• DOLAR
  7,2734
 • EURO
  8,6393
 • ALTIN
  483,41
 • BIST
  1,1849

Kışın Hayvan Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli? 

Sonbahar mevsimini yaşadığımız şu günlerde kış hazırlıkları da hızlandı. Kış hazırlıklarının önemli bir ayağını en iyi dostlarımız olan hayvanların kışa hazırlanması oluşturuyor. Veteriner hekimlerle kış gelmeden hayvanları kışa hazırlamak için yapılması gerekenleri, almamız gereken önlemleri konuştuk

Kışın Hayvan Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli? 

Sonbahar mevsimini yaşadığımız şu günlerde kış hazırlıkları da hızlandı. Kış hazırlıklarının önemli bir ayağını en iyi dostlarımız olan hayvanların kışa hazırlanması oluşturuyor. Veteriner hekimlerle kış gelmeden hayvanları kışa hazırlamak için yapılması gerekenleri, almamız gereken önlemleri konuştuk

Sonbahar mevsiminin yaşandığı şu günlerde kış hazırlıkları hız kazandı. Bu hazırlıklardan birisi de en iyi dostumuz olan hayvanlar içinde yapılması gerekenler var. Kışın hayvan bakımında dikkat edilmesi gerekenleri veteriner hekimler ile konuştuk. Hayvanların yaşadığı alanlardan, sağlığına kadar birçok noktada yapılması gerekenler olduğuna vurgu yapan veteriner hekimler şunları dile getirdi: “ Kışın hayvan bakımında dikkat edilmesi gereken noktalar var. Bunlar kapalı alanda hayvan besleyen yetiştiricileriz var, yazın da meradan istifada eden yetiştiricilerimiz var. Dolayısı ile mera sezonu bitmiş oluyor. Kış sezonunun başlaması ile beraber tüm hayvanların kapalı veyahut ta yarı kapalı ortamda beslenmesi gerekiyor. Ahırlarımızın hijyen koşullarını tekrardan elden geçireceğiz. Ahırlarımızı ilaçlayacağız. Parazitsel ilaçlamalarını, dezenfekten ilaçlamalarını yapmalıyız. Ayrıca yem, saman gibi depo olan bölgeleri haşerelere karşı, yem bırakmadan önce ilaçlayıp güzel ve sağlıklı bir şekilde yemlerimizi stoklamamızı sağlayacağız.”

Veteriner hekimler şu ifadeleri sıraladı: “Kışın havalar soğuduğu için hayvanların daha kuvvetli beslenmesini sağlayacağız. Bunun için enerji değeri yüksek gıdalar vermemiz gerekiyor. Enerji değeri yüksek gıdalar karbonhidrat yönünden zengin gıdalar. Hayvanlarımıza sadece ot değil, otla beraber yem, arpa, mısır, silaj gibi yemler vererek onların enerji ve verim ihtiyaçlarını karşılamak durumundayız. Buna da çok dikkat etmeliyiz. İlkbahar ve sonbahar hayvanların iç ve dış parazit ilaçlaması var, bunları yaptırmak lazım. Genelde bu mutant olarak çok fazla iç ve dış parazit görülmeyen bölgeler olduğu zaman ilkbahar ve sonbahar dönemi. Hem iç hem dış parazit ilaçları tenye, solucana karşı iç parazit, bit, kene gibi zarar veren parazitlere karşı ilaçlayacağız. Ayrıca şap aşısı yapılmalı, çünkü şap aşısı 6 ayda bir yapılıyor hastalığa karşı tedbir almamız için.”

Veteriner hekimler “Ahırımızın sağlıklı olmasını sağlayacağız. Bu işi yapan insanlar ahırın sağlıklı olmasını temin edecekler. Kapalı ortamda problem olmuyor genelde. Açık ortamlarda rüzgâr alan, rüzgârın tesirinde kalan ortamda olmaması gerekiyor. Daha sağlıklı olması gerekiyor çok fazla ısı kaybının olmaması gerekiyor. Kuzey kısımları, rüzgâr esen kısımları belli bir mesafede en az bir hayvanın yüksekliğini geçecek şekilde duvarla kaplanması lazım. Rüzgârın etkisinde kalınmaması için açık besilerde. Evlerde beslenen ev ve süs hayvanları için pek fazla sorun yok. Evde beslendikleri için orada yaşayan insanlar kendi sağlıkları için belli bir ısıda tutmak durumundalar. O ısıda beslemiş oldukları hayvanlarda bilhassa kafeste yaşayan hayvanlar, kuş, papağan, Muhammet kuşu gibi kanatlılar. Beslenme yönünden gerekli yem ihtiyaçları sürekli önlerinde hazır bulunduruyorlar. Onların yaz ve kış arasında pek fark eden bir beslenme yöntemi yok. Herkesin evinde hazır yem bulunduğu için. Bu hayvanların iç ve dış parazitler yönünden ilaçlaması yapılması lazım.

Rahime Gül Erbaş (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber