• DOLAR
  7,6604
 • EURO
  8,9115
 • ALTIN
  458,62
 • BIST
  1,1633

Malatya İş Konusunda Seçici

Her geçen gün işsizlik oranlarının yükseldiği dile getirilirken, Malatya’da bu durum tam tersine dönüyor. Büyük şirketler,  Malatya’daki Organize Sanayi Bölgelerine Fabrikalarını taşıyarak yeni istihdam oluşturuyor. Fabrikaların kalifiye eleman bulma noktasında zorluk yaşadığını ve Malatyalı gençlerin iş konusunda seçici davrandığını belirten İŞKUR İl Müdürü Vahap Toman, yeni neslin kolaya kaçtığını, Gençlerin yoğun emek isteyen işler yerine masabaşı işleri talep ettiğini söyledi

Malatya İş Konusunda Seçici

Her geçen gün işsizlik oranlarının yükseldiği dile getirilirken, Malatya’da bu durum tam tersine dönüyor. Büyük şirketler,  Malatya’daki Organize Sanayi Bölgelerine Fabrikalarını taşıyarak yeni istihdam oluşturuyor. Fabrikaların kalifiye eleman bulma noktasında zorluk yaşadığını ve Malatyalı gençlerin iş konusunda seçici davrandığını belirten İŞKUR İl Müdürü Vahap Toman, yeni neslin kolaya kaçtığını, Gençlerin yoğun emek isteyen işler yerine masabaşı işleri talep ettiğini söyledi

Her geçen gün işsizlik oranlarının yükseldiği dile getirilirken, Malatya’da bu durum tam tersine dönüyor. Büyük şirketler Malatya’daki Organize Sanayi Bölgelerine Fabrikalarını taşıyarak yeni istihdam oluşturuluyor. Fabrikaların kalifiye eleman bulma noktasında zorluk yaşadığını ve Malatyalı gençlerin iş konusunda seçici davrandığını belirten İŞKUR İl Müdürü Vahap Toman, yeni neslin kolaya kaçtığını, Gençlerin yoğun emek isteyen işler yerine masabaşı işleri tap ettiğini söyledi. Malatya genelinde Yeni nesil gençliğin sanayiye karşı bir direnişi olduğunu ve bu algıyı yıkmaya çalıştıklarını belirten Toman; ”Bu algıyı izole etmeye, yıkmaya  çalışıyoruz.  Gençler biraz daha yoğun emek değil de hafif işler talep ediyorlar. İşte masa başı iş istiyorlar. Bu nedenle de gençleri organize sanayiye göndermekte sıkıntı yaşıyoruz.” dedi. 1’inci ve 2’inci Organize Sanayi Bölgelerinde Fabrikaların yüzde 90 kapasite ile çalıştığını vurgulayan Toman, yeni firmalar ile birlikte bu kapasitenin daha da genişleyeceğini kaydeden Toman, sözlerine şu şekilde devam etti;”Pandemiden dolayı 1 ve 2. organize sanayinde fazla bir etkilenen olmadı. 1. ve 2. organizeden bahsediyorum. İlk 2 ay hariç sonrasında işler açıldı.  İşletmelerin şu anda yüzde 90’I tam kapasiteyle çalışıyor. Şu anda bir sıkıntı görünmüyor. İş bulma konusunda Malatya Elhamdülillah diğer illere göre daha iyi durumda. Diyebilirim ki Kayseri’den bu doğuya doğru, diğer illere göre Malatya çok iyi konumda olan bir ilimiz. Şehrimiz bildiğiniz gibi 6. Teşvik bölgesi olması nedeniyle hala ciddi anlamda fabrikalarımız açılmaya devam ediyor. 1. Organize Sanayinin devamında en az 4-5 tane çok büyük firma yeni geldi. Şu an inşaatları bitme aşamasında.  Şu anda özellikle bayanlar konusunda iş bulmada hiçbir sıkıntı yaşamıyoruz. Örneğin sadece bu hafta 150-200 tane bayan olsa hepsini işe yerleştirebiliriz.

 İŞÇİ TALEBİ GÜN GEÇTİKÇE ARTIYOR

Organize Sanayi bildiğiniz gibi Malatya’mızda trikotaj, konfeksiyon, iplik, ısı makine sanayi alanında işçi talebi çok. Ancak işverenler çoğunlukla genç işçi istiyorlar. Bizim için de gençlerimizin iş bulması çok önemli. Çünkü genç bireylerimiz kahvehanelerde, sokaklarda, evlerinde. Babalarından harçlık istemeleri onlara son derece bir sıkıntı yaratıyor.  Bu gençlerimize iş bulmamız çok önemli. Biz bunun üzerine çok da duruyoruz. Bu kapsamda işyeri ziyaretlerimiz son hızla devam ediyor. Denetimlerimiz devam ediyor.  Malatya’mız iyi bu konuda şanslı bir iliz çok şükür.  İnanın ki bu durumda Doğu’ya göre Malatya doğunun yıldızı durumunda. Bu konuda işverenlere de yani huzurlarınızda Teşekkür etmek istiyorum. Onlarla duyarlılığı son derece iyi. Bu konuda iyi yoldayız.

BÖLGEDE YENİ FABRİKALAR AÇILMAYA DEVAM EDİYOR

Başta da belirttiğim gibi teşvik noktasına 6. bölge olmamız hasebiyle İstanbul’da İzmir’de büyük yerlerde yeni fabrikalar geldi ve gelmeye devam ediyor. Dikkat ederseniz 1. organizenin devamında yeni açılan yerlerde, çok ciddi fabrika inşaatları devam ediyor. Bunlar bazı fabrikaların yılsonuna kadar tamamlanması planlanıyor.  Bu fabrikaların kimi 700 işçi istiyor, kimi 450 işçi istiyor. Geçen salı günü ben 2-3 inşaat aşamasındaki fabrikaları ziyarette bulundum. Onların verdiği işçi rakamlarının 1000 ile Bin 500’ ün altında düşmeyeceğiz şeklinde ifadeleri bu Malatya için çok çok önemli bir şey.

GENÇLERİMİZ MASA BAŞI İŞ BEKLİYOR

Bu algıyı izole etmeye, yıkmaya  çalışıyoruz.  Gençler biraz daha yoğun emek değil de hafif işler talep ediyorlar. İşte masa başı iş istiyorlar. Bu nedenle de gençleri organize sanayiye göndermekte sıkıntı yaşıyoruz.  Tabii bunlar işveren açısından, Belki bu söz onları iğreti edebilir.  Malatya’da işçi bulamazmıyız düşüncesine hakim olabilirler. Bu doğru değil biz bunun bir şekilde mutlaka buluyoruz. Tam kapasite olmazsa %90 aradığı işçiyi karşılıyoruz. Şu anda kurulan fabrikaların tamamı vasıflı işçi de aramıyor. Kayıtlarımızda bir makinacı yok, ütücü yok, bir paketlemeci yok. Zaten İŞKUR bunlara  6 ay destek vermesinin nedeni ilk etapta vasıfsız elemanı aldığı zaman, biz bunlara meslek edindirme konusunda yardımcı oluyoruz. Zaten işverenin orada herhangi  bir gideri olmuyor. Zaten  6’ya kadar devlet desteği İŞKUR’un desteğini görmesi nedeniyle onlar da bundan çok memnuniyet duyuyorlar. Yani en azından o süreci bizim üzerimize atmaları onların karına. Dolayısıyla şu ana kadar iki üç yıldan beri bir sıkıntı yaşayamadık.  Ancak, Malatya’nın ve Türkiye’de 36 yaş Yukarısı 40 yaş Yukarısı kişilere iş bulmak son derece zor. Çünkü bunlar adaptasyon noktasında fabrikalarda yeni mesleklerde adapte olamıyorlar. İşveren esnafımız, fabrika sahiplerimiz bunları kursa almaları neticesinde şunu söylüyorlar, ‘ Yaştan dolayı adapte olamıyorlar’ diyorlar. Genç işçi istiyorlar.  Zaten Türkiye’de de şu anda genç işsiz yoğunlukta.”

A.vahap Kaygusuz – Ebubekir Atilla

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber