• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Malatya'ya 3 milyon TL hibe destegi saglandi

Malatya.da, “Kirsal Kalkinma Yatirimlari Programi” kapsaminda 2005 yilindan bu yana, 48 adet projeye 6 milyon 672 bin TL hibe destegi verildigi, 2010 yilinda ise, 14 adet projenin desteklendigi kaydedildi. Desteklenen projelere, 3 milyon 532 bin TL hibe destegi verildigi açiklandi.

Malatya'ya 3 milyon TL hibe destegi saglandi

Malatya.da, “Kirsal Kalkinma Yatirimlari Programi” kapsaminda 2005 yilindan bu yana, 48 adet projeye 6 milyon 672 bin TL hibe destegi verildigi, 2010 yilinda ise, 14 adet projenin desteklendigi kaydedildi. Desteklenen projelere, 3 milyon 532 bin TL hibe destegi verildigi açiklandi.

 “Kirsal Kalkinma Yatirimlarinin Desteklenmesi Programi” kapsaminda yüzde 50 oraninda hibe destegi verilen bir soguk hava deposu tesisinin temeli atildi. Bir kuru kayisi ve bir de yas kayisi tesisinin açilisi gerçeklestirdi.

Kimler katildi

2.nci Organize Sanayi Bölgesi'nde düzenlenen törene, Vali Ulvi Saran, AK Parti Malatya Milletvekili Mücahit Findikli, Tarim Bakanligi Teskilatlanma ve Destekleme Genel Müdürü (TEDGEM) TSO Baskani Hasan Hüseyin Erkoç, 2.nci Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Vahap Erdem ile isadamlari ve davetliler katildi.

Vali Ulvi Saran konusmasinda, kayisinin Malatya'da tarimsal sektörün en temel unsuru oldugunu belirterek, "Tarim ürünleri, dogal olarak pazarlanmasi takdirde hak ettikleri degeri bulacaktir. Tarim ürünlerinin daha fazla deger bulmasi için, daha yüksek kazanç saglamasi için tarimsal sanayinin kullanilmasi gerekiyor" dedi.

Vali Saran, Malatya'da soguk hava deposu kapasitesini olmasi gereken rakamin çok çok altinda oldugunu kaydederek söyle konustu: "Soguk hava depolarinin önemli olmasina ragmen, Malatya'da sadece 10 bin tonluk kapasitelik depo olmasi çok yetersiz. Yaptigimiz çalismalarla bu rakami 30 bin tona çikartiyoruz. Ancak Malatya için soguk hava deposu hedefi 100 bin ton kapasite olmalidir."

Findikli: Malatya, bölgede yatirim yapilabilecek en cazip bir ildir

AK Parti Malatya Milletvekili Mücahit Findikli, "2.nci Organize Sanayi Bölgesi, Dogu ve Güneydogu Anadolu Bölgesi'nde benzeri olmayan bir organize sanayi bölgesi olmustur. Hükümetlerin ana görevi milletinin gelirini ve demokrasisini yükseltmektir. Yine hükümetlerin görevi yatirim ortamini iyilestirmektir. Iste 2.nci Organize Sanayi Bölgesi yatirimlarin yapilabilecegi iyi bir bölgedir. Malatya, bölgede yatirim yapilabilecek en cazip bir ildir. Sadece Malatya'da 6 firmanin yaptigi yatirimin tutari 80 milyon TL'dir" dedi.

Çiftçilerimize 85 milyon TL destek verilecek

Findikli, söyle konustu: "Mütesebbis eliyle onlari cesaretlendirebilecek her türlü tesvik ve destegi hükümetimiz veriyor. Dondan dolayi Tarim ve Köyisleri Bakani Mehdi Eker.in büyük gayretleri oldu. Çiftçilerimize 85 milyon TL destek verilecek. Hükümet olarak suna inaniyoruz: 75 milyonluk Türkiye'de ana hedef demokrasiyi yükseltmek ve yasam standartlarinin en yüksek noktaya çikartmaktir."

 Türkiye'nin hükümetin uyguladigi programiyla ekonomik krizi basariyla atlattigini vurgulayan Findikli, "Ilk 3 çeyrekte kalkinma hizi yüzde 11'lere çikti. Issizlik orani yilsonuna dogru tek rakamli hale gelecektir. Yatirimcilarin her zaman yaninda olacagiz. Yatirimcinin cesaretini ve sevkini arttiracagiz" dedi.

 Tasan: Tek sikintimiz ürünlerin degeriyle satilabilmesi

TEDGEM Genel Müdürü Mehmet Tasan da, bakanlik olarak üretim için çok ciddi destekler verdiklerin söyledi. Tasan, "Destekler sayesinde özellikle bazi ürünlerde son yilarda üretimde çok önemli artislar saglandi. Ama ülkemizin en önemli sikintilarindan birisi, bin bir zahmetle üretilen ürünlerin degeriyle satilabilmesi, katma degerinin arttirilmasi. Tarim-sanayi entegrasyonun saglanmasiydi" dedi.

Erkoç: Artik üretime, ürüne ve makineye destek veriliyor

TSO Baskani Hasan Hüseyin Erkoç, ne kadar üretilirse, katma deger o kadar yükseltildigine deginerek, “Yillar önce Dogrudan Gelir Destegi adiyla devletin verdigi destekler üretim için kullanilmiyordu. Fakat son dönemde Tarim Bakanligimizin yapmis oldugu girisimler sonucunda üretime, ürüne ve makineye destek verilmesi ciddi anlamda önem arz etmektedir. Bir ülke sanayilesirken tarimi da göz ardi etmesi mümkün degildir" diye konustu.

Aytekin: Projeyle birlikte kirsal alanda gelir düzeyi yükseltiliyor

Tarim Il Müdür vekili Ramazan Aytekin, ‘Kirsal Kalkinma Yatirimlari Programi. çerçevesinde tarima dayali yatirimlarin desteklenmesiyle dogal kaynaklarin ve çevrenin korundugunu anlatarak sunlari kaydetti: “Kirsal alanda gelir düzeyi yükseltilmekte, tarimsal üretim ve tarimsal sanayi entegrasyonu saglanmakta, tarimsal pazarlama alt yapisi gelistirilmekte, gida güvenligi güçlendirilmekte, kirsal alanda alternatif gelir kaynaklari olusturulmakta ve toplu basinçli sulama sistemleri gelistirilmektedir. Program kapsaminda tüzel kisi basvurularinda ekonomik yatirim projelerinin 500 bin TL.ye kadar olan kisminin yüzde 50'sine hibe yoluyla destek verilmektedir. Ilimizde 2005 yilinda baslayan program kapsaminda ilk 4 etapta toplam proje tutari 11 milyon 516 bin TL olan 48 adet projeye 6 milyon 672 bin TL hibe destegi verilmistir. 2010 yili içerisinde uygulamaya baslayan 5.inci etapta, 14 adet proje desteklenmektedir. Desteklenen projelerin toplam tutari 6 bin 934 bin TL olup, 3 milyon 532 bin TL hibe destegi verilecektir."

Yapilan konusmalarin andindan, ‘Kirsal Kalkinma Yatirimlarinin Desteklenmesi Programi. kapsaminda bir soguk hava deposu tesisinin temeli atildi. Bir kuru kayisi ve bir de yas kayisi tesisinin de açilisi gerçeklestirildi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber