• DOLAR
  5,8099
  % 0,01
 • EURO
  6,6224
  % 0,13
 • ALTIN
  267,2517
  % 0,78
 • BIST
  95.225
  % 0,04

“Madde Bağımlılığı Azaldı Ama Şiddet Arttı”

HİMYAÇ-DER Başkanı Ayşe Ece Budan ile il ve ülke bazında madde bağımlılığı ve şiddeti ele aldık. Budan konu ile ilgili değerlendirmesinde, “Bağımlılıkta herkes elini taşın altına koydu. Türkiye geneli için ortalama bir düşüş var ilimiz bazında da ciddi anlamda bir azalma oluştu. İnsana şiddette ise maalesef bir ilerleme göremedik hatta artış var. İnsanlar artık her konuda şiddete başvuruyor, demokratik zeminlerde hak aramamaya başladı.” dedi

“Madde Bağımlılığı Azaldı Ama Şiddet Arttı”

Hem ilimizin hem de ülkemizin kanayan yarası olmaya devam eden Madde bağımlılığı, istismar ve insana yapılan şiddeti Himayeye Muhtaç Yaşlılar, Çocuklar ve Kadınlar Sosyal Yardım ve Dayanışma Derneği (HİMYAÇ-DER) Başkanı Ayşe Ece Budan konuştuk. Madde bağımlılığı için önemli açıklamalarda bulunan Budan, “İlimiz ve Türkiye genelinde bağımlılıkla mücadele konusunda ciddi bir çalışma başlatıldı.  Ben bu konuda sayın cumhurbaşkanımıza sayın iç işleri bakanımıza müteşekkirim. İlk defa devletin en üst kademesinden bu konu ile ilgili ciddi çalışmalar başlatıldı.  Bu doğrultuda herkes elini taşın altına koydu, azalma var bitme ihtimali yok ama önemli olan bunu en aza indirmek. Bu konuda mücadele etmek gerekiyor bu konuda Türkiye geneli için ortalama bir düşüş var. İlimiz bazında ise il emniyet müdürümüzün gayreti, narkotik şubemizin gayreti ile ilimizde hakikaten bu konuda ciddi anlamda bir azalma oluştu.” İfadelerine yer verdi.

“İNSANLAR DEMOKRATİK ZEMİNLERDE HAK ARAMAMAYA BAŞLADI”

Şiddete yönelik de konuşan Budan: “ Şiddet olayında maalesef bir ilerleme göremedik hatta artış var. İnsanların psikojisi daha çok şiddet meyilli olmaya başladı bunda dizlerin etkisi söz konusu. İlkokuldaki çocuklar bile şiddete meyilli bir hale geldi. Diğer bir etken ailelerin bilinçli eğitim vermediğini düşünüyorum çocuklarına, okul aile birlikleri eğitimcilerle sıkı bir diyalog içinde olmalıdır. Bir kopukluk var. Gerçekten önce aile eğitimi sonra eğitim kurumunun bu konuda eğitilmesi ve eğitmesi çok önemli.  Çünkü bu iki tarafın tek başına bunu başarabileceği bir şey değil. Şiddet bitti diyemeyeceğim hatta arttı.  İnsanlar artık her konuda şiddete başvuruyor, demokratik zeminlerde hak aramamaya başladı. Şiddeti bütünüyle ele aldık ama kadınlarımıza yapılan şiddet olayında da çok fazla bir azalma olduğuna inanmıyorum yansıyanlar sadece çok az kısmı, büyük bir bölümü halen şiddet içeriyor.” Sözlerini kullandı.

“KADINI EĞİTEMEZSENİZ TOPLUMU EĞİTEMEZSİNİZ”

Ara ara gündeme gelen istismarları da ele aldığımız Budan şunları kaydetti: “İstismarlarda da gün geçtikçe artış başladı. Biz bunu 5-10 yıl önce dile getirdiğimizde tepki gösterildi dillendirmeyin dendi.  Ama biz şunu gördük ki dillendirilmediğinde daha da arttı.  Arttıkça çok ciddi patlamalarla ortaya çıkmaya başladı.  Bunu cinsiyet ayrımı ile açıklamamak lazım istismarlar da devam ediyor.  Bunları önlemek adına bu konularda toplumun bilinçli bir şekilde eğitilmesi lazım.  Ama burada başrolde kadın var kadının iyi eğitilmesi lazım. Kadını eğitemezseniz toplumu eğitemezsiniz. Kadın yeryüzünde yaşayan insanların tümünü yetiştirendir.  Bu sebeple kadınlarımızın psikolojisini, eğitim sorunlarını,  sağlık sorunlarını, ekonomik sorunlarını çözmediğimiz sürece ülkemizin sorunlarının biteceğine inanmıyorum.  Çünkü yeni gelecek nesli de kadın yetiştirecek. Yani bugün ve gelecek kadının elinde”

Hanife Sarı (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber