• DOLAR
  8,0942
 • EURO
  9,5710
 • ALTIN
  494,85
 • BIST
  1,1813

Küpe Takılarak Proje Başlatıldı

Küpe Takılarak Proje Başlatıldı

Malatya Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından uzun süredir gündemde olan soy kütüğü projesi ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı. Battalgazi Karaköy mahallesinde yapılan toplantıda projenin önemi anlatılarak proje tanıtımı gerçekleştirildi

Battalgazi ilçesi Karaköy mahallemiz de daha önceden tespiti yapılan Soykütüğü projesi kapsamında ki anaç koyun ve koçlara tespit küpelerinin takılması, koç katımı kontrolleri ve bilgilendirme programı yapıldı. Program açılışında konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit yapılan çalışmalar hakkında teknik bilgiler verdi. Macit burada yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı. “Bugün burada İlimizde Akkaraman ırkı koyunlarda yürütülen Soykütüğü projesi kapsamındaki daha önceden belirlenen anaç hayvanlara tespit küpe takma işlemini burada ilk küpeyi biz takarak başlatıyoruz dedi. Yerli ırklarımızın ıslahı adına yapılan bu ve benzer projelerin ülkemiz genelinde daha da yaygınlaştırılması için çalıştıklarını söyleyerek birçok konuda destek sunduklarını belirterek yeter ki siz üretin bizler her anlamda yanınızdayız.”

SÜRÜ KALİTESİ ARTIRILACAK

Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Dr. Selami Aygen ise yapılan çalışmaların yetiştiricilere önemli destekler sunacağını kaydederek; “Değerli üreticiler bu proje ile özellikle hayvanlarınızı kayıt altına alarak verim kalitesinin artışını bizzat takip edeceğiz. Daha kaliteli damızlıkları sürülerinizde tutarak sürü kalitenizi arttırmış olacaksınız bu anlamda mutlaka bir takım zorluklar yaşayacaksınız, ama gerek teknik personeller gerekse bizlere danışacaksınız,  bizler sizleri bilgilendireceğiz, sizlere destek olacağız” şeklinde konuştu.

PROJEYE 2007 YILINDA BAŞLANDI

Malatya Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı İhsan Akın ise konuşmasında program hakkında bilgiler verdi. Projenin 2007 yılından itibaren yürütüldüğünün altını çizen Akın burada yaptığı açıklamada ise program hakkında bilgiler vererek şöyle konuştu. “Bulunduğumuz yer şu an da Battalgazi Karaköy Mahallesi, Tabi ki burada bu programı yapmamızın sebebi 2017 yılından itibaren Birliğimiz tarafından yetki belgesi alınarak ilimizde yürütülen Soykütüğü Projesi kapsamındaki daha önceden tespiti yapılan kontrolleri gerçekleştirilen anaç hayvanlara tespit küpelerinin takılması, bilgilendirme ve koç katımı kontrollerini yapmak, teşvik ve destekleri anlatmak için burada olduklarını söyleyen AKIN sözlerine şöyle devam etti; Faaliyete geçen bu proje ile birlikte amaç hem ülke genelinde hem de ilimizde ülkemiz iklim şartlarına uyum gösteren hastalıklara karşı daha dayanıklı olan yerli ırklarımızın sayı ve verim kalitelerini arttırmak, daha üstün özellikli nitelikli damızlık hayvanlar yetiştirmek olduğunu söyledi. Soy kütüğü ile ilgili müracaat etmek isteyenler her zaman müracaat edebilir, tabi bu müracaatlar önümüzde ki yıllarda İlimize verilen hayvan sayılarının arttırılması ile İl ıslah kurulu tarafından değerlendirilerek şartları uyan ve yükümlülükleri yerine getirecek olan yetiştiricilerimiz faydalanabilir.”

Düzenlenen Programa Tarım ve Orman il Müdürü Tahir Macit, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Dr. Selami Aygen, Battalgazi Tarım İlçe Müdürü Basri Hacıoğlu, Malatya Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın ile personeller ve yetiştiriciler katıldı.

>>> A.Vahap Kaygusuz

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber