• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Kral binasi bulundu

Roma La Sapienza Üniversitesi Ögretim Üyesi ve Aslantepe Höyügü Kazi Heyeti Baskani Prof. Dr. Marcella Frangipane, "Aslantepe, Malatya tarihi için degil Dünya tarihi için önemli bir yer. Kazilarda büyük bir bina bulduk. O bina belki de kral binasidir" dedi

Kral binasi bulundu


Vali Kamçi Orduzu mahallesinde kazi çalismalari devam eden Birlesmis Milletler (BM) Egitim Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) Dünya kültür mirasi geçici listesinde bulunan Arslantepe Höyügü'nü inceledi. Kültür ve Turizm Müdürü Dervis Özbay, Müze Müdürü Tevhit Kekeç ve Prof. Dr. Marcella Frangipane tarafindan karsilanan Vali Kamçi Arslantepe Höyügü'nü gezdi, bilgi aldi.  Kazi çalismalarinda ortaya çikan Geç Uruk Dönemi'ne ait kerpiç Saray Kompleksinin Açik Hava Müzesi haline getirilmesi yönündeki projelendirme çalismasi hakkinda bilgi alan Vali Kamçi, kazi çalismalarinda ortaya çikan tarihi eser parçalarinin nasil muhafaza edildigi, islemlerden geçen parçalarin birlestirilmesini içeren çalismalari inceledi. Kazilarda çikan insan kemikleri ile ilgili çalismalar hakkinda Hacettepe Üniversitesi Antropoloji Bölümü Baskani Prof. Dr. Yilmaz Selim Erdal, Vali Kamçi'ya verdigi bilgilerde o döneme ait insan yapisi, DNA'si, yasam tarzi ve beslenmelerine yönelik çalismalar yaptiklarini söyledi. Daha sonra Vali Kamçi, Prof. Dr. Frangipane, Prof. Dr. Erdal ve Basin mensuplariyla çay içti, sohbet etti.

 

ÖNEMLI BIR YER

Roma La Sapienza Üniversitesi Ögretim Üyesi ve Aslantepe Höyügü Kazi Heyeti Baskani Prof. Dr. Marcella Frangipane’dan çalismalar hakkinda bilgi alan Vali Kamçi, Aslantepe'nin 7 bin yillik bir geçmise sahip oldugunu vurgulayarak, "Bizim için önemli bir yer burasi. Buranin daha görünür, Malatya'miza daha yakisir bir hale gelmesi, daha fazla duyulmasi ve bilinmesi için çalismalarimiz devam ediyor. Hocamiz Italyan yillardir burada çalisiyor. Yapmis oldugu çalismalardan ve de hizmetlerden dolayi kendisine tesekkür ediyorum'' dedi.

 

LAIK SISTEM ILK DEFA BURADA BASLADI

Marcella Frangipane ise, höyügün önemine deginerek, sunlari söyledi:  "Aslantepe bizim evimiz. Biz burada yillardir çalisiyoruz. Buranin çok önemli oldugunu biliyoruz. Sadece Malatya tarihi için degil Dünya tarihi için önemli bir yer. Burada devlet sistemi basliyor. Yillardir çok dikkatli sekilde çalisiyoruz. 2 bin yillarina ait mühür baskilarina rastladik. Bürokrasi ve devlet sistemi burada basliyor. Geçen sene ve de bu yil yapmis oldugumuz kazilarda büyük bir bina bulduk. O bina belki de kral binasi. Belki de böyle laik bir sistem Dünya'da ilk defa burada oluyor. Aslantepe herkes için önemli. Beraber çalisacagiz. Insallah, bundan sonra daha fazla turist gelecek. Buraya gelenler burayi çok seviyor ve de begeniyor. Insallah çalismalarimiz da daha güzel ve daha iyi olacak. Biz simdi Hitit dönemi ve daha öncesi için çalisacagiz. Saray tamamlandi. Doguya dogru gidiyor."

 

UNESCO LISTESINE ALINMASINI BEKLIYORUZ

Höyügün UNESCO Dünya Mirasi listesine alinmasi ile ilgili çalismalarin ne asama da olduguyla ilgili de bilgi veren Frangipane, "Türk hükümeti UNESCO kalici listesine alinmasi için liste gönderdi. Tabi biz bekliyoruz. Brüksel'den kontrol edilmesi için bir heyet gönderiyorlar. Her seyin hazir olmasi lazim. Koruma istiyorlar. Rekonstrüksiyon yeniden yapim – istemiyorlar. Burada rekonstrüksiyon yok, hepsi tamamen orijinal. Simdi korumak için beraber çalisacagiz. Çevreyi korumamiz lazim. Insallah UNESCO listesine alinacak"  dedi.

KIMLER KATILDI?

Inceleme gezisinde  Il Kültür ve Turizm Müdürü Dervis Özbay,  Müze Müdürü Arkeolog Tevhit Kekeç, Vali Süleyman Kamçi, Roma La Sapienza Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Ögretim Üyesi ve Aslantepe Höyügü Kazi Baskani Prof. Dr. Marcella Frangipane yer aldi. Heyette ayrica Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Antropoloji Bölümü Baskani Prof. Dr. Selim Erdal, Roma Koruma ve Restorasyon Enstitüsü Ögretim Üyesi Dr. Restöretör Roberta Bolati ile Aslantepe Destekleme ve Gelistirme Dernegi yönetim kurulu baskani ve Aslantepe kazi baskan yardimcisi Hülya Çaliskan Akgül yer aldi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber