• DOLAR
  6,9508
 • EURO
  8,2270
 • ALTIN
  441,79
 • BIST
  1,1787

“Küreselleşme ve Teknoloji” Konferansı Düzenlendi

Birlik Vakfı Malatya Şubesi tarafından Sanayi ve Ticaret Eski Bakanı, Birlik Vakfı Kurucular Kurulu Üyesi Ali Coşkun’un konuşmacı olarak katıldığı “Küreselleşme ve Teknoloji” konulu konferans ve imza günü düzenlendi.

“Küreselleşme ve Teknoloji” Konferansı Düzenlendi

Konferansa Malatya Valisi  Aydın Baruş, Malatya Ticaret Borsası Başkanı  Ramazan Özcan, Turgut Özal Üniversitesi Genel Sekreteri  Cevdet Atalan, STK Temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Program öncesi konuşma yapan Birlik Vakfı Malatya Şube Başkanı Sadi ERGÜL şunları söyledi: “Birlik Vakfı esasında, sahip olduğu medeniyetin merkezinde yer alan erdemli insanların bir araya geldiği güzel insanlardan oluşan bir sivil toplum kuruluşudur. Amacımız insana değer vermek gençliğe önem vermek ve bir insan yetiştimek, yetiştirdiği insanların önce kendisini, sonra ailesini, sonra çevresini, sonra da toplumu ve İslam dünyasını ve dünyayı değiştirebilecek bir kıvama gelmesini sağlamaktır.

Vakfımız kurulduğu günden bu yana insan odaklı, geçmişten geleceğe köprü olma misyonunu üstlenmiş, çevresine vatana ve millete faydalı; maddi ve manevi yönden gelişmiş, sahip olduğumuz medeniyetimize biraz daha katkı sağlama amacındadır” dedi.

Sanayi ve Ticaret Eski Bakanı Sayın COŞKUN konuşmasına başlarken şunları kaydetti: “Soğuk ve sıcak savaşların hüküm sürdüğü geçen asırlarda oluşan ideolojik ve siyasi dengeler, 21.yüzyılda, yerini insan merkezli ekonomi ve teknoloji ağırlıklı dengelere terk etme eğilimindedir. Bazı stratejik bölgelere ve yer altı zenginliklerine sahip olabilme yönünde sıcak savaşların sürmesi sonucunda insan merkezli bir anlayışla dünyanın yeniden yapılandırılması hedeflerine ulaşılabiliyor. Teknolojik gelişmelerin başta iletişim araçları olmak üzere küçülttüğü dünyamızda ticaret adeta tek pazar haline dönüşmektedir.

Ülkeler arasındaki gümrük planları dünya ticaret örgütünün öncülüğünde kalkıyor, ekonomik sınırlar kalkıyor. Hatta Avrupa birliğinde yaşandığı gibi zaman içerisinde siyasi sınırlar da kalkıyor. Bu bakımdan bu gelişme bütün dünyada küreselleşme, globalleşme olarak değerlendiriliyor. Bunun neticesinde dünyada teknoloji hakimiyeti öne çıkıyor. Küresel pazarda, teknoloji öncelikli kalkınma modeli hakim oluyor.

Dünyada gelir dağılımı adaleti çok bozuk durumda. 1 milyar kişi, nüfusun 1 milyarı günde 1 dolar ile, nüfusun yarısı da 2 dolar ile yaşam savaşı veriyor. Bir başka açıdan dünyanın yıllık toplam serveti 80 trilyon dolar civarında olup bunun yüzde 79’u olan 60 trilyon dolarını G-20 ülkeleri paylaşıyor. Türkiye burada 17. sırada yer alıyor. Türkiye’de kişi başı gelir geçen yıl 10.434 dolar. Ne kadar adaletsiz bir gelir dağılımı olduğu ortada. Dolayısıyla bu adaletsiz dağılım, açlık ve tokluk arasındaki insanlık dışı bu uçurum geleceğin adeta felaket habercisi durumunda.

Ülkemizin temel sorunların başında gelen işsizlik, nüfus ve eğitim konusuna da değinen Coşkun şunları söyledi;

“2018 yılında yüzde 10.9 olan işsizlik oranı şu an da yüzde 14’lere yaklaştı. Almanya’da mesela yüzde 3.4, Amerika’da yüzde 4, yani gelişmiş ülkelerde bu seviyelerde gidiyor. Nüfusa gelince 2040 yıllarında nüfus yüz milyonu aşıyor ve artmaya devam ediyor. Her ne kadar alınan tedbirlerle Türkiye’de bir zenginleşme arefesi olsa da nüfusun artışıyla beraber arzu edilen şekilde beklenen sonuçları elde edemiyoruz. Bir başka konu ülkemiz açısından eğitim konusu; son yıllarda, özellikle son 15 yılda eğitimde gerek doktora gerek yüksek ihtisas, üniversite, lise, ilköğretim, ortaöğretim bakımından önemli gelişmeler olsa da dünya mukayesesinde Türkiye’de beklenen gelişmeler açısından bekleneni elde ettiğimizi söylemek mümkün değil.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber