• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Malatya için büyük sans

Inönü Üniversitesi Dis Hekimligi Fakültesi.nde tedavilerin asistanlarca degil, bizzat ögretim görevlileri tarafindan yapilmasi, Malatya açisindan büyük bir ayricalik olarak nitelendiriliyor.

Malatya için büyük sans

Inönü Üniversitesi Dis Hekimligi Fakültesi.nde tedavilerin asistanlarca degil, bizzat ögretim görevlileri tarafindan yapilmasi, Malatya açisindan büyük bir ayricalik olarak nitelendiriliyor. Dis Hekimligi Fakültesi Dekani Prof. Dr. Ünsal Özgen, konuyla ilgili yaptigi açiklamada, “Türkiye.nin birçok yerinde ögretim üyelerinin çogunlugu isi asistanlara birakir. Bizatihi olarak gidip hastanin disindeki dolguyu, kanal tedavisini, dis çekimini yapmazlar. Tabi yapan yerler ve kisiler de var. Onlara da tesekkür etmek isterim. Ancak kurumsal olarak yapilan tek yer, Inönü Üniversitesi Dis Hekimligi Fakültesi.dir. Bu Malatya için müthis bir sanstir. Ve bu sansin da iyi algilanmasi gerekir” diye konustu. 

 

Sonsöz: Inönü Üniversitesi Dis Hekimligi Fakültesi.nde hastalarla bizzat ögretim üyelerinin ilgilendigi göze çarpiyor. Bu örnek tablo her yerde böyle mi, yoksa yalnizca buraya mahsus bir durum mu?

 

Ü.Ö: Bizim kapimizin girisinde, Atatürk rölyefinin altinda, Atatürk.ün veciz bir sözü var. O yaziyi biz bütün arkadaslar oy birligi ile binlerce yazinin arasindan seçtik. O yaziyi sudur: ‘Büyük isler ve önemli girisimler ancak ortak çalisma ile saglanabilir.. Biz burada bir takim oyunu oynuyoruz. Bu su demek… Bizim çalisanlarimiz, ögretim üyeleri dahil olmak üzere kendilerini bir devlet memuru olarak görmüyorlar. Bu kurumun asli sahibi olarak görüyorlar ve diger Türkiye genelindeki ögretim üyelerinden farki, gönülleriyle hastalara bizatihi hizmet vermeleridir. Türkiye genelinde dis hekimligi fakültelerinde ögretim üyeleri sunu yaparlar. Çok az sayida kendi gönlüyle insan bizatihi gidip hastasiyla ilgilenebilir. Ancak bu siradan bir sey degildir. Ikinci derecede olan sadece nasil yapilacagini gösterir. Kendisi bizatihi yapmaz. Ama çogunlugu ögretim üyelerinin bu isi asistanlara birakirlar. Bizatihi olarak gidip hastanin disindeki dolguyu, kanal tedavisini, dis çekimini yapmazlar. Tabi yapan yerler ve kisiler de var. Onlara da tesekkür etmek isterim. Ancak kurumsal olarak yapilan tek yer burasidir. Kurumsal olarak bizim bütün ögretim üyelerimiz, dekan yardimcilarimiz dahil, hepsi fiilen gidip poliklinik hizmeti vermektedirler. Dolgularini da gider kendi yapar, kanal tedavisini de kendi yapar, çekimini de kendi yapar. Ve bu anlamda Malatya çok sanslidir. Bu insanlar gönülleriyle, ekstra herhangi bir sey almadan -ki biz onlara fazladan bir sey yapmiyoruz, farkli bir ödemede de bulunmuyoruz- ama gönülleriyle, kendilerini bu kuruma ait hissettikleri için fiilen gidip alanda hizmet verirler. Bu Malatya için müthis bir sanstir. Ve bu sansin da iyi algilanmasi gerekir.

 

Sonsöz: Asiri talebin oldugu, bu nedenle sikisikligin yasandigi Dis Hekimligi Fakültesi.nde vatandaslardan beklentileriniz nelerdir?

 

Ü.Ö: Ben kendim dis hekimi degilim. Tip doktoruyum.

Bundan dolayi uzunca zamandir hasta psikolojisini biliyorum. Surasi gerçektir. Disi agriyan insan duygusal olur. Veya agzinda herhangi bir problemi olan, çürügü olan vs olan insanlar psikolojik olarak sikinti içinde olabilirler. Bu su demektir. Gerek tipta, gerek dis hekimliginde hastanin belli bir psikolojisi vardir zaten ve gergindir. Hastaneye gelmek onu gerer, bir gerginlik olur. Biz bunu da normal karsilariz. Yani hastanin belli ölçülerde gergin olmasini anlayabiliriz. Bu makuldür ve bunu da bizim onu yatistirarak eritmemiz, tolere etmemiz gerekir. Bu çerçevede asiri talepten dolayi olusan sikisikliklara, randevularin oldukça ileri tarihlere verilmesine ragmen vatandaslarin gösterdikleri duyarliliga, hosgörüye çok tesekkür ediyoruz. Vatandaslarin bu sikintilar karsisinda çok büyük olumsuz tavirlar içine girmeleri, belli tepkiler olusturmalari, gönüllülükten baska tesviki olmayan çalisanlarimizin motivasyonlarinin bozulmasina sebebiyet verecektir. Ögretim üyelerimiz veya diger çalisanlarimiz ister istemez söyle düsünebilirler. ‘Ben bu kadar gayret ediyorum. Karsiliginda hiçbir sey beklemeksizin… Birakin tesekkür etmeyi, tepkilerle de karsilasiyorum. Acaba yanlis mi yapiyorum?. diye düsünebilirler. Vatandaslarimiz hakikaten kaliteli hizmet aliyorlar. Ve ne yazik ki biz onlarin randevu taleplerinin tamamina karsilik verme gücümüz yok. Bugünün gerçegi bu. Biz kapasitemizi arttirincaya kadar onlardan ricamiz, birazcik daha sabir. Bu is ancak sabirla çözülür. Ve karsilikli olarak anlayis… Çünkü bizim personelimiz gönlüyle çalisiyor. Gönül narin bir seydir. O gönlü kirmamak gerekir. Sundan emin olsunlar. Biz onlarin gönüllerini kirmamak için azami gayret ediyoruz. Etmeye de devam edecegiz. Bir kere daha belirtmek istiyorum, vatandaslarimiza gösterdikleri sabir ve hosgörüden dolayi çok tesekkür ediyoruz. YARIN: Dis Hekimligi Fakültesi.nde vatandaslarin memnuniyet durumlari, anket çalismalari ile kontrol altinda tutuluyor… 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber