• DOLAR
  6,8627
 • EURO
  7,7740
 • ALTIN
  397,05
 • BIST
  1,1300

Kobilere “Rekabetçi Yerli Üretim”

“KOBİ’lere ve Girişimcilere Sağlanan Destekler ve Finans Olanakları” konulu toplantı TSO 15 Temmuz Şehitler Toplantı salonunda gerçekleşti. Kobilerin idari ve finansal sorunlarına destek bulmak amacıyla yapılan toplantıda konuşan TOSYÖV Başkanı Kuleyin, “Rekabetçi Yerli Üretim kavramı ile kendi yerli üretimimizi, Kobilerimizi üreteceğiz. Onların teknolojik dönüşümünü sağlayacağız. Amaç, Kobilerin ürettiği malları uluslararası pazarlarda satmak.” dedi

Kobilere “Rekabetçi Yerli Üretim”

TOSYÖV, KOSGEB, MTSO işbirliği ile düzenlenen “KOBİ’lere ve Girişimcilere Sağlanan Destekler ve Finans Olanakları” konulu toplantıda Kobilerin idari ve finansal sorunları ele alındı. Toplantıya TOSYÖV Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Kuleyin, Denizbank Güneydoğu Anadolu Satış Müdür Güney Yurttaş, MTSO Meclis Başkan Hasan Özkan, KOSGEB yetkili müdürler ve iş adamları katıldı. TOSYÖV Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Kuleyin, toplantıda yaptığı konuşmada, “biz TOSYÖV’ü 1989 yılında kurduk. Bu yılda o zaman KOSGEB yok, Kobi’ler ile ilgili tam anlaşılmayan bir sorun kavramı var. Bu soruna çözüm üretmek için bir kurum kurulması gereği ortaya çıktı. Bir vakıf kurulursa, Kobilerin sorunlarına çözüm üretebilir. Fakat aradan bir sene geçince anlaşılmıştır ki bu bir vakıf meselesi değil. Bunu bir kamu kuruluşu tarafından yerine getirilmesi lazım. KOSGEB işlemini sürdürsün ama bir kuruluşu oluşturulsun. KOSGEB Kobilerin sorunlarına yasal bir kamu kuruluşu olarak çözüm bulmak amacıyla kurulmuş. Fakat aradan bir zaman geçtikten sonra anlaşılmış ki, Kobileri idari ve finansal sorunlarına destek bulmak, onları desteklemek işin bir parçasını çözüyor. Örneğin Kobiler bankaya gidip bize kredi verin diyor, banka ise Kobilerden ipotek istiyor. TOSYÖV ise şöyle düşünmüş; bir kaynak bulalım, bu kaynağı değerlendirerek Kobilere destek veren bir mekanizma oluşturalım. Yani Kobi bankaya gittiği zaman bir bankaya diyoruz ki biz Kobi’ye kefiliz, krediye verin” ifadesini kullandı.

“Biz yeni bir kavramı hayata geçirmeyi düşünüyoruz o da “Rekabetçi Yerli Üretim” kavramı olacak” diyen Kuleyin şunları dile getirdi, “Yani kendi yerli üretimimizi, Kobilerimizi üreteceğiz. Onların teknolojik dönüşümünü sağlayacağız. Amaç, Kobilerin ürettiği malları uluslararası pazarlarda satmak istiyoruz. İşte bu toplantıları düzenlememizdeki temel nedenlerden bir tanesi şu, Kobiler kamunun bu konularda verdiği desteği çok iyi anlasınlar ki Türkiye’deki dijital dönüşümleri sağlayan kurumların kendilerine verdiği desteği kavrasınlar ki biz rekabet eden yerli bir üretimi uluslararası bir planlamada sağlayalım. Bir diğer neden ise, eğer bir toplum olarak ahlaki bir kavram olan etik kavramını hayata geçirirsek iş yaşamında, birçok işi yapmada önemli rol oynayacağını düşünüyoruz.”

345 KOBİYE KREDİ DESTEĞİ

Malatya’da Kobilere 73 Milyon TL kredi verdiklerini belirten Denizbank Güneydoğu Anadolu Satış Müdür Güney Yurttaş, burada yaptığı konuşmada, “Uluslararası rekabeti geliştirmeye yönelik bir yatırım ofisinin tekrar Malatya Odası çerçevesinde gerçekleşmesi sağlanacak. Denizbank olarak Malatya’da 32 bin müşterimize hizmet everiyoruz. Burada yaklaşık 3 bin tane çiftçimiz Denizbank’tan 73 milyon TL üretici kart olarak desteklerini almış vaziyette. Bunun dışında 7 milyon TL’yi aşan bir TARSİM sigortasıyla çiftçilerimizi teminat altına aldık. Malatya’da KOSGEB işbirliği ile sıfır faiz destek kredileri, makine teçhizat kredileri ile toplamda 7,5 milyon TL’lik krediyi 345 kişiye kullandırmış olduk. Nefes kredileri kapsamında Malatya’da 11 milyon TL civarında düşük faizli bir kaynak oluşturduk. Her üreticimizin cebince olan bir kart var,  İşletme kartı ile 4 farklı alanda bu kart kullanılarak bu kartı Kobilerimize sunduk” şeklinde konuştu.

M. ALİ GÜNAYDIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber