• DOLAR
  7,8389
 • EURO
  9,3993
 • ALTIN
  456,90
 • BIST
  10,4761

Maden Suyu ve Çevresi Değerlendirilmeli

Doğanşehir İlçesi Günedoğru Mahallesi sınırları içinde çıkan doğal Maden suyunun çıktığı bölgenin Doğal Güzelliği ve Tarihi değerleri taşıması nedeniyle turizm açısından değerlendirilmesi isteniyor.

Maden Suyu ve Çevresi Değerlendirilmeli

Doğanşehir İlçesi Günedoğru Mahallesi sınırları içinde çıkan doğal Maden suyunun çıktığı bölgenin Doğal Güzelliği ve Tarihi değerleri taşıması nedeniyle turizm açısından değerlendirilmesi isteniyor.

Çeşitli tarihi kalıntıların da yer aldığı doğal bir güzelliğe sahip olan bölgede çıkan su kaynağının asıl çıkış noktasının bulunması ve akabinde hem suyun ekonomik olarak değerlendirilmesi kem de bölgenin ıslah edilerek turizme kazandırılması isteniyor. Konuyla ilgili olarak görüş ve taleplerini paylaşan Günedoğru Mahallesi Muhtarı İsmet Akbaş taleplerini şu şekilde dile getirdi. “ Günedoğru Mahallemiz sınırları içinde çıkan madensuyu dediğimiz bölge tarihi değer taşıyan bir bölgedir. Geçtiğimiz yıl bu bölgede çıkan karaca motifli taban mozaiği Malatya Müzesinde sergilenmektedir. Bölgede ayrıca tarihi özellik taşıyan birçok kalıntı da bulunmaktadır.

HEM KARAYOLU HEM DEMİRYOLU ULAŞIMI VAR

Burada çıkan suyun da o dönemlerde kullanıldığını düşünüyoruz.  Bizim buradaki asıl talebimiz bölgenin tarihi açıdan yeniden incelenmesi ile birlikte suyun asıl çıkış kaynağının bulunması yönündedir. Çünkü bölgede çıkan suyun aynısı tren yolunun altında kalan dere kenarında birçok yerde de çıkmaktadır. Suyun asıl kaynağının bulunarak işletmeye alınması ve bu tarihi bölgenin hem doğa güzelliği açısından hem de tarihi değerlerin gün yüzüne çıkarılması açısından değerlendirilmesi iyi olacaktır. Böyle bir çalışma yapıldığı taktirde hem doğal bir madensuyu su rezervi bulunacak, hem de bölgedeki tarihi kalıntılar gün yüzüne çıkarılama ve bölge turizm açısından da değer kazanacaktır.  Diğer yandan bölgenin bir baka özelliği ise hem karayolu hem de demiryolu ulaşımına açık olmasıdır. Malatya Adana arası sefer yapan yolcu trenleri Madensuyu bölgesinde durmaktadır.”

A.Vahap Kaygusuz – Fatma Doğanay (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber