• DOLAR
  5,7944
  %0,04
 • EURO
  6,4684
  %-0,06
 • ALTIN
  277,59
  %0,00
 • BIST
  98.415
  %3,71

Kültür Ve Turizm Bakanı Kurtulmuş: “Türkiyenin Çinde Tanıtılması İçin Bütün İmkanlarımızı Seferber Edeceğiz”

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI NUMAN KURTULMUŞ: “BU YILI BİR BAŞLANGIÇ OLARAK KABUL EDİYORUZ VE BU YILDAN SONRA DA TÜRKİYE’NİN ÇİN’DE TANITILMASI İÇİN BÜTÜN İMKANLARIMIZI SEFERBER EDECEĞİZ. TÜRKİYE’DE ÇİNLİ ÖĞRENCİLERİ MİSAFİR ETMEK VE TÜRKİYE İLE DİLİMİZİ TANIMA FIRSATI VERMEK GEREKMEKTEDİR” DEDİ.

Kültür Ve Turizm Bakanı Kurtulmuş: “Türkiyenin Çinde Tanıtılması İçin Bütün İmkanlarımızı Seferber Edeceğiz”

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş: “Bu yılı bir başlangıç olarak kabul ediyoruz ve bu yıldan sonra da Türkiye’nin Çin’de tanıtılması için bütün imkanlarımızı seferber edeceğiz. Türkiye’de Çinli öğrencileri misafir etmek ve Türkiye ile dilimizi tanıma fırsatı vermek gerekmektedir” dedi.

Anadolu Ateşi’nin Şanghay’ın bin 100 seyirci kapasiteli Danning Gösteri Merkezinde Çinli sanatseverlerle buluştuğu gece büyük beğeni topladı. Çinlilerin yoğun ilgi gösterdiği gecede bir basın toplantısı düzenleyen Bakan Numan Kurtulmuş, Pekin’de ve Şanghay’da 2018 Yılı Çin’de Türkiye Yılı tanıtım etkinlikleri dolayısıyla gerçekleştirdikleri tanıtımların son derece olumlu sonuçlar doğuracağını söyledi.

Türkiye’nin doğal güzelliklerini, tarihi zenginliğini ve farklılıklarını Çinlilere tanıtmak için her imkanı seferber edeceklerini söyleyen Bakan Numan Kurtulmuş, “Bu yılı bir başlangıç olarak kabul ediyoruz ve bu yıldan sonra da Türkiye’nin Çin’de tanıtılması için bütün imkanlarımızı seferber edeceğiz” dedi.

Çin temasları sırasında 10’a yakın medya kuruluşuna mülakatlar verdiklerini kaydeden Bakan Numan Kurtulmuş, iki ülkenin eğitim alanında da yakın iş birliği yapmasının çok yararlı olacağını belirtti ve Çinli öğrencileri Türkiye’de misafir etmenin, onlara hem Türkiye’yi hem de Türk dilini tanıma fırsatı vermenin önemine vurgu yaptı.

Türkiye’nin ‘Orta Koridor Projesi’ ile Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan en stratejik ülkelerden birisi olduğunu dile getiren Bakan Numan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

“Türkiye sadece bu jeostratejik konumu ile değil, büyüyen ekonomisiyle de bölgesinin önemli ülkelerindendir. Türkiye büyüyen ekonomisiyle küresel ölçekte de yatırımcılar için bir cazibe merkezi haline gelmektedir. Türkiye ile Çin arasındaki ilişkiler her alanda artarak devam etme eğilimi gösteriyor. İki ülkenin de böyle bir niyeti ve bu ilişkileri daha ileriye götürme potansiyeli vardır”

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Anadolu Ateşi’nin gösterisi öncesinde Şanghay Uluslararası Çalışmalar Enstitüsünü ziyaret ederek, Prof. Dr. Yang Jiemian başkanlığındaki uluslararası ilişkiler uzmanlarıyla biraraya geldi. Türkiye Çin ilişkilerinin değerlendirildiği görüşmede, uluslararası ilişkilerden ekonomiye, uluslararası güvenlikten çeşitli iş birliği alanlarına ülkelerin ortak fırsat alanları masaya yatırıldı. İki ülkenin kuruluşlarının yüzüncü yılları olan 2023 ve 2049 vizyonlarının da ele alındığı görüşmede, iki taraf arasında stratejik ortaklık kurulabileceği ve bu doğrultuda İstanbul’un bir kesişim noktası olması yönünde fikir birliğine varıldı. Şanghay ve İstanbul ticaret odaları arasında iş birliğinin geliştirilmesi konusunda da fikir teatisi yapıldığı görüşmede iki güçlü ülke liderlerinin geliştirdiği insiyatifin kuvvetlendirilmesi hususları değerlendirildi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Anadolu Ateşi’nin gösterisinin ardından Türkiye’ye döndü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber