• DOLAR
  6,8575
 • EURO
  7,7106
 • ALTIN
  391,52
 • BIST
  1,1240
Fikri Demirtaş
Fikri Demirtaş
fikri.demirtas@malatyasonsoz.com.tr
MALATYA KAYISI ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ (4)
 • 0
 • 312
 • 17 Mayıs 2020 Pazar
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Malatya Meyvecilik Arıştırma Enstitüsü ve Yeşilyurt Belediye Başkanlığı arasında yapılan bir başka protokolda. Akçadağ’da kendilerine tahsis edilen arazide Belediye ile mevsimlik çiçekler, park bahçe fidanları ve rulo çimi yetiştirmek sera yapmak için anlaşmışlar.

Cumhuriyeti eğitim alanında adından hala söz edilen Akçadağ Köy Enstitüsü yerleşkesinde arazinin bir kısmını 80 yıl sonra Tarım bakanlığı çevre köyler ve halk. tarafından memnuniyetle karşılanmıştır.

.

Köy Enstitünün kurucu müdürü Şerif Tekben, öğretmenlerin ve öğrencilerin meyvecilik ve ağaçlandırma için yaptıkları mücadeleyi tarihe bir yolculuk yapalım “Tekben Arşivi “’inde şöyle yazılmış.

“Enstitülerde yapı temelleri kazılırken bir yandan da fidan çukurları açılmıştır. Devlet işletmelerinden alınan meyvalı, meyvesiz fidanlar korular, ormanlar, meyve bahçeleri meydana getirilirken, bir yandan da tohum fidanlıkları kuruluyordu. İşte Akçadağ Köy enstitüsünün bu alandaki çalışmaları:1940 yılında kurulmaya başlanan enstitünün 1947 başında şu ağaçlarla bezenmişti:

Kayısı 9500, Elma 250, Armut 200,Kiraz 200,vişne 200, Erik 100,Şeftali 250, Dut 7000

Toplam: 17 750

– Akçaağaç, meşe, akasya, söğüt ve sayısı yüz bini aşan kavak fidanlarla korular meydana getirilmiştir.

– Fidanlık için ayrılan 200 dekarlık alana 150 000 kadar meyve çekirdeği ekilmiş, bunlar üzerinde gerekli tımarlar yapılarak kesim ve köy okulları için aşılı fidan sağlanmıştır. Bölgeye önemli bir etkisi olmuş.” Benimde 1976 yılında mezun olduğum tarlasında, bağında, bahçesinde çalıştığım Akçadağ Köy Enstitüsünün ( Öğretmen okulu) 80 yıl önce

Ziraat marşını söyleyerek

ZİRAAT MARŞI

“sürer eker biçeriz, güvenip ötesine

Milletin her kazancı, milletin kesesine

Toplandık baş çiftçinin Atatürk’ün sesine,

Toprakla savaş için, ziraat cephesine.

Biz ulusal varlığın temeliyiz, köküyüz

Biz yurdun öz sahibi, efendisi köylüyüz

İnsanı insan eden, ilkin bu soy, bu toprak

En yeni aletlerle, en içten çalışarak.

Türk için yine yakın, dünyaya örnek olmak

Kafa dinç, el nasırlı, gönül rahat, alın ak

Biz ulusal varlığın temeliyiz, köküyüz

Biz yurdun öz sahibi, efendisi köylüyüz

bu bozkırı ağaç dikerek vahaya çevirdiği bu yerin altyapısı hazır Turgut Özal Üniversitenin buraya kurulması isteniliyordu. Olmayaınca

Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne tahsis edilmesi , kişilere özel sektöre devredilmemesi o çevrede bulunan köylüler ve yaşayan Enstitülü, öğretmen okulu mezunlarınıda sevindirmiştir.

Tarım arazilerinin imara açılması

Malatya’nın yeşil denizinin uzantısı Aspuzu bağ köylerinden Tecde, Barguzu , Kileyik’in imara açılması ile tarım arazisi olan bahçelerde yerli her çeşit meyve ağaçlarının kesilmesi , endemdik bitkiler ve kuşlar ve diğer canlıların yok olmasına sebep olmuştur. Bu bölgeye on iki katlı sitelerle kuşatılmasıyla. Malatya Kayısı Araştırma İstasyonu yerleşkesininde de hava akımı engellendiğinden, şehrin iklimi değişmiş. Binalar rüzgar akımını kestiğinden enstitü de ki meyve ağaçları özellikle kayısılar don olayından etkilenmeye başlamış . Malatya’ya Beydağından bakınca , yeşil sofra bezi serilmiş gibi görünüyrmuş. Şimdi gri sofra bezi serilmiş

– 2014 Mayıs ayındaki Malatyadan Tecde, Çırmıktı’ya uzanan anayolu, daha da genişletmeleri ile. Kayısı Araştırma Enstitüsünün kuzeyinde bulunan arazisi boyunca yüzlerce ağacı kesilmiş; hem de gövdesine kimlikleri asılmış, dünyada ne kadar kayısı varsa o kayısıların örneğini korumak üzere dikilmiş ağaçlar. Malatya’daki, hatta Türkiye’deki meyve üretimi için önemli, bilimsel çalışmaların ve üretimin uygulandığı, Tarımla uğraşan insanların eğitildiği, desteklendiği, örnek uygulamalarla geliştirildiği; yüzlerce ağacın genlerinin korunduğu bu arazinin geleceği karartıldı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber