• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

“Malatya Günleri”nin tanitim katalogu dagitiliyor

Ankara Atatürk Kültür Merkezi.nde 7–10 Ekim tarihlerinde düzenlenecek olan “Malatya Günleri”ne yönelik tanitim katalogu dagitilmaya baslandi.

“Malatya Günleri”nin tanitim katalogu dagitiliyor

Ankara Atatürk Kültür Merkezi.nde 7–10 Ekim tarihlerinde düzenlenecek olan “Malatya Günleri”ne yönelik tanitim katalogu dagitilmaya baslandi.

 
“Ankara Malatya.yi Agirliyor”, “Malatya Il Sinirlari Disina Tasiyor”  sloganiyla 7–10 Ekim tarihlerinde Ankara Atatürk Kültür Merkezi.nde düzenlenecek olan “Malatya Günleri”nin tanitimi kapsaminda katalog dagitimina baslandi.
 
“Malatya Günleri” tertip komitesi tarafindan bastirilan 15 sayfalik tanitim katalogunun dagitilmaya baslandigi bildirildi.
 
Malatya Valiligi öncülügünde düzenlenen organizasyonun tanitim katalogunda, “Malatya il disina tasiyor” mesaji veriliyor.
 
Tertip Komitesi üyelerinin düsüncesi söyle:
 
“Malatya Valisi Doç. Dr. Ulvi Saran: Dogu Anadolu Bölgesi.nin Yukari Firat Havzasi.nda yer alan Malatya tarih boyunca çesitli kültür ve medeniyetlere ev sahipligi yapmistir. Hali hazirdaki konumu itibariyle bulundugu bölgenin en gelismis sehridir. Malatya.da yetisen kayisi, dünya genelinde hakli bir üne sahip olup, ülke üretiminin yüzde 80.i Malatya.dan saglanmaktadir. ‘Kayisi Diyari. olarak ün yapmis Malatya.nin ekonomisinde kayisi birinci sirada yer almaktadir. Bunun yaninda, tekstil fabrikalari ve diger sanayi kuruluslari ekonomimize büyük katki saglamaktadir. Malatya.da iki organize sanayi bölgesi faaliyette olup üçüncü organize sanayi bölgesinin çalismalari devam etmektedir. Inönü Üniversitesi, ülkemizin önemli üniversiteleri arasinda yerini almis, Turgut Özal Tip Merkezi bölgenin en önemli saglik merkezlerinden birisi olmustur. Askeri bakimdan da merkez konumunda olan Malatya.da 2.nci Ordu Komutanligi ve 7.nci Ana Jet Üs Komutanligi bulunmaktadir.
Malatya Belediye Baskani Ahmet Çakir: Cografi yapisi itibariyle bölgesinde stratejik bir öneme sahip olan Malatya, ayni zamanda sanayisi, ekonomisi, tarihi ve dogal zenginlikleri sayesinde civar illerle ilçe ve köylerinden asiri derecede göç almakta, bu da beraberinde sehirlesme ve sosyal alanlarda yeni sorunlari getirmektedir. Sehrimizin daha yasanilabilir ve modern bir kent olmasi noktasinda yapilmasi gerekenler .ortak akil bulusmasi. projesi ile kamu kurum ve kuruluslari, sivil toplum kuruluslari, basin kurulus ve temsilcileri, muhtarlar, esnaflar ve vatandaslarla istisareler yapilarak, hizmet ve yatirimlar bu önerilerle uzman ekiplerin de fikirleri dogrultusunda gerçeklestirilmeye çalisilmaktadir.”
Inönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çiçek: Dogu Anadolu Bölgesi.nde yer alan Malatya, dogu ile batiyi, kuzey ile güneyi birbirine baglayan yollarin kesisme noktada bulunmaktadir. Bu özelliginden dolayi tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipligi yapmis, hemen her dönemde bilim ve sanatin önemli merkezlerinden biri olmustur. Folklor, âsiklik gelenegine ek olarak hali, kilim, örgü, demircilik ve bakircilik gibi otantik kültürel dokusu ile önemli sehirlerimizden biri olma konumunu sürdürmektedir. Sehrin en önemli yapitaslarindan birisi olarak, 1975.te kurulan ve Türkiye.nin köklü üniversitelerinden biri olan Inönü Üniversitesinde, 13 fakülte, üç yüksekokul dokuz meslek yüksekokulu ve bir konservatuar bulunmaktadir. Dört enstitüsü ve çok sayida arastirma uygulama merkezinde çesitli konularda arastirma ve egitim ögretim faaliyetleri yürütülmektedir. Bu yil uzaktan egitim dâhil 26 bin civarindaki ögrencisiyle Inönü Üniversitesi, bir üniversitenin sahip olmasi gereken imkânlar ve gelismislik düzeyi bakimindan Türkiye üniversiteleri içinde önemli bir konumdadir.
Malatya Ticaret ve Sanayi Odasi (MTSO) Baskani Hasan Hüseyin Erkoç: “1970.li yillarda Malatya küçücük sanayi çarsisi (bakircilar çarsisi), tek seritli ve geneli toprak yolu olan, hal binasi bugünün küçücük sebze pazari, dünya üretiminin yüzde 65.ini ürettigi kayisisini ancak Izmir.deki tüccar eliyle ihraç edebilen, vilayet binasi tüm kamu kuruluslarini barindirabilen, en fazla iki üç katli binalariyla kanalizasyon sebekesi dahi tam olmayan, üç lisesi olup bir üniversitesi bile olmayan bir sehirdi. Bu günüyle ise Malatya.miz, 733 bin 789 kisilik nüfusu, bu nüfusun da yüzde 67.sinin sehirde yasadigi, ikisi bitmis, ikisi kurulus safhasinda dört organize sanayi bölgesi, üç sanayi sitesi, duble yollari, günde dört alti seferi olan, kamu kurumlarinin ayri ayri binasi bulunan, üretilen sebzelerinin satildigi hal binasi, yüzlerce is yeri bulunan kayisi pazari (sire pazari), 20 bin ögrencili üniversitesi, dogalgazli, kanalizasyonuyla aritma tesisi bitirilmis, ihracat ve ithalat yapabilen bir ildir.”
 
 
  
 
 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber