• DOLAR
  6,1508
  %0,11
 • EURO
  6,6905
  %0,06
 • ALTIN
  325,48
  %1,09
 • BIST
  7,9878
  %0,00

Kurtoğlu: “Soğuk Zincir Kuralım”

Malatya ekonomisinin kalkınmasının yolunun hayvancılıktan geçtiğini söyleyen Malatya Süt Üreticileri Birliği Başkanı Kurtoğlu, “Malatya’daki süt üreticilerinin desteklenmesi için öncelikle soğuk zincirin kurulması lazım. Üretici ürettiği sütü ekonomiye katamadığı için 30 kilo süt verimi kapasitesine sahip kültür ineği 5 kilo süt veriyor. Yem vermiyor hayvanına meraya bırakıyor.  Sadece buzağısı kaldığımı yeterli diye düşünüyor. Üretici çünkü sütü satamıyor.” dedi

Kurtoğlu: “Soğuk Zincir Kuralım”

Malatya ekonomisinin kalkınmasının yolunun hayvancılıktan geçtiğini söyleyen Malatya Süt Üreticileri Birliği Başkanı Kurtoğlu, “Malatya’daki süt üreticilerinin desteklenmesi için öncelikle soğuk zincirin kurulması lazım. Üretici ürettiği sütü ekonomiye katamadığı için 30 kilo süt verimi kapasitesine sahip kültür ineği 5 kilo süt veriyor. Yem vermiyor hayvanına meraya bırakıyor.  Sadece buzağısı kaldığımı yeterli diye düşünüyor. Üretici çünkü sütü satamıyor.” dedi

Malatya Süt Üreticileri Birliği Başkanı Aziz Kurtoğlu ile Birliğin yaptığı çalışmaları,  üreticilerin yaşadıkları sıkıntıları, Malatya için ne hayal ettiğini ve daha fazlasını konuştuk

Birlik hakkında bilgi verirseniz bize neler söylersiniz?

Birliğimiz 2009 yılı 8 ayın 6’sında 23 kurucu üye ile kuruldu.2010 yılında veteriner hekimlerimiz ile aile hekimliği sözleşmesi imzaladık. Bu sözleşme ile bir yıl içerisinde 4336 kişiyi birliğimize üye yaptık. Çok ciddi bir veri kayıt sistemi oluşturduk. Hayvanları kayıt altına alarak büyük işletmelerdeki gibi küçük ev tipi işletmelerdeki hayvanlarında kayıt altında olmasını istedik. Aile Hekimliği sözleşmesi bitince destekler bitti. Tarım Bakanlığı’nın çiftçiye çok ciddi destekleri var ama bu desteklerin çiftçiye ulaşabilmesi için sahada Çiftçilere de büyük görevler düşüyor. Birliğimiz çok ciddi projeler de hayata geçirdi. 8 ilçemize süt toplama tesisleriyle ile ilgili ciddi bir proje vermiştim İl Özel idaresine Vali Ulvi Saran döneminde. Ama bu proje onaylanmadı.  İnönü üniversitesi ile birlikte süt çalıştayı yapılmıştı orada da biz süt üreticileri birliği olarak görev almıştık. Birliği kurduğum zaman üniversitenin şehir ile üreticilerimiz ile bütünleşmesini  arzuluyorduk. O dönemde defalarca gıda bölümüne gittim ama herhangi bir muhatap bulamadım.

Malatya için ne hayal ediyorsunuz?

Malatya için bir hayalim var.  Soğuk zincirin kurulmasını istiyorum. Her üreticinin kendi köyünde kendi ekmeğini rahat kazanabilmesini arzuluyordum. İnönü Üniversitesinden süt analiz laboratuvarı talebimiz vardı. Bu projemizin hazır olduğunu söyledik. Eğer bizler Malatya’da soğuk zinciri hayata geçirebilirsek süt analiz laboratuvarında üniversiteye kuracaktık üniversite ile birlikte.  Karar vererek çalışmalara başladık Ve projeyi bitirmiştik.  Ama proje için verilen paranın nereye gittiğini bilmiyoruz bizi aydınlatmadılar.  Bu projemiz de geçmedi Malatya’da. İlçelerimizde topraklar büyük ve verimli ama yeterli sayıda hayvanımız bulunmuyor. Büyükşehir Belediye başkanlarımıza, muhtarlarımıza, ilçe Belediye başkanlarımıza,  özellikle sahadaki çiftçilerimizin bu işe el atarak hayvan sayılarını arttırması gerekiyor. Her şeyi günübirlik düşünmemek lazım geniş ve vizyonlu bir şekilde düşünmek lazım ileriyi düşünmek lazım. Gıda stratejik bir silahtır ve gelecekte gıdaya ihtiyaç duyacağız. Kim gıdayı yönetirse dünyayı onlar yönetecektir. Hep birlikte Malatya’nın bütün katmanlarıyla birlikte bu işe dikkat çekmesi gerekiyor. Hayvancılık bizim geleceğimiz. Büyükşehir yasasının yeniden planlanması gerekiyor. Çünkü köyler mahalle olduğu için mahallelerde ise hayvancılık yasak.  Mahallerimizi küçük, mini organize sanayi bölgeleri yaparak hayvancılığı Mahalle içerisinden çıkararak farklı bir yerde ben daha büyük işletmeler yaparak hem mahalleyi kimler etmemiş olur hem yeraltını kirletilmemiş oluruz.  Bunları bir an önce yaparak Malatya’mızda hayvancılığında olduğu imarın yapılması lazım.

Çiftçilerin yaşadığı sıkıntılar neler?

Bir süt üreticisi olarak Öncelikle süt üreticilerinin birlik beraberlik içinde olması lazım. Örgütleri varise örgütü ile Beraber mücadele edip proje yapıp destek alma oranları fazla.  Ama ne yazık ki Çiftçi kendi emeğine sahada sahip çıkmıyor.  Siyasiler milletvekilleri Çiftçileri ziyaret ediyor onlara sorunlarını soruyorlar ama çiftçiler hiçbirini dile getirmiyor. Çiftçiler olayı günübirlik düşünüyorlar ama bir çiftçinin iyi bir planlama ile gelecek yüzyılı düşünmesi lazım yüzyıllık düşünmesi lazım. En büyük yatırım insana yapılan yatırımdır, insanı endeksi projeleri yapmak lazım. Günübirlik yapılan projeler bizi ne yazık ki uçuruma götürüyor. 2019 yılındayız ama Bakanlığın hala beş yıllık kalkınma planı yok. 2019 yılının ortasında geçtik artık üreticinin Bu dönem ne kadar katkı alacağı bile belli değil, üretici bilmiyor. Çok vahim bir durum.

Malatya’daki süt üreticilerinin desteklenmesi için neler yapılması gerekiyor?

Malatya’daki süt üreticilerinin desteklenmesi için öncelikle soğuk zincirin kurulması lazım. Üretici ürettiği sütü ekonomiye katamadığı için 30 kilo süt verimi kapasitesine sahip Kültür ineği 5 kilo süt veriyor. Yem vermiyor hayvanına meraya bırakıyor.  Sadece buzağısı kaldığımı yeterli diye düşünüyor. Adam çünkü sütü satamıyor.

Son olarak neler eklemek istersiniz?  

Biz çiftçisi ile yöneticisi ile Malatya’da bir gemide gidiyoruz.  Herkesin duyarlı olması lazım Burada büyükşehir belediye başkanımıza da çok büyük işler düşüyor. Biz çiftçisi ile yöneticisi ile Malatya’da bir gemide gidiyoruz.  Herkesin duyarlı olması lazım Burada büyükşehir belediye başkanımıza da çok büyük işler düşüyor. Sivil toplum kuruluşları ile ilgili hükümetimizin bir çalışma yapmasını istiyoruz sizin aracılığınızla.

Rahime Gül Erbaş’ ın Röportajı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber