• DOLAR
  5,9211
  %-0,23
 • EURO
  6,5657
  %-0,24
 • ALTIN
  296,65
  %-0,26
 • BIST
  7,7792
  %0,47

Kitaplar Tatil Öncesi Ucuzladı

Malatya’da vatandaşların hangi tür kitapları okuduğunun araştırmasını yaptık ve çıkan sonuca göre Malatya halkı en çok siyasi, akademik ve roman türünde kitapları okuyor. Siyasetçisiyle, sanatçısıyla ve kültürel zenginlikleriyle dopdolu olan Malatyalılar kitaplarını ucuza alıyor. Sahafçılar, satışları artırmak için fiyatları aşağı çekti. Yok pahasına satılan kitapların uygun fiyatlara satılması ise vatandaşı memnun ediyor. Çocuklar hikâye, öykü türü kitaplar alırken, yetişkinler ise siyasi kitap ve roman türü kitapları tercih ediyor

Kitaplar Tatil Öncesi Ucuzladı

Siyasi karakterleriyle, kültürel ve sosyal dinamikleriyle zengin olan Malatya’da kitaplar ucuza okunuyor. Yok, pahasına satılan kitaplar tezgâhlarda sergileniyor. Kitap satışlarını artırmak için fiyatları aşağı çeken esnafın gözü en çok öğrencileri arıyor. Okulların da tatil olmasıyla birlikte satışları arttırmak isteyen esnaf çözümü fiyatları düşürerek buldu. Kitapların bu kadar ucuza satılmasının nedeni açıklayan sahaflar ise, “Okulların kapanmasına son bir hafta kala kitap satışlarımız düştü. Biz de vatandaş ucuza kitap okusun diye fiyatı aşağı çektik. Genellikle ikinci el kitaplar çok satılıyor. Şuan da en çok sattığımız eserler genellikle siyasi veya roman türü kitaplar. Kitap satışlarımızı canlandırmak istedik, bu yüzden kitapları bizimde zarar etmeyeceğimiz bir fiyata satıyoruz. Bazı ikinci el kitapları çok ucuza aldığımız için uygun fiyata satıyoruz” ifadesini kullandı.

“İKİNCİ EL KİTAPLAR DAHA ÇOK TERCİH EDİLİYOR”

Sahafçılar, 20 liranın üstünde satılan kitaplar, ikinci el olarak yok pahasına satılıyor. Kitapları bazen kiloyla İstanbul’dan getirdiklerini belirten esnaf şunları dile getirdi, “Vatandaş evinde küçük bir kütüphanesinin olduğunu söylüyor, evlerine gidip kitapları alabiliyoruz. Ellerindeki ikinci el kitapları çıkarmak isteyen vatandaş oluyor ya da evinde kitapları koyacak yer bulamayan insanlar ikinci olarak kitapları bize satıyor. Biz de uygun fiyata aldığımız kitapları, zarar etmeyecek şekilde satıyoruz. Bazen de İstanbul’dan kitapları kiloyla alıp burada satıyoruz. Tabiki kitap fiyatlarının bu kadar düşük olmasına vatandaş olumlu bakıyor. Vatandaş fiyatı gördü mü kendisi okumasa bile çocuğuna alıyor. Gördüğünüz gibi roman türü kitapların 4 adedini 10 liraya satıyoruz. Bazı yerlerde 5 tane kitap 10 liraya satılır. Yani kitap başına fiyat 2 lira veya 2,5 lira ediyor. 20 liralık kitabı ikinci el olarak burada 5 liraya alabiliyorsunuz. Şuan tatil sezonu olduğu için öğrenciler boş vakitten istifade etmek için roman, öykü, hikâye türü kitaplar alıyor. Biraz yetişkin öğrenciler genellikle siyasi ve sosyal kitaplara ağırlık veriyor.”

SİYASİ VE ROMAN ESERLER 1. SIRADA

Malatya okur-yazarlığıyla ve siyasi geçmişiyle önemli İl konumunda. Malatya’da vatandaş hangi tür kitapları okuduğunun araştırmasını yaptık ve çıkan sonuca göre Malatya halkı en çok Siyasi, akademik ve roman türünde kitapları okuyor. Okur-yazarlığı ve siyasi geçmişiyle Türkiye’de iki Cumhurbaşkanı ve birçok siyasetçi çıkaran Malatya, referanduma Yüzde 70’e yakın Evet dedi. Siyasi kimliğiyle ön plana çıkan Malatya okuduğu kitap türünde de Siyasi ve Akademik kitaplar çıktı. Gazetemiz Malatya’daki birçok kitapçıya gitti ve en çok hangi türde kitapların satıldığının analizini yaptı. Şehirdeki birçok kitapçıyı gezdik ve çıkan sonuca göre vatandaşlar ve özellik de gençler Siyasi, Akademik ve Roman türünde kitapları tercih ediyor. Bilinçli ve olgun okuyucu kitlenin gün geçtikçe arttığını ifade eden Kitapçılar, Malatya’nın bu yönüyle ayrı bir yeri olduğunu dile getiriyor.

“BİLİNÇLİ VE OLGUN OKUYUCU KİTLESİ ARTIYOR”

Son zamanlarda Malatya’da kitap okuma alışkanlığının arttığına dikkat çeken bazı kitapçılar, “Malatya son 3-4 ayda kitap alma alışkınlığını biraz daha kazandı. Aslında Malatya okur-yazarlığı ile bilinen bir şehir. Bu yönüyle kitap okuyan genç sayısı her geçen gün artıyor. Akademik, Siyasi, Roman-Öykü, Din, Tarih ve Sosyoloji türünde kitaplar en çok satılan kitaplar arasında. Son dönemde yaşanan olaylardan olsa gerek ki, gençler artık siyasi ve akademik kitapları talep ediyor. Özellikle 15 Temmuz sonrası çıkan siyasi ve Roman türünde çıkan kitaplar çok satılan kitapları oluşturuyor. Kitap satın alanlar okuma alışkanlığını kazandırmak için mutlaka okunan kitabı başkasına verip okumasına tavsiye etsin. Her geçen gün bilinçli ve olgun okuyucu kitlesi artıyor. Malatya gerçekten bu konuda bilinçli ve okuyucu bir il. Vatan, millet ve inanç bilinci çok sağlam. Nitekim 15 Temmuzda da ilk sokaklara çıkan ve Vatanını müdafaa eden iller arasında bulunuyor. Üniversite öğrencileri ders amaçlı aldıkları kitaplar dışında Roman, Öykü, Hikâye, Tarih alanındaki kitap türlerine de önem veriyor. Kitap fiyatları eskiye göre biraz daha uygun ve her kesime hitap ediyor. Bazı aileler kendi çocuklarında okuma alışkanlığı oluşturmak için seri halindeki kitapları alıyor. Yani bir hikâye ile başlıyor, çocuklar o hikâyenin devamını öğrenmek için hikâyenin diğer serilerini okuyor. Bu anlamda aslında kitap okumanın da bir yaşı yoktur. Olgun ve yaşlı okuyucu kitlemiz bile var” sözlerine yer verdi.

M. ALİ GÜNAYDIN (ÖZEL HABER)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber