• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Malatya'nin 30 yillik rüyasi gerçeklesiyor

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalik, Malatya'nin Büyüksehir statüsünde düsünülen iller arasinda gösterilmesinin referandumla ilgisinin olmadigini savunarak, "Büyüksehir statüsü, Malatya'nin rahmetli Özal'la baslayan 30 yillik rüyasidir. Biz yapamayacagimiz isler hakkinda söz vermeyiz. AK Parti iktidari, Malatya'nin rüyasini gerçeklestirecektir" dedi.

Malatya'nin 30 yillik rüyasi gerçeklesiyor

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalik, Malatya'nin Büyüksehir statüsünde düsünülen iller arasinda gösterilmesinin referandumla ilgisinin olmadigini savunarak, "Büyüksehir statüsü, Malatya'nin rahmetli Özal'la baslayan 30 yillik rüyasidir. Biz yapamayacagimiz isler hakkinda söz vermeyiz. AK Parti iktidari, Malatya'nin rüyasini gerçeklestirecektir" dedi.

Çalik, 12 Eylül'deki Anayasa degisikligine yönelik düzenlenecek olan referandum öncesi çalismalari kapsaminda Sonsöz gazetesini ziyaret etti.
 
Içisleri Bakani Besir Atalay.in, Türkiye.deki 16 Büyüksehir.e Sanliurfa, Denizli ve Malatya'nin da katilacagini açiklamasi üzerine, bazi kesim tarafindan referandum öncesi "bos vaat" olarak nitelendirilmesine açiklik getiren Çalik, çok sert konustu.
 
 
Çalik: Icraat noktasinda herkes duraksadi
 
Büyüksehir statüsü Malatya'nin rahmetli Özal'dan itibaren 30 yillik rüyasi oldugunu animsatan Çalik, "AK Parti iktidari Malatya'nin rüyasini gerçeklestirecektir. Malatya'nin Büyüksehir olmasi ne referandumla ne de siyasetle ilgisi vardir. 'Malatya Büyüksehir olmali mi?' diye sorgulandiginda rahmetli Özal'dan sonra herkes hep söyledi, hep konustu. Maalesef icraat noktasina gelindiginde herkes duraksadi" dedi.
 
Erzurum ve Kocaeli illeri gibi degerlendirilecek
 
Malatya'nin 2011 itibariyle tamamen siluetinde degisiklerin görülecegini söyleyen Çalik, söyle konustu: "Beylerderesi Viyadügü, Darende yolu, Malatya bati girisi ve dogu çikisi, hastanesi ve egitim kuruluslariyla Malatya'nin Büyüksehir olmaya aday en önemli il oldugunu çok net görecegiz. Bu vesileyle yaklasik bir yil kadar önce su an Belediye Baskani olan Ahmet Çakir, o dönem il baskanimizdi, dönemin Valisi Halil Ibrahim Dasöz.le 'Malatya neden Büyüksehir olmali' basligi altinda bir dosya hazirladik. Hazirlanan dosyasi Sayin Basbakan Erdogan'a sunduk. Erdogan, 'Büyüksehir olmanin belli kriterleri vardir. 750 bin nüfus geçerli olan net kuraldir' dedi. Biz de, ‘Basbakan'a daha farkli bir çalisma yapilabilir mi? Erzurum ve Kocaeli gibi farkli statüdeki iller gibi Malatya'yi degerlendirme imkânimiz olur mu?. düsüncesini paylastik. Sayin Basbakan da, Içisleri Bakanligina Malatya ile ilgili özel bir talimat verecegini söyledi."
 
“Basbakan Erdogan, ‘Malatya'ya bu jest yapilsin. dedi” 
 
Içisleri Bakanligini, Mahalli Idareler Genel Müdürlügünü sürekli yakin takibe aldiklarin aktaran Çalik,"Iktidar partisi milletvekilleriyle birlikte Malatya ilkleri yasiyor. Inönü Üniversitesi'ndeki kadro sorununu hatirlarsiniz. Üniversitede 35 yildir kadro kanunu yoktu ve 2008'de gece saat 24.00'da bütçe görüsüldügü anda meclisten ilgili kanunu geçirdik. Yine bunu Basbakanimizin talimatiyla basardik. AK Parti iktidari icraatlara imza atiyor. Büyüksehir statüsüne yönelik yürütülen çalismalari içeren dosya, 3 ay önce Basbakan'a sunuldu. Basbakanimiz, Büyüksehir olma noktasinda Malatya'ya bu jestin yapilmasi gerektigini ifade etti. Içisleri Bakanimizin Sanliurfa'daki konusmasi bizim elimizi, kolumuzu açmis oldu" dedi.
 
 
"Malatya'da 2 ilçe 5 belde merkez ilçeye baglanacak"
 
Çalik, sunlari kaydetti: "Malatya nüfusu dâhil olmak üzere kent haritasi üzerine bir pergel konulacak ve teknik çalismalar yürütülecek. Malatya'da 2 ilçe 5 belde Büyüksehir belediyesi pozisyonu aldigimiz anda merkez ilçeye dâhil edilecektir. Çalismalar tüm hiziyla devam ediyor. Önümüzdeki dönemde Malatya'nin Bakanlar Kurulu karariyla Büyüksehir olacagina cani yürekten inaniyorum. Biz yapamayacagimiz isler hakkinda söz vermeyiz. Bugüne kadar da bu böyle olmustur. Hatirlarsiniz, Hac organizasyonuyla alakali tarih verdik, ‘hacilarimiz Malatya'dan Suudi Arabistan'a uçacak. dedik, 'yine uçuyorlar' diye mansete tasindik. Biz uçmadik hacilarimizi Malatya'dan Suudi Arabistan'a uçurduk. Büyüksehir olarak kararimiz çok nettir. Ilave iller olabilir. Bakanimizin dedigi gibi, Sanliurfa, Denizli gibi iller de olabilir. Hangi kriterler baz alinirsa alinsin Malatya Büyüksehir statüsü alacak illerin arasinda ilk sirada gelecektir."
 
"Saglikli sehir yapilanmasi ortaya çikacaktir"
 
Büyüksehir statüsünün kente çok sey kazandiracagini anlatan Çalik, "Getirecegi bütçesini bile düsündügümüz anda Büyüksehir statüsünde olan illerin, Malatya'nin nüfuslariyla karsilastirildiginda çok ciddi farkliliklar olacaktir. 2 ilçe 5 belde kendi imarlarini kendileri yapacaktir. Malatya merkez Büyüksehir olacagi anda o merkez ilçenin kendi imar yapilanmasini ve sehir planlamasini Büyüksehir statüsüyle düzenleyecektir. Böylece daha saglikli bir sehir yapilanmasi ortaya çikacaktir" diye konustu.
 
"Referandum sonrasi baskici rejim son bulacaktir" 
 
Anayasa degisikligine yönelik düzenlenecek olan referandum öncesi çalismalara da deginen Çalik, sunlari dedi: "Türkiye için, demokrat ve haklari esitlenmis kadinlar için, cinsel istismara maruz olmayan çocuklar için, bu referandumda halkimizin oylarinin 'evet' olacagini düsünüyorum. Rahmetli Adnan Menderes'in idamiyla baslayan baskici rejimin son bulacagi 12 Eylül 2010 Türkiye için bir dönüm noktasi olacaktir. Bu referandum ne AK Parti'nin ne MHP'nin ne de CHP'nin oylamasidir. Bu halkin oylamasidir."

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber