• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Kisi hasta olmadan atlatin

Havalarin sogumasi ve yagislarin baslamasiyla, kis hastaliklari da siklikla görülmeye baslar. Peki kisin hasta olmak kaçinilmaz midir? Elbetteki degil, mevsimsel özelliklere dikkat edip bu konuda bilinçli olmak ve basit birkaç öneriye kulak vererek kis mevsimini saglikli bir sekilde geçirmek mümkün.

Kisi hasta olmadan atlatin
Havalarin sogumasi ve yagislarin baslamasiyla, kis hastaliklari da siklikla görülmeye baslar. Peki kisin hasta olmak kaçinilmaz midir? Elbetteki degil, mevsimsel özelliklere dikkat edip bu konuda bilinçli olmak ve basit birkaç öneriye kulak vererek kis mevsimini saglikli bir sekilde geçirmek mümkün.
 
Dahiliye Uzmani Doktor Murat Görgülü, kisin saglikli kalmanin yollari hakkinda bilgi verdi.
 
“Grip nezle ve soguk alginligina bir çelme takin”
Sonbaharla beraber salgin halinde görülmeye baslayan virüs enfeksiyonlari grip hastaliklarinin en sik görülen formu oldugunu aktaran Görgülü, sunlari dedi: “Griple beraber nezle ve soguk alginligi denilen virüs enfeksiyonlari çok sik görülmeye baslanir. Bu tip solunum yolu enfeksiyonlari çok çabuk bulasmasi, soguk ve nemli havada uzun süre canli kalmasi nedeniyle genellikle salginlar halinde gözlenir. Bu salginlar küçük bölgesel yayilimlar gösterebilecegi gibi kitalararasi “pandemi” denilen büyük salginlar halinde de görülebilir. Bu tip virüs enfeksiyonlari hafif soguk alginligi bulgularindan, çok agir solunum yetersizligine gidecek kadar degisik klinik tablolar olusturabilir. Örnegin aldigimiz virüs enfeksiyonu sonrasi yalnizca hapsirma, sulu burun akintisi ve kirginlik olabilecegi gibi; yüksek ates, öksürük, asiri halsizlik, kas agrilari ve kramplari, siddetli bas agrisi, nefes darligi hatta solunum yetersizligi görülebilir. Yine bu tip virüs enfeksiyonlarinin sonucunda hastalik komplikasyonu olarak zatürre, bronsit ve menenjit gibi hastaliklar da daha sik görülmeye baslar. Bu tip hastaliklar grip sonrasi görülebilecegi gibi direkt olarak da kis aylarinda sikça görülür. Kis aylarinin baslamasi ile birlikte kizamik, kizamikçik, su çiçegi, kabakulak ve 5. hastalik gibi çocuk hastaliklari da görülmeye baslanir. Bu hastaliklar hem soguk hava ile birlikte vücut direncinin düsmesi hem de okulda çocuklarin toplu ortamda bulunmalari nedeniyle sonbahardan itibaren salgin yapmaya baslarlar. Ister viral grip benzeri enfeksiyonlar olsun, ister zatürre, bronsit gibi enfeksiyonlar olsun isterse kizamik gibi çocukluk çagi viral enfeksiyonlar olsun, bu hastaliklarin görülmesi hem insan sagligi için bir sorun ve tehdit hem de dünya çapinda önemli bir is gücü kaybina yol açmaktadir. Bu hastaliklarin görülmesinin azalmasi için en önemli durum asilanma ve vücut direncinin düsürülmemesidir. Enfeksiyonlarin önlenmesi için su noktalara çok dikkat etmek gerekmektedir.
 
“Asi faktörü çok önemli”
Tüm viral solunum yolu hastaliklari, bronsit ve zatürrenin önlenmesinde asilanma çok önemlidir. Zamaninda ve uygun aralikta yapilan asi hastaligin olusmasini engeller ya da daha rahatsizligin daha hafif atlatilmasini saglar.
 
“Sentetik giysiler yerine pamuklu olanlari tercih edin”
Mevsim sartlarina uygun giyinmekte önemlidir; çok siki, terletecek naylon içerikli kalin giysiler ya da üsütecek kadar ince giysiler tercih edilmemelidir. Pamuklu ya da yünlü, vücudun hava almasini saglayan, gereginde çikarilip yeniden giyilebilecek giysiler tercih edilmelidir.
 
“Camlara ve perdelere özgürlük”
Zorunlu olmadikça kalabalik yerlerde ve kapali yerlerde kalinmamalidir, kapali ortamlar sik sik havalandirilmalidir
 
“Kis meyve ve sebzeleri sifa kaynagi”
Bol taze meyve ve sebze tüketimi çok önemlidir. Ögünlerinizde ölçülü bir sekilde yer almasina özen gösterilmelidir. Iyi beslenemeyen kisilerde ya da hamile, çocuk ve yaslilar ile bazi kronik hastaligi olanlarda vitamin takviyesi yapilmalidir
 
“Yazin oldugu gibi susamasaniz da su içmeyi unutmayin”
Kisin yaz mevsimine oranla su tüketimi düsmektedir ancak insan vücudu için suyun gerekliligi unutulmamali ve yeterli sivi tüketimine dikkat edilmelidir.
 
“Düzenli egzersiz yapilmasi vücut direncini artirir”
Kis mevsimine uygun egzersizler yapilmasi sizi hastaliklardan koruyacak önemli noktalarin basinda gelmektedir. Salon egzersizleri, yüzme, kosu, yürüyüs iyi birer alternatif olacaktir.
 
“Herkes ihtiyaci kadar uyumali”
Uykuya dikkat edilmelidir, uykusuzluk vücut direncini düsürerek daha kolay hastalanmamiza neden olur. Uyku düzenin de yas, günlük aktivite yogunlugu ve süresi gibi etkenlere göre iyi ayarlanmasi gerekir.
 
“Hasta kisilere ve kalabalik ortamlara dikkat”
Öksüren, atesli kisilerden uzak durmalidir. Alerjisi bulunan kisilerin alerji tedavileri gerekirse bu mevsimde gözden geçirilmelidir. Yabanci kimseler ile temastan sonrasi, özellikle toplu tasima araçlarindan indikten sonra eller yikanmali ya da steril mendille temizlenmelidir.
 
“Kis aylarinda mümkün oldugunca çok günes isigi alinmalidir”
Yukaridaki önlemlere karsin hastalik basladiginda erken tedavi çok önemlidir. Erken dönemde ve hafif enfeksiyonlarda yatak istirahati, iyi uyku ve beslenme yeterli olacaktir; ancak bu önlemlere ek olarak ates düsürücü, agri kesici ve vitaminler kullanilabilir. Öksürük, balgam, ates, nefes darligi gibi durumlarda doktora basvurup tetkik yaptirmak ve uygun tedavi yoluna gitmek gereklidir.”
 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber