• DOLAR
  6,9576
 • EURO
  8,2033
 • ALTIN
  442,12
 • BIST
  1,1763

KORONAVİRÜS DÖNEMİNDE İFRAT VE TEFRİTLER

KORONAVİRÜS DÖNEMİNDE İFRAT VE TEFRİTLER

3 ayı aşan salgın günlerinde günlük hayatımızda pek çok şey değişti. “Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” en çok işittiğimiz cümle oldu. Meseleye vakıf olan olmayan herkes bir fikir ileri sürüyor. Henüz bilim insanlarının bile tam olarak kavrayamadığı, sürekli yeni fikir öne sürdükleri bir kaos döneminde de maalesef ortalık felaket tellalından geçilmiyor. Dünya tarihinde binlerce salgın yaşandı. Ama uzun sürdü, ama kısa. Fakat gün geldi, hepsi bitti ve hayat normale döndü. En tehlikeli taun günleri bile Allah’ın izniyle son buldu. Bulaşıcı hastalıklarda riayet edilmesi gereken çok önemli tedbirler vardır. Fert fert bunlara uymak, toplumun sağlığı açısından bir sorumluluktur. Örneğin; maske kullanmak, sosyal mesafeye dikkat etmek, el hijyenine önem göstermek oldukça lüzumlu ve şart olan tedbirlerdir. “Bana bir şey olmaz” düşüncesi ile önlemlere uymamak bu işin tefrit boyutudur. Çünkü İslam’ın ahlakına sahip bir birey asla ‘ben’ merkezli düşünmez. “Bana bir şey olmaz belki ama yaşadığım toplumdaki insanlar zarar görebilir” diye düşünür ve gerekli tedbirleri alır. Gerekli tedbirlere uyduktan sonra bitmek bilmeyen evhamların, vehimlerin karanlığında boğulmak ise bu işin ifradıdır. Tedbir aldıktan sonra takdire boyun eğip tevekkül etmek gerekir. Psikolojik anlamda kendisini yıpratan birey, koronavirüsten daha tehlikeli bir sıkıntıya düşmüş demektir maalesef. Çünkü bu meselenin obsesyon haline dönüşmesi hem beden hem de akıl sağlığı için ciddi zararlara sebep olabilir. Bu salgındaki ölüm oranının test yapılmayan vakalarda dikkate alınırsa %1 bile ancak olacağı gerçeğini unutmamak gerekir. Ölüm gerçeği ise bizimle her an zaten burun burunadır. Ölüm ansızın da gelebilir. Ve hiç beklemediğimiz bir şekilde, beklemediğimiz bir anda… Ölüme hazırlıklı olmaya gayret edersek bu korkulardan da kurtuluruz Allah’ın izni ile.

Salgının başladığı günlerde stokcuları, fiyat arttıranları, korku yayanları üzülerek gördük. Toplumumuz içindeki bu zihniyetlerin varlığı, inanın virüslerden daha tehlikeli ve üzücüdür…

Buruk bir Ramazân-ı Şerîf ve tarihte belki ilk kez görülen sokağa çıkma kısıtlamalı bir bayram geçirdik. Mücadeleye sabrımızla, tedbirlerimizle destek verdik. Bugün kontrollü normalleşme ile pek çok işletme açıldı. Avm’ler, kafeteryalar, lokantalar, parklar, bahçeler vs. Otobüsler yine eskisi gibi dolu, minibüsler desen yine öyle. Artık 5 vakit namaz içinde camilerin tüm vakitlerde açılması gerekmiyor mu? Zaten 1 metre saf mesafesi var. Herkes namazlığını götürüyor ve maskeli. Musafaha da yapılmıyor. Beş vakit namaz kılınmaya bence artık başlanmalıdır.

Bu dönemi normalleştirmek için ifrat ve tefrit uçlarından uzak durmak çok önemlidir. Aşırı bir kısıtlama da insanları artık bunalttığından gerekli tedbirlere riayet etmek şartı ile insanlar yaşamlarına devam edecektir, etmek zorundadır. Çünkü ne aşı gelişmeleri ne ilaçlar kesin bir umut olmamakla beraber virüs hakkında her bilim çevresinden her gün yeni açıklama ve tespitler gelmektedir. Böylesi bir ortamda beklemek de anlamsızdır. Yeni bir hayat kurmaya çalışanlara, yeni bir toplum dizayn etmek isteyenlere karşı Müslüman ülkeler olarak bizler de uyanık davranmak zorundayız. Koronavirüs döneminde sanal alışverişlerin, kredi kartı kullanımının, ihtiyaç kredisi taleplerinin artış göstermesini de meselenin bir başka boyutu olarak değerlendirmek mümkündür. Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama kargo şirketleri en yoğun dönemlerini yaşıyor. Hiç kredi kartı olmayan insanlar bile şu dönemde ihtiyaç duydukları için banka kartları almaya başladı. Bizler pek çok meselenin iç yüzüne vakıf olmamakla beraber, Allah’ın sonsuz kudretinin her gücün üzerinde olduğu bilinci ile meseleye Müslümanca bakıyoruz ve Alemlerin Rabbine tevekkül ediyoruz. Hayatı ve ölümü yaratan Allah, Alem-i İslam’ı muhafaza eylesin.

Tedbirlere uyalım, gereksiz korkulara kapılmayalım. Felaket tellallarına da avuç oğuşturmayalım. Her gece bir sabaha gebedir.

“Demek ki, zorlukla beraber bir kolaylık vardır.

Evet, zorlukla beraber bir kolaylık vardır.” (İnşirâh Suresi 5. ve 6. Ayet Meali)

Selam ve Dua İle…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber