• DOLAR
  7,9701
 • EURO
  9,4633
 • ALTIN
  487,38
 • BIST
  1,1861

Kredileri Amacı Dışında Kullanmayın!

21.Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (ESKKK) Malatya Bölge Birliği Başkanı İsmet Bayram, son zamanlarda esnafın kullandığı kredilerdeki faiz oranlarının düşmesinin esnaf camiası tarafından olumlu karşılandığını söyleyerek, esnaflara seslendi. “Kredilerinizi amacında kullanın, ödemelerinizi zamanında yapın” çağrısında bulundu.

Kredileri Amacı Dışında Kullanmayın!

21.Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (ESKKK) Malatya Bölge Birliği Başkanı İsmet Bayram, son zamanlarda esnafın kullandığı kredilerdeki faiz oranlarının düşmesinin esnaf camiası tarafından olumlu karşılandığını söyleyerek, esnaflara seslendi. “Kredilerinizi amacında kullanın, ödemelerinizi zamanında yapın” çağrısında bulundu.

Esnafın kullandığı 2019 Yılındaki Kredilerle İlgili Gelişmeler Nelerdir?

2019 yılında gerek bankalardan, gerek Esnaf Kefalet Kooperatifi’nin kullandığı kredilerin faiz oranlarında bazı dalgalanmalar oldu. Bunların bir kısmı esnafın aleyhine oluşan, bir kısmında lehine oldu.  Daha önce 2019’un Nisan, Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında faizlerde birtakım yükselmeler oldu. Kredilerde kullandığımız faizler yüzde 5 civarındaydı. Ancak 2019 ortalarında faiz oranları yüzde 8’e çıktı ve daha önce kredi kullanan esnaflarımız bundan etkilenmedi. Yani yüzde 5 ile kredi kullanan esnaf arkadaşlarımız daha önce aldıkları kredileri yüzde 5 olarak ödemelerine devam ettiler.”

Kredi Faizleri ile Değerlendirme Yapar mısınız?

Yıl içinde İş Bankası’nın faizleri aşağı çekmesinden dolayı faiz oranlarını yüzde 8 olan faizler 6’ya düştü.  Şu ana kadar bize esnaftan bize yansıyan sıkıntılara baktığımızda esnaf arkadaşlarımız biz yüzde 5 ile kredi kullanırken faiz oranlarını yüzde 8 oldu. Ancak biz borcumuzu yüzde %5 ile ödemeye devam ettik. Daha sonra faiz oranları yüzde 6 oldu,  yüzde 5 ile kullanmış olduğumuz kredileri yüzde 6 ile ödemeye başladık diyor. Esnaf arkadaşlarınızın şu anda en çok sıkıntılı olduğu konuların başında bu geliyor.”

Kredilerin faiz oranları daha da düşürülecek mi?

Şimdi 6 Ocak tarihi itibariyle de faiz oranları  yüzde 4.5’e düştü. Yıllık faizlerimiz ve vadelerde değişen bir şey yok. Yıllık faiz oranlarının değişmesine rağmen ödeme süresi 5 yıllık süre olarak devam etmekte. 6 Ocak’tan itibaren de faizler yüzde 4.5’e düştü. İşte buradaki esnafımızın bize ilettiği sıkıntı şu. Faizler yükseldiği zaman bizim faiz oranlarımız yükseldi. Şimdi 4.5’e düştüğü zaman bizim faiz oranlarımız niye şu anda 6’dan devam ediyor. Hiç olmazsa o yüzde 5 iken kullandığımız faiz oranlarıyla devam etsin diye talepleri var. Bu konuda gerek genel merkezimiz, gerek Halk Bankası, gerekse Hazine Bakanlığımız bu konularda çalışma yapıyor. Biz de onların çalışmalarının sonucunda aldıkları kararları uyguluyoruz.”

Eksilen Bakiye Sistemi nedir?

Bizim kredilerimizin en cazip tarafı eksi bakiye sistemine göre kredi kullandırıyoruz. Yani anaparadan ne kadar çok yatırdıysak bir sonraki ayın faizi de o kadar aşağıya düşüyor. Yani bankalar gibi birleşik faiz değil. Yani bir bankadan almış olduğunuz bir kredinin faiz oranı yıllık yüzde 15 ise, siz de 2 yıllık kredi almışsanız ilk taksit de ne kadar faiz ödemişseniz kalanı da aynı orandaki faiz ile ödersiniz. Kısaca ilk ödediğiniz taksit ile son taksitte aynı rakamlardan alınır. Biz Ana paranın çoklu önce aldığımız için geriye kalan kısmın faizini uyguluyoruz. Burada esnaf arkadaşlarımız almış oldukları krediyi zamanında öder, amacında da kullanırlarsa, şu andaki faiz sistemi içerisinde Esnaf Kefalet Kooperatifleri vasıtasıyla verilen kredilerin faiz oranı bu nedenle caziptir. Bizim verdiğimiz faiz oranıyla kredi verecek başka bir kurum ve kuruluş yoktur.”

Esnafın kullandığı en düşük faiz oranı ne kadar?

KOSGEB gibi KOBİ ler gibi kurumlar vasıtasıyla unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin desteklenmesi amacıyla 0 faizli desteklemeler de var. Bizde de bu tür destekler var. Örneğin 0 faizli kredi verdiğimiz unutulmaya yüz tutmuş meslekler içinde net değil ama şu an aklıma gelenler içinde, el yapımı baston üretenler, kasketçiler, terziler, çanak çömlek yapanlar var diye biliyorum. Bu oranlar da Merkez birimimiz Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu TESKOMB ile Ticaret Bakanlığımız arasındaki istişare neticesinde belirleniyor.”

Yapılandırmalarla İlgili Düşünceleriniz Nelerdir?

 “Yapılandırmalar kesinlikle esnafın lehine oluyor ama, sık sık yapılandırma olması kredilerini zamanda ödeyenlere biraz haksızlık oluyor. Hem de durumu çok iyi olmayan kooperatiflerin gelir kaynaklarını kesmiş oluyoruz. Eğer bir kooperatif esnafına hizmet veriyorsa, bunun vergisi var, personeli var, kirası var, bir sürü giderleri var. Bizim kooperatif vasıtasıyla esnafımıza kullanılmış olduğumuz kredilerden aldığımız komisyonlarla ayakta durmaya çalışıyoruz.  Ben şahsen yapılandırmaya karşı olan bir insan değilim ama bu zaman içerisinde alışkanlık haline geliyor. Burada esnafımız nasılsa bir yapılandırma çıkar diye beklenti içine giriyor. İşte bizim ödemediniz paralarının faizlerini öderken esnaf arkadaşlarımızın anlamakta  ve zorluk çektiği bir konu var. Ona da açıklık getirmek istiyorum. Yapılandırmada sadece temerrüt faizleri affedilir. Defaten yatırıldığı takdirde veya da bir ödeme planı çıkarıldığı takdirde yapılır. Yoksa bizim Kooperatiflerin yasal faizlerini almama gibi bir yetkimiz yok.”

Esnaflara Tavsiyeniz Nelerdir?

Bunun için bir şey diyoruz ki esnaf aldığı kredinin değerini iyi bilsin. Amacında kullansın. Taksitini gününü de yatırırsın.  Kullanmış olduğunuz bir kredinin günü, 1 gün geçtiği zaman faiz oranı yüzde 20’ye çıkıyor. Yani siz nasıl bir iş yapacaksınız ki kar oranını yüzde yirmi olsun. Böyle bir meslek dalı zor. Yüzde 20 kar ile iş yapabilecek bir esnaf olduğunu zannetmiyorum. Ancak, arada, sağda solda, merdiven altı kaçak göçek iş yapanlar var.  Alacakları kredileri ihtiyaçlarında kullansınlar. Bakıyoruz bazı arkadaşlarımız araba alıyor, ev alıyor, oğlunu kızını evlendiriyor.  Yüzde 4.5 ile kredi alsın. Zamanında ödesin. Amacında kullansın. Getirisi olmayan bir konuya parasını yatırmasın. Eğer amacında kullanmazsa bu da esnafın işte çöküşüne sebep olur. Yani sıfır faizli para verirsek amacına kullanılmamışsa o borcun taksi geldiğinde yine ödemekte zorluk çekecek.”

A.Vahap Kaygusuz’ un Röportajı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber