• DOLAR
  6,8682
 • EURO
  7,7779
 • ALTIN
  397,10
 • BIST
  1,1318
Fikri Demirtaş
Fikri Demirtaş
fikri.demirtas@malatyasonsoz.com.tr
KORONAVİRÜS İLE MÜCADELEDE “STRATEJİK ÜRÜN ŞEKER PANCARI” (2)
 • 0
 • 409
 • 04 Mayıs 2020 Pazartesi
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

“ETİL ALKOL İLAÇ SANAYİİNDEN SİLAH SANAYİİNE BİRÇOK YERDE KULLANILIYOR”

Medyada yer alan bir haberde Dr. Aya, “üretilen etil alkolün birçok alanda kullanıldığını da ifade ederek, “Etil alkolün birçok kullanma yeri vardır.

Birincisi ilaç sanayii, ikincisi PVC sanayii, üçüncüsü içki sanayii ve dördüncüsü de silah sanayiidir. Şu anda en çok kullanıldığı yer ise ilaç ve içki sanayiidir. Ama yeni yeni gelişen bir tektik de en kaliteli PVC yapımı etil alkolden oluşmaktadır.

Fabrikada etil alkolün yan ürünü olan füzel yağı üretiminin de yapıldığını kaydeden Aya, füzel yağının 20 değişik yerde kullanıldığını, en çok gıda ve yapıştırıcı sanayilerinde kullanıldığını da dile getirdi.”

Ülkemizde 80 yılda elde edilen Cumhuriyet eserlerinden , satılanlar arasında olan 14 şeker fabrikası özelleştirildi. Şeker fabrikasından sata sata bugün kaç tane kaldı? Şeker fabrikaları özelleştirilmeye kapatılmaya devam edilirse bu ürünleri nasıl elde edilecek? Kalan şeker fabrikaların kıymetini bilelim. Bu fabrikalarda da şeker üretmesinin yanında küspe ve melas çok önemli maddeler de elde edilirse bir işe yarayacak.

Yerel basında çıkan haberlerde Malatya Şeker Fabrikası bünyesindeki alkol fabrikasının yeniden hizmete açılmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Şeker İş Sendikası Malatya Şube Başkanı Nuri Murat” Alkol fabrikasının yeniden hizmete açılmasını istedi. Murat, Türkiye’de Türk Şeker’e bağlı 4 tane alkol fabrikasının olduğunu anımsatarak, “Turhal, Erzurum, Eskişehir ve Malatya’da alkol fabrikaları bulunuyordu. Daha önce Turhal, Erzurum, Malatya Alkol fabrikası kapatılmıştı.

Malatya’daki Alkol Fabrikası çevreye verilen zarardan dolayı, özellikle Topsöğüt ve Sarayköy’deki ağaç ve bahçelere zarar verdiği gerekçesiyle kapatıldı. Çünkü fabrikada arıtma tesisi yoktu. O zaman biz bir fizibilite çalışması yaptık, götürdük. Arıtma tesisi yüksek bir maliyet tuttuğu için yetkililer o zaman pek sıcak bakmadılar. “

Alkol fabrikasının üretim binası kapanmış. Makineleri başka yerlere gönderildiği söylenmektedir.

Şeker Fabrikası, ekonomik değerinin yanı sıra şehir merkezinde yer alan geniş arazisi içinde Malatya halkının istifade edebileceği yeşil bir alan olarak kalması beklenirken, Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kadın Doğum ve Acil, Ağız ve Diş sağlığı, Büyükşehir belediyesi Yaşam Merkezi, Beydağı Gençlik Merezi, Kapalı Spor Salonu, İtfaiye Müdürlüğü, Emniyet müdürlüğü, Cami yapılmıştır. Daha neler yapılacağı da zaman içinde görülecektir.

Milyarlık bu güzel tesisler yapılırken Malatya şeker fabrikasında bulunan alkol fabrikasının arıtma tesisinin yapılarak yeniden hizmete açılması Malatya halkı tarafından istenmektedir. Bu fabrika sadece Türkiye için değil dünya için de önemlidir.

Gelişmiş ülkelerde görüldüğü gibi çiftçi örgütleri, çalışan ve kamunun içinde yer aldığı yeni bir yapılanma modeliyle bu fabrikalar yaşatılmalıdır. Teknoloji açısından güçlendirilmeli, çalışan sayısı artırılmalı, gerekli yatırımlar yapılmalıdır. Şeker pancarı üretiminde destekler artırılmalıdır.

Şimdi tüm dünyayı etkileyen Kovid- 19 salgınına karşı yürüttüğümüz mücadelede de hijyen konusunda önemli olan etil alkol, yurt içinde elde edildiği için açık olan şeker fabrikalarının önemi ve değeri anlaşıldı mı?

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber