• DOLAR
  7,3016
 • EURO
  8,6169
 • ALTIN
  476,17
 • BIST
  1,1791

“Malatya Gelişen Zirai Faaliyetleriyle Doğunun Yıldızı Olacak”

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Malatya iline yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Malatya ilinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır. Konuyla ilgili DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın Malatya’ya yapılan yatırımlar ve çalışmalar hakkında önemli bilgiler paylaştı

“Malatya Gelişen Zirai Faaliyetleriyle Doğunun Yıldızı Olacak”

Kurum tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü diğer sektörlerin de itici sektörü olmuştur. Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır. Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır.

“MALATYA’YA 8 BARAJ VE 1 GÖLET İNŞA ETTİK”

Son 16 yılda Malatya’ya 8 baraj ve 1 gölet inşa ederek sulama alanında çiftçilere önemli bir katkı sağladıklarını açıklayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın,’ İnşa ettiğimiz Kapıkaya Barajına, 8. Cumhurbaşkanımız, rahmetli Turgut Özal’ın ismini verdik. 40.000 dekar arazi bu barajdan sulanacak olup, 34.350 dekarı sulamaya açılmış, kalan 5.650 dekar araziyi sulayacak sulama şebekesinin de inşaat çalışmalarında sona gelinmiştir. Geçmişte pek çok baraj ve sulama tesisinin altında imzası olan değerli büyüğümüz Recai Kutan’ın ismini de dev Boztepe Barajı’na verdik. Boztepe Recai Kutan Barajı ile 120.600 dekar münbit arazi sulamaya açılacaktır. Cazibeli olarak sulanacak olan 92.300 dekar arazinin sulama şebekesi tamamlanarak işletmeye hazır hale getirilmiştir. Bu iki barajın sulama şebekeleri tamamen devreye girdiğinde Malatya’da ziraat hızla gelişecektir. Vatandaşlarımızın için suyun önemini çok iyi biliyoruz. Bu sebepten Malatya’ya 11 baraj daha inşa ediyoruz. Bu barajlar topraklarımıza bereket katacak. Malatya’nın yıllardır hasretini çektiği Yoncalı Barajının inşaat çalışmaları devam etmektedir. 98 metre yüksekliğindeki baraj ile 174.090 dekar arazi sulanacaktır. Yüzde 80’ini tamamladığımız Yoncalı Barajı Malatya’nın kalkınmasına büyük katkı sağlayacaktır.’’ ifadelerine yer verdi.

“MALATYA GELİŞEN ZİRAİ FAALİYETLERİYLE DOĞUNUN YILDIZI OLACAK… “

Genel Müdür Aydın daha sonra ‘Sulama projeleri hakkında da açıklamada bulunarak, Malatya’da son 16 yılda inşa ettiğimiz sulama projeleri ve 2018 yılında 9.230 ha arazinin sulanmasına hizmet edecek Boztepe sulamasıyla toplam 327.720 dekar zirai araziyi sulamaya açtık. Böylece bir ziraat şehri olan Malatyalı çiftçilerimize yıllık 210 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. Sulamaya açtığımız bu alan çok önemli ama sulayacağımız daha fazla alan var. Şu anda inşaat çalışmaları devam eden 13 adet sulama tesisleri ile 276.890 dekar münbit araziyi daha sulamaya açacağız. Özellikle Kapıkaya Turgut Özal Barajı Sulaması ile Boztepe Recai Kutan Barajı Sulaması çok önemli olup, bu iki sulama tesisi ile takriben 160.000 dekar arazi suyla buluşacaktır. Bu işlerin inşaat çalışmalarında sona gelinmiştir.” sözlerini kullandı.

TAŞKIN KORUMA TESİSLERİYLE HALKIMIZI VE TOPRAĞIMIZI KORUDUK…

Aydın, ’Diğer taraftan tamamlanan taşkın koruma tesisleri ile ilgilide, ‘Son 16 yılda inşa ettiğimiz 46 adet taşkın koruma tesisi ile 44 yerleşim yeri ve 3.902 dekar araziyi taşkın zararlarından koruduk. Ayrıca çalışmaları devam eden 2 adet taşkın koruma tesisi ile vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini korumaya devam ediyoruz. Açıklamasında bulundu. DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber