• DOLAR
  5,8069
  % -0,05
 • EURO
  6,6148
  % 0,01
 • ALTIN
  267,1454
  % 0,74
 • BIST
  95.266
  % 0,09
Tahir Sağır
Tahir Sağır
tahir.sagir@malatyasonsoz.com.tr
KIŞIN EN ZOR ZAMANLARI 
 • 0
 • 616
 • 06 Ocak 2019 Pazar
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Sıcakların en bunaltıcı olduğu günlerde ‘ Yazın En Zor Zamanları’nı yazmış sıcaklara karşı nacizane tavsiyelerde bulunmuştum. Kendi öznel görüşlerimi sizlerle paylaştığım o yazının üzerinden 5 ay geçti. Yaz yerini sonbahara , sonbaharda kışa bıraktı. Soğuklar Aralık ayının ortalarından itibaren hızla düştü ve şiddetli yağmurların ardından kar yağışları başladı. Kar tatili ile öğrencilerin yüzü güldü. Kar en çokta çocukları mutlu ediyor.Her çocuğun geçmişine dair bıraktığı en güzel anılardandır kar maceraları. Kardan adam yapmak,kar topu oynamak , beyaz örtünün üzerinde yuvarlanmak,buz olan karda kızak yapmak Malatya’da yetişen her çocuğun tatlı bir anısı oluyor dimağında.
Beydağında büyümüş, 2000’li yılların henüz başında çocukluğunu geçirmiş bir Malatyalı olarak ben, yokuşlarda düşe kalka okula gidişlerimi , dizime kadar gelen karın içinde eğlendiğim vakitleri hiç unutamıyorum .6 sene Mersin’de yaşadım .Mersin’de yetişen çocuklar karı göremiyor , kara hasretler . Çocukların karı doyasıya yaşama fırsatı bulduğu ilimizde onların karın tadını çıkarmasına , gönüllerince eğlenmelerine müsaade etmeliyiz. Onların bu eğlenceden mahrum bırakılması , doyasıya karın tadını çıkaramamaları , buna izin verilmemesi belki sağlık açısından olsa da büyük hüzün oluyor dünyalarında. Sıkı giydirin ama bırakın eğlensinler doyasıya.Karın en güzel yanı zaten yağmaya başlayıpta yeri tuttuğu o ilk vakitlerde oluyor. Zeminde kalan kar soğukla donunca buz oluyor ve hem insanların hem hayvanların hem de araçların büyük sıkıntıya girmelerine sebep oluyor. Kayan arabalar , düşen insanlar kimi zaman trajikomik manzaralara sahne oluyor . Aman ha araçlarınıza kış lastiği taktırın. Emniyet kemerinizi ihmal etmeyin eğer yolculuk zaruret ise. Zaten bu havalarda işi olmayan pek dışarı çıkmıyor, işi olanda kısa sürede halledip kapalı bir yere kendisini atıyor.
Sokaklarda yaşayan insanlar muhakkak belediye nezdinde bir yerlerde barındırılmalı , sıcak bir tas yemek verilmelidir. En büyük yatırım insana yapılandır. ‘ İnsanı yaşat ki devlet yaşasın ‘ bizim düsturumuzdur. Şehrimiz bu konuda zaten duyarlı. İnsanlarımız da hassas şükür ki. Sokakta kalan bir araba görünce hemen diğer sürücüler seferber oluyor . İnsanlar dayanışma içerisinde birbirine yardım ediyor. Kışın gündüzler kısa. Dolayısı ile gündüz hızlı geçiyor. Bir çok işi sığdırmak zorunda oluyor kısa günlere insanlar. Halden anlamak gerek bu zamanlarda.
Soğuk havalarda sokak hayvanlarıda bi hayli zorlanıyor. Özellile barınak ve yem gibi temel ihtiyaç noktasında sıkıntı çeken hayvanlara yine duyarlı insanlarımız yetişiyor. Üşüyen kediyi , köpeği sıcak mekanlarda ısıtıp  yemini veriyor nice güzel yürekli insan. Belediyemizin de kedi evi ,sokak hayvanları için yem noktaları , kuş evi gibi projeleri gerçekten güzel.
Kış kısa ve hızlı geçen , zor olduğu kadar eğlenceli yönleri de olan bir mevsim. Soğuk havanın sıcağa göre avantajı şudur : ” Soğuklarda üstünü kat kat giyip ısınma imkanın varken , kavurucu sıcağa ne yapsan nafile.” Bol bol giyinip bazen yürümekte dahi zorlansakta “Bu da geçer Ya Hû” diyoruz . Ömür bitiyor , bitmeyen ne var ki …
Sabah namazlarını sıcak yataklarda feda etmeyelim aman. Sıcak su belki yok , şeytan eline fırsat geçirip ‘ Kim bu havada namaz kılacak ‘ diye musallat olacak olsa da bu imkanlarda yapılan ibadetin mükafatının daha fazla olacağını unutmamız gerekir. İmam Ali: ”Kışın abdestine , yazın orucuna doyamadım” diyerek bu manevi lezzete işaret ediyordu. Rabbim, abdest alıp üşüyen azaları cehennem nârında yanmaktan korusun .
Soğuk havalarda nöbet tutan , göreve giden güvenlik güçlerimizin ve helal para kazanmak için ekmeğinin peşinde koşan her vatandaşın Yüce Allah yar ve yardımcısı olsun . Bir sıcak sobaya hasret , evinde bir battaniyesi olmayan , ayakları buz tutmuş ,ellerini ovuşturmuş her insanın gücü nisbetinde yardımına koşan güzel yürekli insanların da sayısını arttırsın Cenab-ı Hak.

CHARLİE HEBDO VE İSLAM DÜŞMANLARI
7 Ocak 2015’i gösteriyordu tarihler.  İslam’a ve Peygamber Efendimiz’e (sav.)  hakaretleri ile sık sık gündeme gelen, provokatif yayınları ile bilinen dergi düzmece bir saldırıya uğradı.  Bu saldırı sonrası Avrupa’da  faşistler tarafından islamafobi hızla arttı ve Müslümanlar’a saldırılar başladı.  Hem İslam’a hakaret ediyor,  hem de Müslümanlar’a fiziki saldırıda bulunuyorlardı durmadan.  Günümüzde de “yerli charlie’ler” bu görevi devralarak İslam’a,  Müslümanlar’a hakaret ediyorlar.  Kutsal şiarlarımıza özgürlük kılıfı altında saldırıyorlar.  Tiyatro oyuncusu,  sinema oyuncusu ve pek çok sıfatla dini ve milli değerlerimize saldırıyorlar. Söz konusu dinimiz olduğunda malesef ki bir heykel, büst ,  bir siyasi figür kadar duyarlılık gösterilmiyor.  Düşünce özgürlüğü maskesi takılıyor birileri tarafından.  İslam bizim kutsalımızdır.  Onu korumaktan aciz isek,  hâlâ başörtülülere saldırılıyorsa, Müslümanlar’a “Yallah Arabistan’a” deniliyorsa eyvah ki ne eyvah.  Bu toprakları kanıyla sulayan şehitler Ezân-ı Muhammedî için,  Allah-u Teâlâ’ya olan inançları ile cepheye koştular.  Bu topraklardan İslam’ı söküp atmak isteyen aşağılık charlie’ler hep var olacaklar.  Bizim onlarla mücadelemiz hukukla,  kalemle, fikirle kıyamete kadar devam edecektir.  Allah’ın dinini , namusu bilenleri Allah muzaffer eylesin.
Selam ve dua ile.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber