• DOLAR
  6,1076
  %0,11
 • EURO
  6,5920
  %0,09
 • ALTIN
  319,03
  %0,42
 • BIST
  7,8774
  %0,18

Kurban Bağışından Hedef 4 Bin 444

Kurban Bayramı vesilesiyle gazetemize açıklamalarda bulunan İl Müftüsü Veysel Işıldar, kurban ibadetinin Allah’a yakınlaşmak ve bir teslimiyet ifade ettiğini dile getirdi. Kurban vekaletine değinen Işıldar, “Kurbanını Paylaş, Kardeşinle Yakınlaş” kampanyası ile Malatya’da 4 bin 444 kurban bağışını hedeflediklerini belirterek, Malatya insanı 4+4’lük tür. Geçen sene 3 bin 300 civarında bir kurban bağışı oldu. Bu sene de biz dedik ki 4 bin 444 olsun dedik. Malatyalı insanlarımız buna 4+4’lük bir karşılık vereceğine inanıyoruz.” dedi

Kurban Bağışından Hedef 4 Bin 444

Kurban Bayramı vesilesiyle gazetemize açıklamalarda bulunan İl Müftüsü Veysel Işıldar, kurban ibadetinin Allah’a yakınlaşmak ve bir teslimiyet ifade ettiğini dile getirdi. Kurban vekaletine değinen Işıldar, “Kurbanını Paylaş, Kardeşinle Yakınlaş” kampanyası ile Malatya’da 4 bin 444 kurban bağışını hedeflediklerini belirterek, Malatya insanı 4+4’lük tür. Geçen sene 3 bin 300 civarında bir kurban bağışı oldu. Bu sene de biz dedik ki 4 bin 444 olsun dedik. Malatyalı insanlarımız buna 4+4’lük bir karşılık vereceğine inanıyoruz.” dedi

İl Müftüsü Veysel Işıldar Kurban Bayramına ilişkin gazetemize yaptığı açıklamada şunları dile getirdi, “Kurban Bayramı bizim dinimizin çok önem verdiği bayramlardan bir tanesi. İslam âlemi olarak Kurban Bayramında hem bayram yapıyoruz, hem de kurban ibadetini ifa ediyoruz. Kurban’ın anlamı Allah’a yaklaşmak demektir. Allah’a yakınlaştıran mali bir ibadettir. Malumunuz ibadetler, beden ile mal ile yapılan ibadetlerdir. Kurban ve zekât mal ile yapılan bir ibadettir. Hac hem mal ile hem de beden ile yapılır, yani imkân ve sağlık gerekir. Kurban ibadeti Kur’an-ı Kerim’de Hac Suresi’ndeki ayetlerde Allah’u Teâlâ buyuruyor ki, “biz her ümmete, kurban kesmesini meşru kıldık” diyerek burada İslamiyet’ten önce peygamber gönderilen ümmetlerde de kurban ibadetinin olduğunu çok açık bir şekilde anlıyoruz. Şekil olarak değil ama mana itibari ile ilk defa kurban verme ibadetini Habil ve Kabil yapmıştır. Bu kurbanda Habil’in samimiyet ile kurbanının kabul edildiğini, kabil ise samimiyetsizliğinden dolayı kabul edilmediği, bundan dolayı ise haset edip Kabil’in Habil’i öldürerek ilk öldürme olayını gerçekleştirdiğini görüyoruz. Habil burada bir cevap veriyor ki “Allah ancak takva sahiplerinin yaptığı davranışları kabul eder” diye bir cevap veriyor. Bizim kestiğimiz kurban ibadeti ise ilk defa Hz. İbrahim (a.s) yapmıştır.”

“İsmail’in kurban olarak kesilmesinde, bir babaya oğlunu öldürtmek değil, burada bir ilahi mesaj var, bir imtihan var, burada ilahi büyük bir senaryo var. İbrahim en sevdiği evladını feda etmek için hazırdı, İsmail ise canını vermeye hazırdı. İşte aynen bu meyan Allah uğrunda hiç gözünü kırpmadan şehadete gidenler ne yapıyor, onlar da öleceklerini bile bile canlarını feda ederek şehadete gidiyorlar. Onlar da Allah’ın emrine uyarak İbrahim ve İsmail’in gösterdiği teslimiyetin benzerini gösteriyorlar. Kur’an-ı Kerim’in Ahzab Suresi’nde, “İnananlardan Allah’ın öyle yiğit kulları vardır ki, Onlar Allah’a verdikleri sözü yerine getirmişlerdir, kimileri ise şehit olmayı bekliyor” denilerek bu kıssada Allah yolunda canını feda etmenin bir modeli bize takdim ediliyor. Bu kıssada İbrahim (a.s) kendisine gönderilen koçu kurban etmiştir. Bugün bizim hayvanları keserek kurban ibadetini yerine getirme şeklimiz, aynen İbrahim Peygamber’in yaptığı şekliyle, daha sonra ise Peygamberimiz bunun aynısını uygulamıştır.”

“Kimler kurban keser, maddi durumu iyi olan Müslümanlar kurban keser. Bir kimsenin kurban kesmesi için öncelikle Müslüman olması lazım, akıl sahibi olması buluğ çağına ermesi lazım. Ve bir de maddi imkânın olması lazım ki bu da 80 gr altını olması, yani bugün ki rakamla 20 bin lira kadar birikmiş parası varsa, bunun üzerinden bir yıl geçme şartı aranmadan o kişinin kurban kesmesi gerekir. Kurban kesme ibadeti ile sorumludur. Kurban bir ibadet olarak bizi Allah’a yakınlaştıran bir davranıştır. Haddi zatından kurbanı eleştirenlere şunu sormak lazım. Kurbanın usulüne göre kesilmesi lazım tabiki, burada hatalarımız var ise bunu düzeltmeliyiz, yanlışlar var ise bunu asla kabul edemeyiz. Kurbanlarımızı merhametle şefkatle onları severek, usulüne kaidesine uygun olarak tekbirlerle eziyet etmeden hijyenik ortamlarda kesilmesi gerekir. Bunlar olmazsa olmaz şartlardır.”

“Müslümanların kurban ibadetini diline dolayıp da bunu eleştirenlere şunu sormak gerekiyor, acaba kurban bayramının dışında o hayvanlar kesilmiyor mu? O hayvanları etleri tüketilmiyor mu? İnsanların en temel besin kaynaklarından birisi ettir. Et olmadan sağlık uzmanları diyorlar ki, insanların sağlıklı yaşaması mümkün değildir. Usule uygun olmayan ortamlarda, hayvanlara eziyet ederek boğazlamaları, onların o şekilde etlerinin tüketilmesi uygun değil. hakeza eleştirenlerin arenalarda boğaları salmak suretiyle onlara mızraklarla eziyet ederek o hayvanların kanını akıtarak, bağırta bağırta öldürenlere bu bizi eleştirenler neden bir şey söylemiyorlar. Müslümanlar ise bir ibadet olarak bunu yapıyor. Her Müslüman usulüne uygun olarak yapmakla yükümlüdür.”

“Kurban mali bir ibadet olduğuna göre, vekâlet yapılabilir. Ama beden ile yapılan ibadetlerde vekâlet olmaz. Ben namaz kılmıyorum, benim yerime namaz kılsın demek bu mümkün değil. Kurbanda ise bunu bedelini vererek vekâletini vermek mümkündür. Bunu biz teşvik ediyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığımızın yurt için ve yurt dışında vekâletle kurban kesme organizasyonu tüm hızıyla devam ediyor. “Kurbanını Paylaş, Kardeşinle Yakınlaş” bu sene ki sloganımız bu. Bizim kardeşliğimizin olduğu Afrika gibi ülkelerde kardeşlerimizi bizim buradan göndereceğimiz bir parça ete inanın muhtaç. Buradan giden bu etlerle onların gönüllerini bizler fethetmiş oluyoruz. Bizler Malatya’da bir hedef koyduk, Malatya insanı 4+4’lük tür. Geçen sene 3 bin 300 civarında bir kurban bağışı oldu. Bu sene de biz dedik ki 4 bin 444 olsun dedik. Tabiki bu bir teşviktir, rakamlara takılmıyoruz. Malatyalı insanlarımız buna 4+4’lük bir karşılık vereceğine inanıyoruz. Şuandaki sayımız bugün ki itibari ile 2 bin 300 civarındadır, tabi bu sayı giderek artıyor. Arefe günü saat 18.00’a kadar Müftülüklerimiz açık olacak. En yakın camimize müracaat etmek suretiyle bu makbuzu alabilirler. Sisteme girildiği anda kardeşlerimize vekâletiniz alınmıştır diye ceplerine mesaj gönderiyoruz. Kurbanlar kesildikten sonra da kurbanınız kesilmiştir diye yine aynı şekilde mesaj gelecek. İnternet üzerinden başvurmak isteyenler Diyanet Vakfı sitesine girerek oradan da bağışlarını yapabilirler. Yurt içindeki organizasyonumun ücreti 890 lira, yurt dışındaki vekalet kurban ücreti de 725 liradır.”

M. ALİ GÜNAYDIN (ÖZEL HABER)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber