• DOLAR
  5,6592
  % 0,77
 • EURO
  6,3832
  % 0,58
 • ALTIN
  259,3534
  % -0,67
 • BIST
  101.849
  % 0,28

Konut Sahibi Olmada Acele Edin!

2-3 ay sonra 300 binden aşağı konut alınmayacağını bu yüzden aceleci olunması gerektiğini belirten Emlak Komisyoncuları Esnaf Odası Başkanı Ali Özgül, “Hazine ve Maliye Bakanlığı nasıl ki büyük kobilere faizsiz kredi sağlıyorsa, Sektörün hareketlenmesi için  ilk defa konut alacak olan kişilere alacağı dairenin piyasa üzerindeki bedelden en az bir kısmını faizsiz kredi olarak kullandırması gerekiyor. Ayrıca faiz oranlarının da bundan 2 yıl önce olduğu gibi yüzde 1’ in altına düşürülmesi lazım.”  dedi

Konut Sahibi Olmada Acele Edin!

Yükselen döviz kurları öncesi Malatya’da bir ivme kazanmıştı inşaat ve emlak sektörü, bu sektör şuanda ne durumda, ilerleyen süreç nasıl olacak?

Türkiye’de büyük bir ekonomik dalgalanma var. Buradaki dalgalanama ister istemez gayrimenkul sektörünü de etkilemekte. Yatırımcı parayı nerede kazanırsa oraya gidecektir.  Yatırımcı şuan döviz yüzünden beklemektedir. 41 yıldır bu sektörün içindeyim. 5-6 kere bu şekilde krizlerle karşı karşıya kaldı bu sektör, gerçekten bu krizleri çabuk toparladı, inşallah bu krizi de çabuk toparlayacaktır diye düşünüyorum. Burada vatandaşlarımıza da büyük bir görev düşmektedir. Bu gün müteahhit firmalar kar marjını düşürerek 300 bin liralık daireyi şu günlerde 232-240 bin liraya kadar vermektedirler. Ancak burada nakitti olup da daire ihtiyacı olan arkadaşlar daha bu fiyatın düşmesini bekliyor. Bunun bir maliyeti bedeli var insanların zor durumda bırakılmaması gerekiyor daire ihtiyacı olan ve elinde nakidi olan vatandaşlarımız için tam konut alma zamanı. Fiyatın daha da aşağı düşmesini bekleyen vatandaşların bu hareketi ekonomiyi de kilitliyor.  Bu vatandaşlık görevi değil. Eğer gerçekten daireye ihtiyacı varsa vatandaşın dolarını bozdurmuş bekletmenin bir anlamı yoktur. Çünkü bankada boş yere bekleyen para kimseye bir fayda sağlamamaktadır. Bir daire 300 liradan 200 liraya düşmüşse bunun aşağısı da el insaf.

Durgun seyreden sektörün hareketlenmesi ve gelişmesi için neler yapılmalı?

Gayrimenkul sektörün durgunluğu gerçekten ülke genelinde gözlenmektedir.  Bu sektörün hareketlenmesi için Hazine ve Maliye Bakanlığı  nasıl ki büyük kobilere faizsiz kredi sağlıyorsa konut alacaklara da, ihtiyacı olan, ilk defa konut alacak olan kişilere alacağı dairenin piyasa üzerindeki bedelden en az bir kısmını faizsiz kredi olarak kullandırması gerekiyor. Örneğin siz bir daire alacaksınız aldığınız daire 200 bin lira bunun yüzde 30’ unu yüzde 40’ ını devlet size faizsiz kredi olarak verirse bu teşvikle sektörün canlanacağını düşünüyoruz.  Veya bankalar kredi faiz oranlarını düşürmeli. Bugün mesela 100 bin liralık konut kredisi 120 ayda 180 bin lira faiz getiriyor. Bu büyük bir para. Bu şekilde bankalar vatandaşa hiç kredi kullanma diyor. Hazine ve Maliye Bakanlığımızın bu konuya mutlaka eğilmesi gerekiyor.  Ya faizsiz kredi teşviki vermesi ya da faiz oranlarının bundan 2 yıl önce olduğu gibi yüzde 1’ in altına düşürülmesi gerekiyor.  Yüzde 0,80-85’ e çekilmesi gerekiyor faizin, aksi takdirde gerçekten sektörde büyük bir krizin yaşanacağını belirtmek istiyorum. Müteahhit firmalar çok zorda, ödemesini yapamıyor. İnşaat sektöründe yaklaşık 100 kalem ürün var ve müteahhit firma her ay 100 kaleme ödeme yapıyor.  Büyük paralar dönmektedir burada, onun için piyasanın canlandırılması gerekiyor. Aksi halde büyük firmaların çökecektir.  Özellikle küçük şehirlerde müteahhitler büyük sıkıntılar yaşamaktadırlar.  Hazine ve Maliye Bakanlığımızca bu gidişatın bir an önce durdurulacağını düşünüyoruz.  Diğer yandan gayrimenkul sektörüne hizmet veriyoruz, burada çok değerli meslektaşlarımız var, bunlar şehrin imarıyla- planıyla ilgileniyor. Belediye imar konusunda büyük bir hassasiyet göstermeli. Çünkü Malatya güzel imarlara layık bir şehir. Devasa projelerin Malatya’ya gelmesi için imar parseller gerekmektedir. Onun için belediyelerin bu konuda hassasiyet gösterip imar çalışmalarını hızlandırmalı. Özellikle çevre yolu altında çalışmalılar. İnsanlar orada üzülmektedir. Fahri Kayahan’da 5 dönümlük yeri olan vatandaşımız kat karşılığında verdiğinde 12 -13 daire eline geçmektedir. Ama bu çevre yolunda müteahhitte yerini vermemektedirler.  Bu da çevre yolu altındaki imarın kat oranının düşük olmasından kaynaklanıyor. Çevre yolu altında 5 kattan fazla yoktur. Vatandaşlarımız bu anlamda yöneticilere küskünler ama bu konuya dair bir çalışma bekliyorlar. Deprem yönetmeliğine aykırıdır ama depreme dayanıklı binalarında yapılması için belediye denetlemelerini arttırmalıdır, bunu ihmal etmemelidir. Böylelikle oradaki vatandaşın da gelir seviyesi yükselecektir.

Son olarak neler eklemek istersiniz?

Gayrimenkul sektörü güvenli bir yatırım olduğundan dövizde altında durmaktansa vatandaşlarımızın gayrimenkul sektörüne yönelmesinde fayda vardır.  Bu sektör hiç bitmez kaybolmaz bir yatırım aracıdır.  Döviz yarın düşecek ve yerinde saymaya başlayacaktır. Ama gayrimenkul sektörü hareketlenecektir. Bugün 220 liraya aldığımız daireyi 2-3 ay sonra 300 binden aşağı alınamayacak onun için ihtiyacı olan, elinde nakit parası olan arkadaşlarımız dairelerini bir an önce alsınlar.

Hanife Sarı’ nın Röpotajı  

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber