• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Malatya'daki liseler dönüsüm çalismalarina basladi

Malatya Milli Egitim Müdürü Mehmet Bulut, Malatya'daki genel liselerin kademeli olarak mesleki egitim liselerine dönüstürülecegini ve bunun için hazir olduklarini belirtti.

Malatya'daki liseler dönüsüm çalismalarina basladi

Malatya Milli Egitim Müdürü Mehmet Bulut, Malatya'daki genel liselerin kademeli olarak mesleki egitim liselerine dönüstürülecegini ve bunun için hazir olduklarini belirtti. Bulut, "Malatya'da orta ögretime devam eden 46 bin ögrenci var. Bu ögrencilerin yüzde 47'si Anadolu lisesine, yüzde 53 meslek lisesi ögrencisi olacak sekilde dönüsüm çalismalarina basladik." dedi.

 

3 yil içinde dönüsüm saglanacak

 

Milli Egitim Bakani'nin genelge yayinlayarak genel liselerin Anadolu ve meslek lisesi statüsüne kavusturulmasi için 2013 yilina kadar gerekli planlamalarin yapilmasi talimatini verdigini ifade eden Bulut, "Önümüzdeki egitim-ögretim yilinda genel liselerin tamami 3 yil içinde Anadolu ve meslek liselerine dönüstürülecek. Ülkemizin öngördügü, özellikle 9. Kalkinma Planinda mesleki egitimin yüzde 70 civarinda olmasi planlaniyor. Anadolu liselerine giris Seviye Belirleme Sinavi (SBS) sonuçlarina göre olacak. Bundan böyle Malatya merkezinde bulunan Atatürk Saglik Meslek Lisesi ile birlikte Turgut Özal Saglik Meslek Lisesi olacak. Buradaki ögrencilerimiz kent içindeki hastanelerde istihdam sansi bulacak." açiklamasini yapti.

 

100 ögrenciden 93.ü genel liselere devam ediyor

 

Malatya'da ilkögretimi bitiren her 100 ögrenciden 93'ünün liselere devam ettigini vurgulayan Bulut, "Yüzde 7'lik kesim yani 8 bin ögrencimiz orta ögretim kurumlarina gitmiyor. Bu Türkiye ortalamasinin üzerinde ancak yine de ciddi bir rakam olarak karsimiza çikiyor. Biz orta ögretim kurumlarina devam oraninin yüzde 100'e ulasmasini hedefliyoruz. Bu konuda ciddi çalismalar yapiyoruz. Ilkögretim düzeyinde 110 bin civarinda ögrencimiz var. Ögrencilerimiz yüzde 70'i kent merkezinde, yüzde 30'u sehir disindaki okullarda egitim görüyor. Ögretmen basina düsen ögrenci sayimiz 20 olarak karsimiza çikiyor." seklinde konustu.

 

Pansiyon sayisini arttirma hedefi

 

Ilkögretimde 1-5. Sinif grubu ögrencilerinin yatili okullara kalmasina izin verilmeyecegini bildiren Mehmet Bulut, "Yatili ilkögretim bölge okullarinin 1-5 siniflari arasina ögrenci alinmayacak. Yani 5. sinifa kadar ögrencilerimiz pansiyonlarda kalmayacak. Psikolojik anlamda bu yas grubundaki ögrencilerimiz anne sefkatiyle büyümelidir. Bizim 1-5. Siniflar arasi yurtlarinda kalan 500 ögrencimiz var. Önümüzdeki yil istisnai durumlar haricinde bu yas grubundaki ögrencilerimizi tasimali olarak egitime devam ettirecegiz. Kiz çocuklarinin okullastirilmasi amaciyla da orta ögretim düzeyinde kiz pansiyonlarinin sayisini artiracagiz. Bu uygulamayi zaten Malatya'nin Arguvan ilçesinde gerçeklestirmistik. Pansiyon sayisini daha da artirmayi hedefliyoruz." ifadelerini kullandi.

 

5 yas grubundaki çocuklara zorunlu egitim

 

Bakanlik tarafindan bu yil 32 ilde baslatilan okul öncesi egitim zorunlulugu uygulamasina 25 sehrin daha katildigini belirten Bulut, "Okul öncesi egitimin 57 kentte zorunlu hale getirildi. Malatya'da bu kentler arasinda yer aliyor. 2010-2011 ögretim yilinda 5 yas grubundaki tüm çocuklarimiz okula zorunlu olarak devam edecekler. Geride kalan ögretim yilinda okul öncesi egitim grubunda 11 bin ögrenci egittik. Maalesef 13 bin ögrenciyi okulla bulusturamadik. Bu konuda fiziki altyapiyi tamamlayarak 5 yas grubundaki tüm ögrencileri okullu yapmayi hedefliyoruz. Su an aktif olarak 39 bagimsiz anaokulumuz var. Yani uygulama hayata geçtiginde ciddi sikinti yasamayacagimiz kanaatindeyim." diye konustu.

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber