• DOLAR
  6,0494
  % 0,06
 • EURO
  6,7523
  % -0,26
 • ALTIN
  248,5559
  % -0,63
 • BIST
  86.796
  % -0,47

Kredi çekmek isteyenler dikkat!

Gümrük ve Ticaret Bakanligi, Tüketici Kredisi Sözlesmeleri Yönetmeligi'nin 22 Kasim 2015 tarihinde yürürlüge girdigini bildirdi. Yeni yönetmelikle birlikte tüketicilerin korunmasi amaciyla birçok yeni düzenleme getirildi

Kredi çekmek isteyenler dikkat!

 

Gümrük ve Ticaret Bakanligi’ndan konuya iliskin yapilan açiklamada, “22 Mayis 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayimlanan ve yayimindan 6 ay sonra yürürlüge girmesi öngörülen Tüketici Kredisi Sözlesmeleri Yönetmeligi 22 Kasim 2015 tarihinde yürürlüge girdi. Yeni yönetmelikle birlikte tüketicilerin korunmasi amaciyla birçok yeni düzenleme getirildi. Tüketici kredisi sözlesmeleri için tüketiciye ilk defa 14 gün içinde cayma hakki tanindi. Tüketici, 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai sart ödemeksizin tüketici kredisi sözlesmesinden cayma hakkina sahip hale gelmektedir. Cayma hakkina iliskin olarak getirilen düzenlemelere göre; tüketiciden, hesaplanan akdî faiz ve bir kamu kurum veya kurulusuna veya üçüncü kisilere ödenmis olan ücretler disinda herhangi bir bedel talep edilemez. Bu bedeller disinda kalan ve tüketiciden tahsil edilen her türlü ücret, tüketicinin anapara ile tahakkuk eden faizi kredi verene geri ödedigi tarihten itibaren yedi gün içinde tüketiciye iade edilir” denildi.

BILESIK FAIZE SON

 

Tüketicilere, kredilere iliskin saglikli ön bilgilendirmeyi verebilmek adina konuyla ilgili önemli düzenlemeler getirildiginin belirtildigi açiklamada, sunlar kaydedildi:

“Örnegin; kredi veren, kredi talebinin olumsuz sonuçlanmasi halinde tüketicinin derhal ve ücretsiz olarak bilgilendirilecegine iliskin bilgiyi, kurulan sözlesmenin bir örnegini düzenlenme tarihinden sonraki ilk yil için tüketicinin ücretsiz olarak alma hakki olduguna iliskin bilgiyi, temerrüt hali de dahil olmak üzere kredi sözlesmelerine dayanilarak yapilan her türlü islemde bilesik faiz uygulanamayacagina iliskin bilgiyi tüketiciye vermekle yükümlü olacak. Kredi baglantili sigortalarda; tüketicinin yazili veya kalici veri saklayicisi araciligiyla açik talebi olmaksizin kredi ile ilgili sigorta yaptirilamayacagi düzenlendi. Tüketicinin sigorta yaptirmak istemesi hâlinde, istedigi sigorta sirketinden sagladigi teminat, kredi veren tarafindan kabul edilmek zorundadir.

Bu sigortanin; kredi konusuyla, meblag sigortalarinda kalan borç tutariyla ve vadesiyle uyumlu olmasi gerekmektedir. Meblag sigortalarinda, poliçedeki teminat tutari kalan kredi tutarindan yüksek olamayacagi ve sigorta vadesinin kredi vadesinden uzun olamayacagi düzenlenmektedir. Kredi verenin, tüketicinin temerrüde düsmesi ya da geç ödemede bulunmasi durumunda, geç ödenen tutar içinde yer alan anapara tutari üzerinden gecikme faiz orani ile geç ödenen gün sayisi dikkate alinarak bulunacak faiz ve bu faiz üzerinden hesaplanacak vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülükler toplamini tüketiciden talep edebilecegi, tüketiciden talep edilebilecek gecikme faizi hesaplanirken tüketicinin ödemeyi yaptigi tarih esas alinacagi ve bu sürenin hiçbir sekilde tüketici aleyhine olacak sekilde degistirilemeyecegi düzenlendi.”

ERKEN ÖDEME HALI PESIN FAIZLI KREDILERI DE IÇERECEK SEKILDE AÇIKÇA DÜZENLENDI

“Tüketicisi kredisi sözlesmelerinde tüketicinin, vadesi gelmemis bir veya birden çok taksit ödemesinde bulunabilecegi veya kredi borcunun tamamini ya da bir kismini erken ödeyebilecegi düzenlendi” denilen açiklamada, “Bu hallerde kredi veren erken ödenen tutara göre gerekli tüm faiz ve diger maliyet unsurlarina iliskin indirim yapmakla yükümlü olacaktir. Faizin tamaminin veya bir kisminin tüketiciden pesin olarak tahsil edildigi kredilerde, tüketicinin erken ödeme yapmasi halinde kredi veren akdi faiz orani üzerinden gerekli indirimi yapmak üzere bir sistem kurmakla yükümlü olacak. Böylece ilk defa tüketiciler için pesin faizden indirim hakki getirildi.

Tüketici kredisi sözlesmeleri için tüketicilerin krediye iliskin olarak aydinlatilmasi ve dogru bilgilendirilmesini saglamak adina sözlesme öncesi bilgi formlarinin içermesi gereken kosullar düzenlenmis ve bu bilgilerin kredi verenlerce tüketiciye makul süre içerisinde verilmesi zorunlu tutuldu. Ayrica ilgili sözlesmelerde yer almasi gereken zorunlu hususlar da hüküm altina alindi. Tüketici Kredisi Sözlesmeleri Yönetmeligi kapsami, faiz veya benzeri menfaat karsiliginda, ödemenin üç aydan daha uzun süre ertelenmesi veya benzer sekilde taksitle ödeme imkani saglayan kredi karti sözlesmeleri de dahil olmak üzere her türlü tüketici kredisi sözlesmesini içerecek sekilde genisletilerek AB Yönergesine uyumlu hale getirildi. Tüketiciler tarafindan siklikla basvurulan taksitli nakit avans kredisi, Tüketici Kredisi Sözlesmeleri Yönetmeligi’nde düzenlendi.

Ilgili hükümlere göre; taksitli nakit avans kredisinin tüketici tarafindan kullanilmasindan önce; kredinin toplam tutari, taksit tutarlari ve taksit sayisi ile akdi faiz orani bilgisinin tüketiciye bildirilmesi zorunlu hale geldi. Taksitli nakit avans kredilerinde taksit tutari, kredinin kullanildigi tarih ile son ödeme tarihi arasinda geçen gün sayisi dikkate alinarak hesaplanacak olan akdi faize göre belirlenecek. Kredilerin geri ödenmesinde gecikme olmasi durumunda, gecikme faizi son ödeme tarihinden baslamak üzere hesaplanacak ve kredilerde, kredi veren tarafindan anapara ve faiz ayri olarak izlenecek. Geri ödemede gecikme olmasi durumunda sadece anapara üzerinden gecikme faizi uygulanacak” ifadeleri yer aldi.

BAGLI KREDILERDE TÜKETICILERE ÖNEMLI HAKLAR SAGLANIYOR
Açiklamanin devaminda sunlari kaydedildi:

“Tüketici kredisinin münhasiran belirli bir malin veya hizmetin tedarikine iliskin bir sözlesmenin finansmani için verildigi ve bu iki sözlesmenin objektif açidan ekonomik birlik olusturdugu bagli kredi sözlesmelerinde; tüketicinin mal veya hizmet tedarikine iliskin sözlesmeden caymasi ve buna iliskin bildirimin cayma süresi içinde ayrica yazili ya da kredi verenin erisebilecegi kalici veri saklayicisi ile kredi verene de yöneltilmesi hâlinde, bagli kredi sözlesmesinin de herhangi bir tazminat veya cezai sart ödeme yükümlülügü olmaksizin sona erecegi, mal veya hizmet hiç ya da geregi gibi teslim veya ifa edilmez ise tüketicinin satis sözlesmesinden dönme veya bedelden indirim hakkini kullanmasi hâlinde satici, saglayici ve kredi veren müteselsilen sorumlu olacagi düzenlendi.

Tüketici kredisi sözlesmelerinde, tüketicinin edimlerine karsilik olarak alinan sahsi teminatlar her ne isim altinda olursa olsun adi kefalet sayilacak ve tüketicinin alacaklarina iliskin karsi tarafça verilen sahsi teminatlar diger kanunlarda aksine hüküm bulunmadikça müteselsil kefalet sayilacak. Tüketicinin açik talimati olmaksizin tüketici kredisi sözlesmeleri ile iliskili bir kredili mevduat hesabi sözlesmesi yapilamayacagi düzenlendi. Tüketici kredisi sözlesmelerine iliskin bir hesap açilmasi ve bu hesaptan sadece kredi ile ilgili islemler yapilmasi durumunda, tüketiciden bu hesaba iliskin herhangi bir isim altinda ücret veya masraf talep edilemeyecegi ve bu hesabin, tüketicinin aksine yazili talebi olmamasi hâlinde kredinin ödenmesi ile kapanacagi açikça düzenlendi.

Böylece uygulamada kredi veren ile kredi iliskisi sona eren tüketicilerin ilgili hesaplar nedeniyle ortaya çikabilecek maliyetlere katlanmasinin önlenmesi hedefleniyor. Taksit vadesi veya ödeme gününün, kanunlarda tatil olarak kabul edilen bir güne rastlamasi durumunda kendiliginden bu günü izleyen ve tatil olmayan ilk güne geçecegi düzenlenerek tüketicilerin ödemelerinde yasayabilecekleri magduriyetlerin önlenmesi amaçlaniyor.” 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber