• DOLAR
  7,2915
 • EURO
  8,5355
 • ALTIN
  477,20
 • BIST
  1,1787

MAFSAD Başkanı Orhan’dan Fotoğrafseverlere Tavsiyeler

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanların tercih ettiği fotoğrafçılık en fazla rağbet gören ama bir o kadar pahalı olan hobiler arasında. Fotoğrafçılıkla ilgilenmek isteyen kişilere tavsiyelerde bulunan Malatya Fotoğraf ve Sineme Sanatı Derneği (MAFSAD) Başkanı Orhan, “ Fotoğraf sanatına ilgi duyan fotoğraf sanatını öğrenmek isteyen herkesin yanındayız biz,  destek oluyoruz, eğitimler veriyoruz.” dedi

MAFSAD Başkanı Orhan’dan Fotoğrafseverlere Tavsiyeler

MAFSAD Başkanı İnan Orhan’la yaptıkları çalışmaları, 5’inci Fotokamp etkinliğini, MAFSAD Kafeyi, fotoğraf sanatına ilgi duyanlara tavsiyelerini ve daha fazlasını konuştuk

Kendinizi tanıtırsanız kendiniz hakkınızda neler söylersiniz?

Malatya doğumluyum,  24 yıldır Fotoğrafçılık ile uğraşıyorum.  Evliyim ve 3 çocuk babasıyım.  MAFSAD’ın kurucu başkanıyım.  Kurulduğundan beri de başkanlığını yapıyorum.  Bu yıl 10. yılımızı kutlayacağız inşallah.  Fotoğraf sanatının ise 17 yıldır sanatsal boyutu ile ilgileniyorum.

Dernek olarak Malatya’da yaptığınız faaliyetler?

Fotoğraf ve sinema sanatı Derneği olduğunuz için fotoğraf alanında temel fotoğraf eğitimleri,  ileri fotoğraf eğitimleri,  stüdyo fotoğrafçılığı,  Doğa fotoğrafçılığı,  portre fotoğrafçılığı, Photoshop gibi birçok alanda eğitimlerimiz oluyor.  Sinema alanında senaryo yazımı, kısa film çekimleri gibi sinema etkinliklerimiz de oluyor.

Üniversite ve belediye ile ortaklaşa yaptığınız çalışmalar neler?

Yapmış olduğumuz birçok projede yerel yönetimleri çok önemsiyoruz. Birlikte iş yapmaktan yanayız.  Bu yapmış olduğumuz işi daha da güçlendiriyor hem de yerel yönetimleri STK’lara dâhil ederek STK’ların nasıl işleyeceğini, ne tür sorunlar yaşayacağını onlar da birebir görüyorlar. Türkiye’nin en büyük fotoğraf etkinliği olan Fotokamp’ı Malatya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, İnönü Üniversitesi, ilçe belediyelerimiz ve birçok STK ile ortaklaşa yapıyoruz.

Foto kamp etkinliği 2018 yılında Arapkir’de düzenlendi. Peki, bu yıl nerede düzenlemeyi düşünüyorsunuz?

Belediye başkanımızın ısrarıyla 5’incisi için bir söz verdik Arapkir’de yapacağız diye.  2019 yılında da foto kampı Arapkir’de düşünüyoruz.  Lakin mevcut belediye başkanının tekrar aday gösterilmemesi yeni gelecek belediye başkanı muhakkak ki böyle hiçbir işe duyarsız kalmaz.  Büyük şehir Belediye başkanımızla bu konuda bir ön görüşme yapılmıştı.  2018 yılında 2019 yılında bu etkinliğin Arapkir’de yapılacağını duyurduk.  Biz de kendimizi bu şekilde hazırladık.  Arapkir doğasıyla,  turistik mekânlarıyla,  endemik bitkileri ile birçok alanda. Dolu dolu bir ilçemiz gelen insanlar da halkı da çok misafirperver. Arapkir halkı da bu konuda çok duyarlı.   Arapkirlilerin talebiyle zaten dördüncüsünü orada yapmıştık.  Beşincisi içinde olumsuz bir şey duymadım şu ana kadar.

Malatyalı gençler fotoğraf sanatına ilgi gösteriyor mu?

10 yıl önce Dernek kurulacağı zaman Malatya’da fotoğraf sanatı olur mu,  talep görür mü görmez mi diye birkaç toplantı yapmıştık.  İlk yaptığımız toplantıya 27 kişi katılmıştı, bu katılım gayet iyi bir rakamdı duyurmamamıza rağmen.  İnsanların talebi üzerine biz bu Derneği kurduk.  Şu ana kadar bin 200 kişiye Malatya’da fotoğraf eğitimi verdik.  Derneğimize gelen insanlar memnunlar,  Malatya’da bir sanat Derneği’nin oluşu fotoğrafa ve sinemaya ulaşabilmeleri açısından hem bizim için hem Malatya için önemli bir nokta MAFSAD Derneği.  Biz de bunun bilincindeyiz ve ona göre elimizden geldiğince dikkat ediyoruz. Birçok sosyal proje yürütüyoruz,  Sevgi evlerimizde kalan çocuklarımıza da fotoğraf eğitimleri veriyoruz.  Dezavantajlı gruplara da fotoğraf eğitimleri veriyoruz.  Sokak çocuklarına fotoğraf eğitimi verip bunlara iş istihdamı sağladık.

Fotoğraf sanatına ilgi duyan ve bu sanatla ilgilenmek isteyen insanlara neler söylemek istersiniz?

Herkesin fotoğrafa karşı bir ilgisi var ama sanatsal bir eylem olarak ilgi duyacaklarsa muhakkak bir eğitim almaları gerekiyor. Geçerli fotoğraf eğitimi aldıktan sonra fotoğrafın mantığını anlamış olurlar. Fotoğraf sanatına ilgi duyan fotoğraf sanatını öğrenmek isteyen herkesin yanındayız biz,  destek oluyoruz, eğitimler veriyoruz.  Bolca fotoğraf baksınlar fotoğraf üzerine siteler kurulmuş durumda.  Oradaki fotoğrafları incelerlerse daha iyi bir fotoğraf nasıl üretebiliriz konusunda da kendilerine destek olur.  Fotoğraf sektörü sana son olarak da ticari olarak da her gün kendini yeniliyor,  hem ekipman olarak hem sanatsal Eylem olarak da yeni yeni çekim çeşitleri çıkıyor.  Eğitim almak isterlerse biz varız,  kapımız herkese açık.

 

Rahime Gül Erbaş’ın Röportajı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber