• DOLAR
  7,6728
 • EURO
  8,9923
 • ALTIN
  469,96
 • BIST
  1,1710

Kızılay Malatya’ya Yönelik Yatırımlarını Açıkladı

Türk Kızılayı Malatya Şubesi tarafından Kızılay Malatya Bölge Müdürlüğünde düzenlenen basın toplantısı ile yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi. Verilen bilgiler içerisinde Vagon Fabrikasının faaliyete geçeceği, Malatya’ya Aşevi Kurulacağı ve Eğitime yönelik çalışmaları olduğu bilgileri yer aldı  

Kızılay Malatya’ya Yönelik Yatırımlarını Açıkladı

Türk Kızılayı Malatya Şubesi tarafından Kızılay Malatya Bölge Müdürlüğünde düzenlenen basın toplantısı ile yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi. Verilen bilgiler içerisinde Vagon Fabrikasının faaliyete geçeceği, Malatya’ya Aşevi Kurulacağı ve Eğitime yönelik çalışmaları olduğu bilgileri yer aldı

Kızılay Malatya Şube Başkanı Ramazan Soylu yaptığı açıklamada uzun süredir Malatya’nın gündeminde olan Vagon Fabrikasının içinde bulunduğumuz yılın Kasım ayında üretime geçeceği müjdesini verdi.  Konuyla ilgili açıklama yapan Soylu şunları söyledi. “Veren elle alan el arasındaki köprüyü, alan el durumuna da getiriyoruz. İşte Malatya’da en büyük Projemiz vagon fabrikasına yapılacak proje. Burası Malatya açısından bir hayal konumundaydı. Biz buranın kullanılması için, girişimlerde bulunduk. Sizlerde kamuoyu oluşturdunuz. Genel Başkanımız 2 gün öncesinde buradaydı ve şunu dedi; ‘2020’nin Kasım ayında üretime geçiyoruz’ ve sizlere ikinci bir müjdeyi veriyorum, orada çadır tekstil fabrikamızı da açıyoruz. Buraya çadır fabrikası kurulunca, Malatya hem Türkiye’nin, hem bölgenin lojistik merkezi olacak. Genel Başkanımız, ‘Keşke bunu bir yıl önce yapsaydık ta şimdi çadırlarda değil de kalıcı konutlarımızı oralara kursaydık. Diğer yardım kuruluşları da bizlerden alacak ve konteynırları dünyaya ihraç etmiş olacağız.”

AĞIR HASTA BAKIM MERKEZİ YAPACAĞIZ

Türk Kızılayı olarak yapılan sosyal yardımlar konusunda bilgiler de veren Soylu; “Biz Türk Kızılay’ı olarak yaşlılarımıza önem veriyoruz. Bununla ilgili İnönü Üniversitesi iş birliğince Ağır hasta bakım merkezi çalışmamız var. İnşallah bu projeyi gerçekleştirirsek, 100 yataklı bir merkez düşünüyoruz. Yani en son evrede ‘hastalarımıza tıbbi olarak bir şey yapamıyoruz’ denildiği anda bu hastalarımızı raya alacağız. Yine sağlık personeli tarafından her türlü imkânlar sağlanacak. Bununla birlikte 5 bin kişilik bir aş evi planlamamız var. Bununla ilgili yer çalışmalarımız devam ediyor. Bununla ilgili yer talebinde bulunduk. YİMPAŞ binası ile ilgili taleplerimizi yaptık. Burasını bize verin dedik. Bize verildiği takdirde aşevi dahil burada da çok büyük lojistik merkezler kuracağız” dedi.

EĞİTİM YATIRIMLARIMIZ DEVAM EDİYOR

Eğitim ile ilgili de yatırımlar yaptıklarını ifade eden soylu açıklamasının devamında ise; “7 derslik anaokulu projesi dedik ve şuanda TOKİ bölgesinde bu proje bitti artık çevre düzenlemesi yapılıyor. Orada da 7 derslikten oluşan Kızılay Anaokulu yapılıyor. Burayı Milli Eğitim Müdürlüğüne devredeceğiz ve böylece eğitime bir katkı sağlamış olacağız. Bu yılda ‘hayata can katan Köy Okulları Kuşaklar Arası Sevgi’ projesini de hayata geçirdik. ‘Şenlendirme’ projesi. Özellikle ‘Hayata can katan sihirli eller’ projesinde Battalgazi bölgesini seçtik. Bundan sonrası dönemde Yeşilyurt’u seçeceğiz. Battalgazi bölgesinde bulunan 102 mahalle muhtarlarıyla toplantılar yapıyoruz. Her muhtar, ev hanımı ayarlayacak toplamda 2 bin 200 kişi ev kazaları ve ilk yardım konusunda eğitimler vereceğiz. Böylece evinde evin de ve mahallesinde doğabilecek kazalarda insanları korumuş olacağız.  Köy okulları projemiz var burada da Yazıhan ve Kale ilçesini seçtik. Daha önce birkaç ilçede bu projemizi gerçekleştirmiştik. Burada genç Kızılay ve yine il sağlık müdürlüğünde bulunan psikolog, sosyolog uzmanlarla beraber okullara gidecekler, okullarda çocuklarla ilgili hem ders, hem hijyen, hem teknoloji bağımlılığı gibi konularda iyi bir eğitim vermek için çalışma yapıyoruz” diye konuştu.

A.Vahap Kaygusuz

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

 1. Keşke diyeceğinize yapsaydınız. Kim engel oldu? Geç yapılmasını gündeme taşımayan yerel “basın” utansın.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber