• DOLAR
  5,4653
  % 0,36
 • EURO
  6,1959
  % 0,42
 • ALTIN
  228,8879
  % 0,02
 • BIST
  104.595
  % 1,25

Malatya'nin Dibindeki Büyük Tehlike!

Malatya'nin bir deprem sehri oldugunu ve depremle yasamak gerçegini yasadigimiz deneyimler bize gösterdi

Malatya'nin Dibindeki Büyük Tehlike!

 

Malatya’nin bir deprem sehri oldugunu ve depremle yasamak gerçegini yasadigimiz deneyimler bize gösterdi.  Ülkemizde belirli araliklarla meydana gelen çesitli depremlerin bazisini hafif, bazisini da büyük bedeller ödeyerek atlattik. Son olarak geçtigimiz günlerde Hekimhan’in Dursunlu mahallesinde meydana gelen ve tüm kenti sarsan depremle, enerjisini bosaltan fay hatlari gündemimizdeki yerini yeniden aldi. Birinci derece deprem bölgesinde yer alan Malatya’da son yasanan deprem beklenen büyük depremin öncüsü mü, uzun süreden beri enerjisini bosaltmamis olan Dogu Anadolu Fay hattinda gerçeklesecek olasi bir hareketlilik Malatya’da nelere yol açacak, Malatya bu olumsuz etkiler karsi hazirlikli mi? Bütün bu sorularin cevabini Malatya Insaat Mühendisleri Odasi Baskan Yardimcisi ve Inönü Üniversitesi Ögretim Görevlisi Vehbi Aluçlu’dan aldik.

Hekimhan Depreminin büyük depremin habercisi olmadigini ve tamamen baska bir fay hatti üzerinden gerçeklestigini dile getiren Aluçlu, esas tehlikenin güneyimizden geçen Palu-Sincik- Gölbasi- Türkoglu fayi oldugunun altini önemle çizdi.

 

Öncelikle sizi kisaca bir taniyalim kimdir Vehbi Aluçlu?

 

-Inönü Üniversitesi Ögretim Görevlisi  ayni zamanda Insaat mühendisleri odasi baskan yardimcisiyim.. deprem konusu aslinda yer bilimcilerin konusu ama deprem bilinci insaat sektörünü çok ilgilendirdigi için biz insaat mühendisleri faylarin nereden geçtigi, hangi fayin hangi büyüklükte deprem üretecegi ile ilgili bilgi sahibiyiz. Bu konuda da biz özellikle insaat mühendisleri odasi olarak sahsim tarafindan üç defa Ahmet Mete Isikara’yi, 2 defa da  Istanbul Teknik Üniversitesi yer bilimleri Fakültesi Dekani Prof. Dr. Naci Görür’ü Malatya’ya getirerek Deprem bilincini olusturmaya çalistik. Bu deprem bilincini olustururken her iki hocadan da önemli bilgiler aldik.  Bu seminerler de Malatya ve Elazig’in deprem açisindan büyük risk altinda oldugunu ifade ettiler. Biz de bu bilgiler isigi altinda asil konumuz bina olmasina ragmen depremle ilgili bilgileri Malatyali hemserilerimize bilinç olusturmak için aktariyoruz. Burada asil amacimiz insanlari korkutmak ya da panikletmek degil, bilinç olusturmak.

 

 

 

HEKIMHAN DEPREMI KORKUTMASIN!

 

Hekimhan Depremi büyük bir depremin haberci olabilir mi?

 

-Aslinda Hekimhan depremi yeni bir depremin habercisi degil, Sürgü ’den baslayan ve Hekimhan’dan devam eden bu fayin dünyanin ana kiriklarindan olmadigi, bu bölgedeki fayin enerji üretme kapasitesinin çok düsük oldugunu ve bu enerjiyi suanda bosaltmis oldugunu düsünüyoruz. Burada artçi depremler olmasi bölgede yasayan vatandaslarimizi korkutmasin. Ben daha önceki bir konusmamda da ifade etmistim. Korkmamiz gereken asil deprem Güneyimizden geçen Palu-Sincik- Gölbasi- Türkoglu fayinin kirilma riski daha büyük ve enerji olarak da Hekimhan’la kiyaslanamayacak kadar daha büyük bir potansiyele sahip bir deprem üretecegini belirtmistim.

 

OLASI BÜYÜK DEPREM 2000 YILI ÖNCESINI SILER

 

Peki hocam o bahsettiginiz büyük deprem olursa sayet  Malatya’da nasil bir etki birakacak, deprem sonrasi nasil bir Malatya’yla karsilasacagiz?

 

Simdi devletin açikladigi verileri söyleyeyim öncelikle size, Palu –Sincik arasinda 7.4 büyüklügünde bir deprem bekleniyor, zamanini kimse bilemez, bu fay enerjisini en son 1893 yilinda bosaltmis. O yildan bu yana Palu- Sincik fayi enerjisini depoluyor.  Bu kirilacak ama ne zaman kirilacak onu bir tek Allah bilir. Daha sonra Sincik- Gölbasi ve Türkoglu hattinda ise  1513 yilindan beri kirilmamis bir fay var. bu fayin 7.2 büyüklügünde bir deprem üretecegi ve Malatya’ya etkisinin 7 büyüklügünde 9 siddetinde olacagini devletin resmi kanallari belirtiyor. Elimizde 2 senaryo var. ilki Palu- Sincik 7.4, digeri Gölbasi- Türkoglu 7.2, burada iki fayin da Malatya’ya etkisi son derece yüksek. Bu depremin Malatya’ya etkisinin çok yüksek olacagini özellikle belirtmeliyim. Malatya’da 2000 yilindan önce yapilmis binalar yerle bir olur. Can ve mal kaybinin son derece yüksek olacagini söylemek mümkün. 2000 yilindan önce yapilan binalarin beton ve donati kalitesi son derece kötü, isçilikler rezalet, mühendislik hizmetleri sagliksiz. Bunun sebebi o dönemde kontrol mekanizmasi çok iyi çalismadigi için görevlerin su istimal edilmesi. Müteahhitlerin vicdani ile cüzdani arasinda bina yapildi. Yasanan Izmit depremi bir Milat oldu ve devlet deprem yönetmeligini degistirdi. Bu da binalarin beton, donati sinifinin degismesine yol açti. Yapi denetimler binanin her asamasini artik kontrol etmeye basladi.

 

BÜYÜKLÜK VE SIDDET FARKLIDIR

 

O zaman hocam buradan çikan sonuca göre büyüklük ve siddetin birbirinden farkli kavramlar oldugunu mu anlamaliyiz?

 

-Evet ikisi de farkli anlam ifade ediyor, birisi depremin enerjisini ölçüyor, siddet ise depremin binaya verdigi hasari ölçüyor. Birisi enerjinin miktari, digeri de hasarin miktari.

 

Hocam deprem bilinci derken sadece yapilarin kalitesini mi kastediyoruz, ya da deprem bilinci bize neyi ifade ediyor, halkin tam olarak bilinçlenmesi için neler yapmak gerekiyor?

 

-Söyle ki bizim bina yapilari ile ilgili bu bilgiye sahipseniz eger 2000 yilindan önceki binalari almakta tereddüt edeceksiniz. Deprem bilinciniz varsa 2000 yilindan önceki binalarda oturuyorsaniz ya yiktirilmasini isteyeceksiniz ya da o binanizi güçlendirme projesi yapacaksiniz. deprem öncesi, deprem ani ve deprem sonrasi diye bizim 3 kategoride bilinçlendirme sunumlarimiz var. Insanlar deprem bilincini mutlaka edinmek zorunda, Japonya’da insanlar deprem oldugu zaman kaçmiyorlar. Çünkü binalarina güveniyorlar. orada yasanan 10 siddetindeki depremde sadece bir kisi atlamisti. O da Malatyali Mehmet isminde bir hemserimiz. Deprem oldugunda asansör ya da merdiven kullanmayacaksiniz.  Tavan dösemesi daha küçük olan bölümlere gidip kapi altinda, kiris altinda durmak daha saglikli olabilir, ya da büyük esyalarin yaninda cenin pozisyonu alarak hedef küçültüp alacagimiz zarari daha aza indirgeyebiliriz. Telefonunuzu ve bir miktar suyu yani basiniza koymaniz gerekiyor. Telefon arama kurtarma ekiplerinin size daha çabuk ulasmasini saglarken su da yasama tutunmaniz için hayati vazife görür. Bu küçük görünen tedbirler büyük kazanimlara yol açabilir.

Zemin ve deprem arasinda nasil bir Iliski vardir?

 

-Zemin deprem iliskisi çok önemli… Saglam zeminde yapilan saglam binalar daha yüksek büyüklükteki depremlere karsi koyarken, saglam olmayan zeminde yapilan saglam binalar dahi büyük risk altindadir. Malatya’nin zemin yapisi ile ilgili de çok büyük sikintilarimiz var. Malatya’nin bazi bölgelerindeki zemin yapilari birbirinden farkli.  Malatya’nin en saglam zemini Beydagi’nin yamaçlari…

 

DEPREM ÖNCEDEN BELIRTI VERMEZ!

 

Bir deprem olacagi zaman bize önceden bir belirti verir mi?

 

-Az önce de degindigim gibi fay hatlarinin uzun yillar enerjisini bosaltmamis olmasi bir belirtidir. Ama önceden bilemeyiz, sadece tahmin edebiliriz. Japonlar 800 metre yerin altina inerek oraya sensör koydular, ama bu sensörden alinan titresim sadece 5-8 saniyelik bir haber alma süresi kazandirdi. Bu sürede de hiçbir sey yapilamaz. Bu depremler engellenemez, olmak zorunda deprem olmazsa dünya enerjisini bosaltamadigi için patlar, Depremi önceden bilmek mümkün degil. Insanlarin sadece tedbir almasi gerekir. Bu tedbirler; binalari elden geçirerek, çürükleri yikip saglam binalar yaparak can ve mal kaybimizi en aza indirebiliriz.          

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber