• DOLAR
  5,7635
  % -0,11
 • EURO
  6,4297
  % 0,47
 • ALTIN
  282,9559
  % 1,81
 • BIST
  97.149
  % 1,84

Malatya Eti Marka Olma Yolunda

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Yüksek İstişare Kurulu üyesi ve Malatya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Taneli Türkiye’nin en iyi etlerinden birisi olan Malatya’daki etin Türkiye’ye tanıtımını yaparak bir marka halinde tüketiciye sunmak için çalıştıklarını söyledi. “Malatya’da üretilen eti nasıl bir marka haline getirebiliriz bunun derdindeyiz. Biz Türkiye’ye bir Malatya kavurması yedirmek istiyoruz. Yediği kavurmadan et kokusunu alacak bir et yedirmek istiyoruz. Kayısıdan sonra ikinci marka değerimizi et olarak Türkiye’ye sunmak istiyoruz.” diye konuşan Taneli bu amaçla 50 dönümlük bir arazi üzerinde tesis çalışmalarına başladıklarını kaydetti

Malatya Eti Marka Olma Yolunda

Birlik başkanı Mehmet Taneli gazetemize yaptığı açıklamanın devamında ise şöyle konuştu: “Malatya’da üretilen et, Türkiye’de Afyon’dan sonra kalite bakımından 2. sırada gelmektedir. Buna rağmen et konusunda markamız yoktur ve bugüne kadar bir marka oluşturamadık.  Birlik olarak artık Malatya’yı hak ettiği yere getirmeye çalışıyoruz. 2 yıl önce Maliye Bakanlığına yer tahsisi için başvurmuştuk. Yer ile ilgili ihale yapıldı. 2. Organize Sanayi Bölgesi’nin hemen arka tarafında 50 dönümlük Kuzey Çevre yoluna bitişik arıtma tesisinin yanında bir yer aldık.”

ÜRETİCİYE VE TÜKETİCİYE DÖNÜK ÇALIŞMALARIMIZ OLACAK

“Aldığımız yere öncelikle et işleme entegre tesisi yapmak istiyoruz. Etin işlenmesi, saklanması, salam, sucuk, kavurma gibi et ile ilgili yapılması gereken her ne varsa orada yapmak istiyoruz. Üretici bize doğrudan hayvanını getirecek.  Burada günlük 200 büyükbaş hayvan kesimi 600 küçükbaş hayvan kesimi mezbahanesi olacak.  Bunun yanında et işleme tesisleri yer alacak.  Bu tesislerden kavurma Salam sucuk et ürünleri olarak yapılması gereken ürünlerin tamamı burada yapılmış olacak. Yapacağımız tesis ile de bölgeye hitap etmeyi planlıyoruz. Bunun yanında ayrıca üreticiden doğrudan hayvanların değeri üzerinden alım yapılacak. Örneğin hayvanın ayağı kırılmışsa eti ile ilgili bir sorun olmadığından hayvan normal rayiç bedeli üzerinden kilo başı satın alınacak.  Böylelikle üretici zarar etmeyecek.  Üreticinin getirdiği ürün her yönüyle değerlendirilecek. Üreticinin elinde yok pahasına alınan hayvan alımlarını önüne geçeceğiz üretici ürettiği ürün tam olarak fiyatını alacak. Yapacağımızı tesis 2400 baş kapasitede olacak. İçinde hayvan hastanesi, Karantina birimi,  Et Entegre tesisi, satış ve pazarlama birimleri yer alacak. Maalesef bürokrasiden dolayı projeyi bu yıl hayata geçiremedik. Sayın valimiz başta olmak üzere milletvekillerimiz herkesin desteğini alıyoruz. Buna rağmen bölgede imar olmaması nedeniyle proje desteği için başvuracağımız TKDK gibi FKA gibi kurumlara henüz başaramadık. İmar programı çıktıktan sonra bu işe başlayacağız. Bu kapsamda kamu yararı belgesi alınması gerekiyor. Tarım İl Müdürlüğü desteği ile projeler hazırladık. Toprak Koruma kurulundan projemiz geçti. Aldığımız belgeleri kamu yararı belgesi almak için Ankara’ya götüreceğiz ve çalışmalara hızlı bir şekilde başlayacağız.”

MALATYA’YA HAYVAN HASTANESİ KURMAK İSTİYORUZ

“Hazırlayacağımız proje içerisinde Malatya’da hayvan hastanesi kurmayı planlıyoruz. Çünkü burada üreticilerimiz sebebi bilinmeyen hastalıklardan dolayı bayağı sıkıntı çekiyor. Örneğin bir üreticimiz 140 tane hayvan almıştı.  Bunların 60 tanesi düşük yaptı sebebi bilinmeyen hastalıklardan dolayı düşük yaptığını bu esnafımız battı.  Bu anlamda Malatya’mızda bir hayvan hastanemiz yoktur.  Bununla ilgili çalışmalar yapılıyor.  Hayvan Hastanesi’nde kan tahlilleri ne yapacağız. Malatya da bir hayvana kan tahlili yapmak için Elazığ’a gitmek zorunda kalıyoruz.  15-20 gün orada bazen sıra bekliyoruz ki Bir hayvan bu kadar da beklemez.  Kuracağımız hayvan Hastanesi’nde 112 Acil Servis gibi servis yapacağız. Sistemi kurduğumuzda üreticimizin hayvanı bulunduğu yerden kendi aracımız ile alacağız. Yerinde tedavi yapılacak yerinde tedavi edeceğiz. Yerinde tedavi edilemeyeceksek onu hayvan ambulansı gibi araçla hastaneye götürecek sonra tedavisi yapacağız.  Eğer hayvanın kesilmesi gerekiyor ise veteriner kontrolünde hayvanı kesip etini değerlendireceğiz. Çiftçimizin hayvanın ücretini normal bir şekilde kendisini mağdur etmeyecek bir şekilde ödeyeceğiz. Vatandaşı mezbahane kapısında bekletmeden hakkı neyse vererek hayvanın etini değerlendireceğiz.”

Et Entegre tesisimiz yoktur. Böyle bir tesisin olmaması Malatya’nın aynı zamanda bir ayıbıdır. Kayseri’nin 11, Sivas’ın 6,  Elazığ’ın 4 tane tesisi var.  Malatya’da iki tane var bir tanesi de kapanmak üzere. Burayı sadece mezbahane olarak düşünmüyoruz.  Bu konuda çalışmalarımızın hızlandırılması için Bürokratik olarak destek bekliyoruz.  Sayın valimizden milletvekillerimizden büyükşehir belediye başkanımızdan ve sivil toplum kuruluşlarından Malatya için çok önemli olan bu projenin bir an evvel hayata geçmesi için destek bekliyoruz.”

A. Vahap Kaygusuz (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber