• DOLAR
  7,8242
 • EURO
  9,1602
 • ALTIN
  473,99
 • BIST
  1,1706
Nurettin Bay
Nurettin Bay
nurettinbay@malatyasonsoz.com.tr
KORONALI GÜNLERİM… (2)
 • 0
 • 1214
 • 03 Ağustos 2020 Pazartesi
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Bir hafta boyunca tüm bedenimi saran kas ağrıları çektim. Bir gripten daha fazlası olarak tanımlayabileceğim bu ağrılara doktorumun tavsiye ettiği ağır kesicilerle mücadele etmeye çalıştım. Ancak ağırlar 8 gün geçtiği halde azalmadı.  Allah’tan öksürüğüm olmadı, ateşim de kontrol edilebilir düzeyde seyretti. Eşimde ise süreç hafif öksürük ve baş ağrısı şeklinde devam etti. Özetle, Koronavirüs bende boyun altı, eşimden boyun üstü bölgelerde etkili oldu.

Bir sonraki gün ise ben nefes sorunu yaşamaya başladım. Doktorum hastaneye gelmemi istedi. Tahlil ve tetkiklerden sonra hastaneye yatmam gerektiği söylendi. Eşimi arayarak, ‘hastaneye yatmam halinde tek başına çocuklara bakıp bakamayacak durumda olup olmadığını’ sordum. O, ‘ben daha iyiyim, sen tedaviye başla, bari senin tedavin bir an önce bitsin, sonrasına bakarız’ deyince hastanede tedaviye başladım.

Sıtma ilacı veya ağır romatizma ilacı olarak da bilinen ‘hidroksiklorokin’  verdiler.  Bu hap o kadar etkili bir hap ki, kullandıktan kısa bir süre sonra tüm kas ağrılarım sona erdi. Ancak nefes sorunum devam etti. Sabit pozisyondayken herhangi bir sorun yaşamazken, küçük bir harekette nefesin daralıyor, derin nefes alamıyor ve kesik kesik aldığım nefes akciğerimi yakıyordu. Nefes sorunum özellikle sabah uyandığımda artıyor ve normal nefes alıp-verme durumuna ancak 15-20 dakika sora geçebiliyordum.

Hastanede hastaların durumu bir doktorlar heyeti tarafından takip ediliyor. Her gün defalarca akciğerdeki oksijen miktarı ölçülüyor, gece koldan kan sulandırıcı bir iğne yapılıyor, tansiyon ve diğer sağlık verilerine bakılıyor. Ağrılarım geçtiği halde nefes sorunum bir türlü düzelmedi. Bunun üzerine oksijen verdiler ve serumla C vitamini takviyesinde bulundular. Tabii ki doktorlar daha iyi bileceklerdir ama ben özellikle C vitamini takviyesinden çok fayda gördüğümü söyleyebilirim.

İlaç tedavim 5 gün sürdü. Sağlık çalışanlarının ne zor koşullarda hizmet verdiklerini yakından müşahede ettim. Allah yardımcıları olsun. Doktorlar, hemşireler, diğer sağlık çalışanları ve hizmetli grup fedakârca çalışıyor. Benimle ilgilenen doktor, hemşire ve diğer çalışanları bugün görsem hiç birini tanımam. Çünkü tedbirler çerçevesinde giyinip geldiklerinden dolayı hiç birinin yüzünü görmek mümkün olmuyor.

Tedavinin son günü yeniden tahlil ve tetkikler yaptılar. Durumumun iyi olduğunu, kendimi iyi hissetmem halinde taburcu olabileceğimi söylediler. Tavsiyelerine uydum ve taburcu oldum. Evde uymam gereken kuralları söylediler. Kan sulandırıcı hap, dengeli beslenme, bol su içme, mevsim meyvelerini bolca tüketme ve C vitamini takviyesi olarak özetleyebileceğim tavsiyelerin tamamına uydum.  Hastane ile birlikte hafif veya orta seviyede devam eden bir öksürük de oluştu. Nefes sorunum azalarak devam etti. Sonrası balgam sökme şeklinde devam etti. Hastaneden çıktıktan yaklaşık 10 gün sonra öksürük de dâhil olmak üzere tüm semtomlar sona erdi. Eşimin öksürüğü ise birkaç gün daha sürdü.

Temmuz ayının birinci günü başlayan Koronavirüs sürecimiz ay boyunca sürdü.  (Benim hastaneye yatmam nedeni ile karantina süresi uzadı) Derin bir oh çektik ve şifanın sahibi yüce Yaratan’a şükrettik. Virüsün evdeki çocuklarımıza bulaşıp bulaşamadığını öğrenemedik. Her zaman yaşanabilecek bazı küçük şikâyetlerin virüs kaynaklı olup olmadığını bilemedik. Orta ve yüksek şiddetli ağrı, öksürük ve ateş gibi semptomlar olmadığından dolayı hastaneye başvurmadık.

Resmi olarak karantina süremiz dolduğu halde bayram sonrasına kadar mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaya, çıkmamız halinde başkalarına bulaştırmamak için maksimum tedbir almaya, bayramlaşma için hiçbir yakınımıza gitmemeye ve hiçbir yakınımızı da kabul etmemeye karar verdik.  Varsın bir hafta daha karantinada olalım. Yeter ki kimseye bulaştırmayalım.

Bir aylık sürecin ardından eşime Koronavirüs’ü soracak olsanız, benim durumumu görmemiş olsaydı ‘herkes bir an önce yakalansın, pek kolay geçti, normal bir gripten daha hafifti’ diyecekti. Ama benim durumumu gördüğü için böyle demiyor. >>> DEVAM EDECEK

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber