• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Malatya'da 5 kooperatif 267 çiftçiye destek verildi

AK Parti Malatya Milletvekili ve TBMM Idare Amiri Ömer Faruk Öz, kirsal alanda sosyal destek projesi kapsaminda Malatya.da bes kooperatifle, 267 aileye 2 bin 118 küçük ve büyükbas hayvanciligi yetistiriciligi üzerine proje desteginin saglandigini kaydetti.

Malatya'da 5 kooperatif 267 çiftçiye destek verildi

AK Parti Malatya Milletvekili ve TBMM Idare Amiri Ömer Faruk Öz, kirsal alanda sosyal destek projesi kapsaminda Malatya.da bes kooperatifle, 267 aileye 2 bin 118 küçük ve büyükbas hayvanciligi yetistiriciligi üzerine proje desteginin saglandigini kaydetti.

Öz yazili açiklamasinda, AK Parti hükümetinin tarim sektöründe kirsal alanda yasayan çiftçiye yaptigi desteklerin 2010 yili içerisinde de devam edecegini bildirdi.

 
Öz, Tarim Bakanligi Teskilatlanma ve Destekleme Genel Müdürlügü ile Sosyal Yardimlasma ve Dayanisma Genel Müdürlügü arasinda imzalanan protokol dogrultusunda hayata geçirilen “Kirsal Alanda Sosyal Destek Projesi” kapsaminda, Malatya.da bes kooperatifle, 267 aileye 2 bin 118 küçük ve büyükbas hayvanciligi yetistiriciligi üzerine proje desteginin saglandigini kaydetti.
 
“Çiftçilerin sorunlarina yönelik projeler gelistirdik”
 
Ülkede 4,5 milyon çiftçi ailesi bulundugunu animsatan Öz açiklamasina söyle devam etti: “Hükümetimiz iktidara geldigi günden beri, çiftçilerimize yönelik olarak tarimsal gelir düzeyinin düsüklügü, alt yapi hizmetlerinin yetersizligi, etkili bir örgütlenme yapisinin olusturulamamis olmasi ve tarim ürünlerinde etkin bir pazarlama organizasyonunun ortaya konulamamasi gibi sorunlara yönelik projeler gelistirerek hayata geçirmistir. Bu projelerin en önemlilerinden birisi de Kirsal Alanda Sosyal Destek Projesi.dir. Kirsal alanda örgütlenme ve kooperatifçilik yoluyla basarili bir ekonomik model olusturmayi hedefleyen projeyle çiftçilerimizin kooperatif çatisi altinda örgütlenmelerini tesvik etmek ve bu kooperatiflerin belirli projelerini mali yönden destekleyerek kendilerini gelistirmelerine öncülük yapmaktir.”
 
“Kooperatifçilikte kaynak yetersizligi söz konusu”
 
Dünya tarimsal destekleme alanlarinin incelendiginde son yillarda projeye dayali kaynak aktarimlarinin yoksullugu azaltmada etkin bir sosyal politika araci olarak benimsendigini aktaran Öz, sunlari belirtti: “Türkiye genelinde kooperatifçilik anlaminda örgütlenmeler olmasina ragmen kaynak yetersizligi dolayisiyla bugüne kadar kooperatifler yeteri kadar desteklenememistir. Hükümetimiz bu konuya özel bir egilim göstermektedir. Hem çiftçimizin kaynaklarini birlestirerek güçlü üretim sahalarini olusturma hem de çiftçilerimize yeni geçim kaynaklari olusturma amaciyla, Sosyal Yardimlasma ve Dayanisma Genel Müdürlügü.nün teklifi, Tarim Bakanligi Teskilatlanma ve Destekleme Genel Müdürlügü onaylari dogrultusunda, Kirsal Alanda Sosyal Destek Projesi çerçevesinde kooperatiflerimizin projelerine destek saglanmaktadir.”
 
Malatya.da hangi ilçeler yararlandi
 
Öz, Malatya.da proje dogrultusunda, Tarim Kredi Kooperatifleri araciligiyla, Dogansehir ilçesinde Polat, Findikköy, Çavuslu köylerinde 50 aileye 200 bas süt sigiri, Doganyol ilçe merkezinde 47 aileye 188 bas süt sigiri, Merkez-Tohma köyünde 50 aileye 200 bas süt sigiri, Yesilyurt ilçesinde Merkez, Kozluk ve Ortaköy köylerinde 70 aileye 280 bas süt sigiri, Yesilyurt Asagiköy.de 50 aileye bin 250 damizlik koyun dagitimini kapsayan kooperatif projelerin uygun görüldügünü belirtti.
         
 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber