• DOLAR
  5,3702
  % 0,67
 • EURO
  6,1310
  % 0,80
 • ALTIN
  223,6443
  % 0,10
 • BIST
  95.476,38
  % 0,07

Kuraklık ve Don Hekimhan Cevizini de Vurdu

Yetersiz yağış, don ve beraberinde gelen kuraklık Hekimhan Cevizini de vurdu. Yıl için zirai ürünlerin değerlendirildiği, Malatya ili içerisindeki Ziraat odalarının yaptığı il koordinasyon toplantısında konuşan Hekimhan Ziraat Odası Başkanı Hacı Parmaksız, yağışların azlığı, kuraklık ve don olayı, cevizi ve kayısıyı yüzde 50 oranında etkilediğini ve üreticilerin mağdur olduğunu ifade etti

Kuraklık ve Don Hekimhan Cevizini de Vurdu

Ziraat Odaları İl Koordinasyon toplantısı sonrası açıklama yapan Hekimhan Ziraat Odası Başkanı Hacı Parmaksız, Hekimhan’daki zirai ürünlerin yağışsızlık ve Nisan ayında yaşanan dondan etkilendiğini, çiftçilerin büyük zarar gördüğünü dile getirdi. Başkan Parmaksız,  susuz alanların yüzde 60-70 oranında olduğuna dikkat çekerek, konuyla ilgili yetkililerin bir an önce önlem almasını istedi.

“YANAN CEVİZLERE, BİR DE DON VURDU”

Cevizin kış aylarının uzun sürmesinden dolayı yandığını, üstüne don olayının yaşandığını dile getiren Parmaksız, olumsuz şartlardan kayısının da etkilendiğini belirterek, “Hekimhan’a ceviz için patent alacağız son aşamalarda. Ancak şuan kaderi kara, cevizlerimizi kış vurdu. Bazı bölgelerimizde yeni yeni yaprak açmaya başladı. Kıştan dolayı yandı. En son 21 Nisan’ı 22 Nisan’a bağlayan gece ekstra bir don oldu ve ekstradan oda vurdu. Şuanda da bir haftadır yağan yağmurlardan dolayı yüksek yerlerimizde olan kayısılarımız yüzde 50’sini dolu vurdu” diye konuştu.

“HEKİMHAN ÇİFTÇİSİ MAĞDUR”

Hekimhan’ın Malatya kayısının yüzde 11’ini karşıladığının altını çizen Başkan Hacı Parmaksız, Hekimhan üreticisinin son yaşananlardan ötürü mağdur olduğunu öne sürerek şunları ifade etti, “Zaten Malatya kayısısının yüzde 11’ini karşılayan Hekimhan yüzde 11’ini değil yüzde 5’ini ancak karşılayabilir. Ağaçlara meyve yok. Art Şubat ayında da bir gece bir kar yağdı, tüm ağaçlarımızın yarı dalı gitti. Çok büyük bir zayiat var kayısı ağaçlarımızda. Biz bunu dilekçe ile bildirdik ama herhangi bir sonuç çıkmadı. Vatandaş,  Şubat ayında kırılan ağaçları şu aylarda bile halen temizlemekte. Kayısı olsun, hububat olsun Hekimhan çiftçisi mağdur.”

“Yüzde 60-70 oranında susuzluk var”

Hekimhan’da yetişen Hububatın kuraklıktan büyük zarar gördüğünü ifade eden Hacı Parmaksız, zirai alanların yüzde 60-70’inde susuzluk olduğunu vurgulayarak, “Kuraklıktan dolayı Hububatımız çok vahim durumda. Artı, Hekimhan olarak bizim su sıkıntımızda var. Ağaçlarımıza verilecek su yok yani çoğu yerler susuz. Bunu rakamsal olarak verecek olursak yüzde 60-70 civarında ilçe bölgesinde susuzluk söz konusu. Şuanda göletler yapılıyor ama ne kadarına faydalı olur, ne kadarına faydalı olmaz bunu bilemiyoruz.  Yapılan göletlerde sululara yapılıyor, sulanmayacak kısımlara yapılmıyor. Yetkililerin bu konuda bir ön çalışması yapması lazım! Sadece gelip de masa başında değil de sahada, arazide çalışması lazım. Araziyi kontrol etmeleri lazım! Yapılan bu inceleme ile ona göre çözüm üretilmesi gerekir. Masa başında üretilen çözüm, çözüm değildir” şeklinde konuştu.

M. ALİ GÜNAYDIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber