için sosyal medya üzerinden büyük algı operasyonları yapılıyor. Milletimizin sağduyulu olması gerekir. Yüksek Seçim Kurulu bugüne kadarki tüm seçimlerde yasal çerçeve içerisinde gereğini icra eden bir kuruluş olarak vatandaşımızın güvenini kazanmış bir kuruluştur. Siyasi Partiler yasanın kendilerine verdiği hakları kullanarak çeşitli yerlerde itirazlarını yapmaktadır. Her şey hukuk ve kanun çerçevesinde devam etmektedir. Vatandaşlık görevini sandık başına gidip oy kullanarak yerine getiren bizler, bir diğer vatandaşlık görevi olan “kanunlara saygı” ilkesine de uymak zorundayız.

Malatya bu seçimde kendinden bekleneni yerine getirdi. Cumhur İttifakı uyumunun en güzel örneklerinden birini sergiledi.  Cumhur İttifakı yetkililerinin kazanılamayan ilçeler ile ilgili olarak kendilerince bir değerlendirme yapacaklarını düşünüyorum.  Varsın olsun, bu ilçelerde seçimi kazananlar da bu ülkenin insanları. Onlara da saygı duymak gerekir.  Öte yandan, Büyükşehir ve diğer ilçelerde sonuçlar beklenti doğrultusunda gerçekleşti. Selahattin Gürkan Malatya tarihinde bir rekora imza atarak büyük bir başarı elde etti.

Seçim çalışmalarında “doğru aday” hiç şüphesiz en büyük unsurdur. Gürkan ismi üzerinde tüm vatandaşların hemfikir olduğu zaten biliniyordu. Bir diğer önemli unsur ise seçim kampanyası ve çalışmadır. Gürkan ve ekibi seçim kampanyasını olağanüstü bir doğrulukla yürüttü. Saha çalışmalarında, televizyon programlarında ve sosyal medya etkinliklerinde doğru mesajlar verildi. Bir partinin adayı olmaktan öte, bir kentin adayı vurgusu öne çıkarıldı.

Güçleri yettiğince gitmedik yer, ulaşmadık insan bırakmamaya çalıştılar. Karşılığını da aldılar. Sonuç güzel oldu. Hayırlı olsun. Şimdi artık çalışma vakti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber