• DOLAR
  7,3809
 • EURO
  8,7391
 • ALTIN
  461,19
 • BIST
  1,1839

Kızılay Doğanyol’a Örnek Köy Kuracak!

Türkiye’de bir ilk niteliğinde olan Örnek köy Projesi, Deprem felaketinden büyük oranda etkilenen Doğanyol ilçesinde hayata geçirilecek.  Örnek proje içerisinde, Okul, Cami, Sağlık merkezi, sosyal yaşam alanları gibi yapıların yanında örnek evler, hayvan barınakları yer alacak.  Yapılarda bölge durumu da göz önüne alınarak kullanım şartlarının yüksek olmasına özen gösterilecek

Kızılay Doğanyol’a Örnek Köy Kuracak!

Türkiye’de bir ilk niteliğinde olan Örnek köy Projesi, Deprem felaketinden büyük oranda etkilenen Doğanyol ilçesinde hayata geçirilecek.  Örnek proje içerisinde, Okul, Cami, Sağlık merkezi, sosyal yaşam alanları gibi yapıların yanında örnek evler, hayvan barınakları yer alacak.  Yapılarda bölge durumu da göz önüne alınarak kullanım şartlarının yüksek olmasına özen gösterilecek

Kızılay Genel Merkez Denetleme Kurulu üyesi Av. Umut Yalçın, konuyla ilgili yaptığı açıklamada yapılacak çalışmaların Türkiye’de bir ilk olacağını ifade ederek şu ifadeleri kullandı. “Kırsal proje kapsamında bir köyün tüm ihtiyacını bizim yapılarla kuracağız. Profesyonel olarak yerleştirilmiş vaziyet planları ile evleri, muhtar evleri, insanların hayvanlarını besleyecekleri ahırlarından, ağıllardan, kümeslerden oluşan yapılardan oluşacak.  Bunu yaparken de insan sağlığına en uygun bir yapılabilecek bir şekilde dizayn etmeye çalışıyoruz. Bölge şartlarını da göz önüne alacağız. Hangi bölgede yer alacaksa o bölgede yetiştirilecek hayvanları da göz önüne alacağız.  Camisinden, mescidine, okulundan sosyal tesisler yapılabilecek. Bir plan dâhilinde bu projeyi hızlı bir şekilde hayata geçirmeye çalışıyoruz. Bu çalışmanın diğer kurumlara da örnek olacağını düşünüyoruz.”

Meydana gelen Depremden dolayı Kızılay tarafından yapılan çalışmaları özetler misiniz?

Av.Umut Yalçın; Deprem anında yoldaydım. Deprem bölgelerini yönetmek üzere deprem merkezden çalışmalarını yaptığımız Afet Koordinasyon merkezimiz var. Önceliklere depremin ilk anından itibaren Elazığ Afet koordinasyon merkezimizi harekete geçirdik. Deprem anında yoldaydım. Araçla direkt olarak Elazığ’a geçiş yaparak Kriz koordinasyon merkezimize geldim. Orada Elazığ Şube Başkanımızla ve profesyonel çalışanlarımızla birlikte Elazığ Valiliğindeki merkezde planlamalar ve projeler yürütmek ile ilgili olarak bir araya geldik ve derhal çalışmalara başladık. Yine Malatya şube başkanı Ramazan Soylu da herhalde takriben bir 20 dakika sonra Malatya Valiliği’nde yer alarak kriz koordinasyon merkezinde planlamalar yapmaya başlamışlardı.

Ekipleriniz ne kadar süre içinde görev alanında oldular ve ne gibi çalışmalar yaptılar?

Av.Umut Yalçın; Depremin olduğu andan itibaren ekiplerimiz hazırlıklarını tamamlayarak ilk 1 saat içinde ikram araçlarımız ekiplerimiz ile birlikte, Her iki ilimizde de depremden zarar gören yerlerin tespiti ve ihtiyaç sahibi ailelerin en azından sıcak çorba ve atıştırmalık ihtiyaçlarını gidermek üzere sahaya indiler. Tüm bölgeyi çalışarak ilk çalışmaları yerine getirdiler. Ardından ertesi gün sabah ikram araçlarımızla birlikte, Doğanyol, Pütürge ve Gökçe’yi kapsayacak şekilde sıcak yemek dağıtımına geçtik. İlk günden itibaren o bölgede sıcak yemek dağıtımlarımız devam etmektedir.

Bunun dışında hâlihazırda Malatya Valiliği afet müdahale merkezdeki depoları ile ilgili olarak da Türk Kızılay’ının,  Malatya genç Kızılay’a ait ekip arkadaşlarımız günlük 40 ve 72 kişi arasındaki ekip arkadaşlarımız var. Orada çalışma yapmakta, gelen yardım bağışlarını kolilemekteler. Ayrıca bu gıda paketlerinin dağıtımı konusunda da Malatya Valiliği ile birlikte bir koordinasyon içerisinde çalışmaları devam etmektedir. Onun dışında sahada yapmış olduğumuz çalışmalarda, depremden zarar görenlerin eksik kalan malzemeleri varsa bu malzemelerin giderilmesi konusunda Malatya’da AFAD müdürümüz Mustafa Türker ile birlikte ortak çalışmalar yürütmekteyiz.

Vagon Onarım Fabrikasındaki Lojistik Merkez çalışmaları ne durumda?

Av.Umut Yalçın; Pazartesi itibariyle bu konuda bir çalışma yapmak üzere İstanbul’daydık. Malatya’daki Vagon fabrikası ile ilgili ne yapabiliriz diye İstanbul’da bu konuda gelip toplantı gerçekleştirdik. Şimdi oraya ile ilgili ihale süreçleri tamamlanıyor.  Allah izin verirse Ağustos ayı gibi oradaki binanın tamamlanması işi halledilecek. Biz kasım ayı gibi de ilk ürünümüzü vermeyi planlıyoruz.

Malatya özelinde Kızılay tarafından başka çalışmalar yapılacak mı?

Av.Umut Yalçın; Aynı zamanda Kırsal dönüşüm adı altında bir projeye de destek vermeye çalışıyoruz. İnşallah genel başkanımız bunun müjdesini verecektir. Ama Doğanyol’da örnek bir Köy yapmayı planlıyoruz.  İnşallah Bununla ilgili çalışmaları sürdürüyoruz. Çalışma arkadaşlarımız orada. Şirketimizin yetkili organları bu konuda çalışmalar yapıyorlar. Şirketimizin yetkili organları bu konuda projelerini veriyorlar. Maliyet Çalışmaları yapıyorlar.  İnşallah bunu Tüm Türkiye’ye de yayacağımız örneğinin de Malatya da olduğu projelerle Kasım ayı itibariyle de zaten yapılmış olacak.

Bu Projede Neler yer alacak?

Av.Umut Yalçın; Bu kırsal proje kapsamında bir köyün tüm ihtiyacını bizim yapılarla kurarak daha profesyonel olarak yerleştirilmiş vaziyet planları ile evleri, muhtar evleri, insanların hayvanlarını besleyecekleri ahırlarından, ağıllardan, kümeslerden oluşan yapılardan oluşacak.  Bunu yaparken de insan sağlığına en uygun bir yapılabilecek bir şekilde dizayn etmeye çalışıyoruz. Bölge şartlarını da göz önüne alacağız. Hangi bölgede yer alacaksa o bölgede yetiştirilecek hayvanları da göz önüne alacağız.  Camisinden, mescidine, okulundan sosyal tesisler yapılabilecek. Bir plan dâhilinde bu projeyi hızlı bir şekilde hayata geçirmeye çalışıyoruz. Bu çalışma bittiği zaman inşallah örnek köylerimiz Tüm Türkiye’de yer alır ve faaliyet gösterir diye düşünüyorum.

A.Vahap Kaygusuz (Özel Haber )

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber