• DOLAR
  7,8145
 • EURO
  9,3242
 • ALTIN
  454,12
 • BIST
  10,4248
Mustafa Tubay
Mustafa Tubay
KORONAVİRÜSÜN  İŞ HUKUKUNA YANSIMASI 
 • 0
 • 10218
 • 17 Haziran 2020 Çarşamba
 • +
 • -

Covid-19 virüsü, halen daha dünyayı etkisi altına devam etmektedir. Bu virüsün beraberinde getirdiği ekonomik güçlükler nedeniyle esnaflar, küçük çaplı işletmeler/şirketler ile uluslararası ihracat  ve ithalat yapan büyük işletmeleri/şirketler işçilerin ücretlerini ödeyemez duruma düşmüştür. Bunun üzerine bir kısım işverenler esnek çalışma ile ticari hayatına devam etmeye çalışmış , bir kısım işverenler  ise ticari faaliyet alanları sebebiyle işyerini kapatmak zorunda kalmıştır. Bu durum ise işçiye doğrudan yansımıştır. Nitekim işverenin işçiyi ücretli/ücretsiz izne çıkarması, kısa çalışma ödeneğine başvurulması ve benzeri uygulamalar bu yansımanın örneklerindendir.

Bununla birlikte işverenlerin yaşamış olduğu mali güçlük sebebiyle , işçilerin iş sözleşmesinin sona erdirilmesinin önüne geçilmesi adına 17 Nisan 2020 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 7244 sayılı Yeni Koronavirüs (Covid-19) Salgınının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile 17 Nisan 2020 tarihinden itibaren  3 ay süre ile işverenlerin işçisinin iş sözleşmesinin sona erdirilmesini yasaklamıştır. Bu sürede fesih yapılamama durumunun istisnasını ise  ; 4857 Sayılı İş Kanununda belirtilen ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzeri sebepler ile iş sözleşmesinin sona erdirilmesidir. İşveren veya işveren vekilinin 17 Nisan 2020 tarihinden itibaren , 3 aylık fesih yasağı süresi içinde işçisinin iş sözleşmesinin feshetmesi halinde ; sözleşmesi feshedilen her işçi için feshin yapıldığı tarihteki aylık brüt asgari ücret tutarında idari para cezası ödemek zorunda kalacaktır.

3 aylık fesih yasağı süresinin dolmasından itibaren ise ; mali olarak küçülmeye gidecek işletmeler/şirketler bir kısım işçinin sözleşmesini feshetmek zorunda kalacağı hususu şimdiden öngörülebilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşan işçi öncelikle zorunlu arabuluculuk sürecini tamamlamak kaydıyla, şartları sağlıyorsa işe iade davası açabilecektir. Bu dava neticesinde işçinin davasının kabulü halinde 4 aylık boşta geçen süre ücreti ile işverenin işçiyi işe başlatmaması halinde 4 ile 8 aylık ücret arasında işe başlatmama tazminatına hak kazanacaktır. Bunun yanında işçi, yine zorunlu arabuluculuk sürecini tamamlamak kaydıyla işverene karşı işçilik alacağı davası açarak da şartların sağlanması halinde kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, yıllık ücretli izin alacağı , ücret alacağı, fazla mesai/fazla çalışma alacağı, hafta tatili ücreti, ulusal bayram ve genel tatil ücreti alacağı ve diğer işçilik alacaklarını açacağı dava ile talep edebilecektir. Aktif olarak iş hukuku davalarında farklı illerde , gerek işçi gerekse de işveren avukatı olarak takip ettiğim dosyalarda edindiğim bilgi ve tecrübelere dayanarak da şu hususu belirtmekte fayda var : işçi ve işveren tarafın iş hukukunda alacağın ispatı ve kanunda belirtilen hak düşürücü sürelerin, alacağın zamanaşımı uğramış olup olmadığının , husumet ve diğer hususların doğru tespiti davanın seyrini lehe veya aleyhe değiştirmektedir. Değerli görüşlerinizi [email protected] mail adresime bekliyorum. Sağlıcakla kalın…

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber