• DOLAR
  7,8297
 • EURO
  9,4622
 • ALTIN
  456,39
 • BIST
  10,5169

Lisanslı Depoculuk TMO’ya Önayak Oldu

2020 Malatya için bir hem acı olayların olduğu, hem de yeniliklerle gelecekte adımların emin atılacağı bir yıl oldu. Bunların en başında Kayısı ’ya katma değer kazandıran  Lisanslı Soğuk Hava Depoculuğu ve ardından TMO’nun kayısı alımına başlaması, çiftçinin anlındaki terin hakkını belirledi.

Lisanslı Depoculuk TMO’ya Önayak Oldu

2020 Malatya için bir hem acı olayların olduğu, hem de yeniliklerle gelecekte adımların emin atılacağı bir yıl oldu. Bunların en başında Kayısı ’ya katma değer kazandıran  Lisanslı Soğuk Hava Depoculuğu ve ardından TMO’nun kayısı alımına başlaması, çiftçinin anlındaki terin hakkını belirledi.

Kuruluşundan bu yana Kayısı ’nın hamiliğini üstlenen Malatya Ticaret Borsası, her alanda çalışmalarını yürütmeye devam ediyor. Kayısı’da fiyat istikrarsızlığını ortadan kaldırmak, çiftçinin nakit ihtiyacına çare olmak ve tüccarların ürünleri daha sağlıklı bir ortamda bekletebilmesini sağlamak amacıyla kurulan dev tesis ile, Malatya Kayısısına katma değer oldu. Lisanslı Depoculuğun serüvenini, bu işi dert edinmiş kişiden, Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan’dan dinledik.

Bu serüven nasıl başladı. Depoculuk fikri ve bu altyapının oluşturulması ile birlikte TMO’nun kayısı alımına başlaması bir tesadüf müdür?

Bizler Malatya için zorlu da olsa bir yola çıktık. Kayısı yıllardır hak ettiği değeri göremedi. Ürün azdı fiyatı yükseldi, ürün çok oldu fiyatı düştü derken çiftçi o sene yaptığı masrafın dışında bir kar elde edemiyordu. Malatya Ticaret Borsası olarak bu istikrarsızlığı ortadan kaldırmak ve kayısının geleceğine yön vermek için Fırat Kalkınma Ajansı’mız ile birlikte projeye giriştik. Hamdolsun tamamlandı ve ruhsatımızı aldık. Ruhsatın alındığı gün müjdemizi de aldık. Tarım ve Orman Bakanımızın sayın Bekir Pakdemirli, TMO’nun alımı için sonsözünü söyledi.

Peki, bu çalışmalar amacına ulaştı mı, kayısı hak ettiği değer bulacak mı?

Hem Kuru Kayısı ’da Lisanslı Depoculuk hem de Toprak Mahsulleri Ofisi’nin piyasalara müdahale alımları yapma kararı amacına ulaşmıştır. Asıl bakmamız gereken nokta bu. Amaç neydi her seferinde ifade ediyorduk. Piyasayı regüle etmek, piyasadaki arz fazlasını çekebilip, taban fiyat oluşturma amacı şuanda nitelikli bir şekilde uygulamada da aslında üreticinin arzu ettiği noktaya getirmiştir. Çiftçi daha çok TMO’nun ürünü satın alma işlemine odaklandı. Bunun üzerinden gidiyoruz. Yaklaşık bir aydır işlemlerimiz başladı ve çiftçinin ilgisi çok yüksek. Bu yıl da rekoltemiz biraz düşük ve mahsul az. TMO ve Depo biraz geç girdi piyasaya. Sezonda tam anlamıyla piyasalara girecek duruma hazır olmadı.  Deponun Lisansı geciktiği için de Toprak Mahsulleri Ofisi Lisansları beklemek zorundaydı. Eğer deponun lisansı yoksa TMO’nun ürünü satın aldıktan sonra koyacağı bir alan yoktu. Burada bir gecikme yaşandı. Dolayısı ile sezonun ilk fazında üreticinin bir kısmı ürününü satmıştı.

Kayısı’ya Müdahale alımı, ihracattaki rakamları değiştirecek mi, Tüccarlarımız da bu hususta rahat bir nefes alacak mı?

Şuanda bu bahsettiğimiz cepheden bakıldığında geçen yıla göre Ağustos ve Eylül ayı ihracatımızda şuanda 1 dolar artış söz konusu. Geçen yıl ortalama 3 bin 400 dolar olan çıkış ortalamalarımız şuanda 3 bin 500 dolarlara çıkmış durumda. Ürün fiyatlarına da baktığımız zaman geçen yıl üreticinin ürünü sattığı fiyatlara ve bu yılki fiyatlara baktığımız zaman şuanda gerçekten üreticinin mutlu olduğu rakamları yakalamak üzereyiz. Asıl önemli olan bu. Burada TMO’nun ve deponun tek amacı ürünü maliyetlerinin altına düşürmeden, üreticinin mutlu olabileceği fiyatlarda işlem görmesini sağlayıp, ihracatta kısa vadede şuanda 100 bin ton karşılığında 250 Milyon Dolar ihracat değeri olan bir ürünü 100 bin ton ihracat hedefini devam ettirip ihracat gelirini 50 Milyon Dolara çıkarmak.

Depo’nun sistemi şuan işliyor mu? Daha önceden bu tarz bir proje hayata geçirilmiş miydi?

Kuru Kayısıda Lisanslı Depoculuk Türkiye ve Dünya’da ilk defa hayata geçirilen bir proje. Kuru Kayısıda Lisanslı Depoculuğun bir örneği yoktur. Tabi deponun çalışması ve TMO’nun çalışma sistemlerine baktığımız zaman bir takım aksaklıklar yaşıyoruz. Ama dediğim gibi bunlar aşılacak problemler. Zamanla uygulamada bir takım değişiklikler ile de ortadaki birtakım sıkıntıları çözmeye götüreceğiz. Burada herkesten şöyle bir duyarlılık bekliyoruz. Özellikle üreticilerimizden, tüccarlarımızdan ve ihracatçılarımızdan bu depoların sağlıklı çalışabilme ve kalıcı bir şekilde uzun vadede ürüne hem fiyatta istikrar, hem kalitede istikrar getirme kapılarını zorlayıp açabilmek için birlikte hareket etme fırsatı doğdu ve bunu yapmak zorundayız. Ufak tefek aksaklıklar yaşanabiliyor.  Ama bunları her geçen gün gidererek yolumuza devam ediyoruz. ilk defa böyle bir uygulamaya geçildiği için yeni yeni şeyler de eklenebilecek duruma getiriyoruz. Ürün sınıflandırma, ürünün kabulü, sınıflandırıcı laboratuvar bunlar üründe çok detaylı yeni bir sayfa açıyor. Bir defa burada iki tane önemli işlem hayata geçiyor. Biri kuru kayısıda Lisanslı Depoculuk, diğeri de Toprak Mahsulleri Ofisinin üreticiden direkt ürün satın alma yolu ve yöntemi.

Ebubekir Atilla’nın Röportajı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber