• DOLAR
  6,9495
 • EURO
  8,2004
 • ALTIN
  441,63
 • BIST
  1,1766

  KURUMSAL TACİZLER

  KURUMSAL TACİZLER

İşyerindeki zararlandırıcı olaylar çalışma ortamından, yönetimlerden, teknik cihazlardan, işveren ve çalışanlardan kaynaklanabilir. Çalışanların ya kendisinden yâda 3. cü şahıslardan kaynaklanan olaylar vardır. 3. Cü şahıslardan kaynaklanan olay, işyerinde çalışan kişilerin mesai arkadaşları veya amirlerinden olabilir. Bir işyeri sorunudur. Her yerde olabilir. Yaş, cinsiyet, kıdem,  hiyerşik  konum olmadan iş ahlakına aykırı sistematik yürütülen psikolojik tacizler (mobing) günümüzün en önemli olayıdır.

Çalışma barışının sağlanması için Devlet Alo 170 hatlarını kurmuştur. Bu hususta psikologlar görev yapmaktadırlar. Çalışma Bakanlığı oluru ile ‘’Psikolojik Tacizle Mücadele Kurulu ‘’ oluşturulmuştur. Bu kurulda işçi ve işveren kuruluşları memur ve işçi sendikaları, Türkiye İnsan Hakları Kurumu Devlet Personel Başkanlığının katılmasıyla yılda 2 kere veya olağan üstü toplanır.

Mobing tacizin unsurları şunlardır.

İşyerinde gerçekleşmelidir. Üstler tarafından astlarına uygulanabileceği gibi, astların tarafından üstlerine de uygulanabilir, ya da eşitler arasında da gerçekleşmesi mümkündür, Sistemli bir şekilde ve Süreklilik kazanmış bir sıklıkla tekrarlanmalıdır. Kasıtlı yapılmamalı ve Yıldırma, pasifize etme ve işten uzaklaştırma amacında olmalıdır. Mağdurun kişiliğinde, mesleki durumunda veya sağlığında zarar ortaya çıkmalıdır.

Psikolojik tacizler

Çatışma, şiddet, kabalık, iletişim bozukluğu ve cinsel taciz, şeklinde olur.

Psikolojik tacizin! Mağdura, ailesine, topluma, ülkeye olumsuz etkileri vardır.

İstifaya zorlama, hakaret, kötü muameleye maruz kalma, görev yeri değişikliği, ayrımcılık, sözlü taciz, tutanak tutulması, yasal hakların kullandırılması, iftira, cinsel taciz, fiziksel taciz şeklindedir.

İş yükünün artırılması, iş yapmasına engel olma, ceza verilmesi, iletişim kesilmesi, tehdit, iş akdinin sonlandırılması, performans, iş verilmemesi, özel hayatın gizliliği olarak görülmektedir.

Psikolojik Tacizlerin Önlenmesinde

Bireysel mücadele önlemleri; çatışmadan kaçınılmalı ve sakin olmalı, konuyu üst yönetime uygun bir şekilde iletmeli, psikolojik tacize maruz kalan kişi konuyu yargıya taşımalıdır.

Kurumsal Tacizlerin Önlenmesi

İşyeri, psikolojik tacizi önleyici politikalar geliştirmeli, İşyerinde psikolojik taciz konusunda broşürler dağıtılmalı, eğitim ve bilgilendirme çalışmaları yapılmalı, şikâyetleri dikkate alınmalı ve çözüm yolları geliştirilmeli, gizliliğin korunmasına ‘’özel hassasiyet gösterilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber