• DOLAR
  7,5575
 • EURO
  8,9826
 • ALTIN
  474,07
 • BIST
  1,1843

Küçükbaş Yetiştiriciliğinde İyi Durumdayız!

Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın’ı ziyaret etti. Ziyarette meraların ıslahı ve kullanımı, Küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin sorunları ele alındı. Küçükbaş hayvan üretiminin ilimiz ihtiyacından fazla üretim kapasitesine sahip olduğu belirtilerek, kapasitenin artırılması konusu görüşmede dile getirildi

Küçükbaş Yetiştiriciliğinde İyi Durumdayız!

Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın’ı ziyaret etti. Ziyarette meraların ıslahı ve kullanımı, Küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin sorunları ele alındı. Küçükbaş hayvan üretiminin ilimiz ihtiyacından fazla üretim kapasitesine sahip olduğu belirtilerek, kapasitenin artırılması konusu görüşmede dile getirildi.

Gerçekleştirilen ziyaretin esnasında, başta koyun keçi ile ilgili destekler ve Malatya’daki hayvan yetiştiriciliği politikaları ile ilgili görüş alışverişinde bulunduklarını vurgulayan İl Müdürü Tahir Macit şöyle konuştu. “Ziyaretimizde koyun, keçi yetiştiricilerinin sorunlarına çözüm bulma amaçlı neler yapılabileceğini birlikte istişare ettik. Kendileri sürekli sahada olan bir başkanımız. Sahada üreticilerin sorunlarını dinliyor ve bize iletiyor. Veteriner hekimlerimizin sahadaki çalışmalarıyla neler yapılacağı konusunda bilgi alışverişinde bulunuyoruz. Ayrıca Bakanlığımızın küçükbaş hayvan ile ilgili ne gibi destekleri var. Hangi desteklerden azami şekilde faydalanabilir, yetiştiricilerimizin desteklerden gerektiği gibi faydalanması için, hem başkanımızı, hem de burada bulunan yöneticilerimizi bilgilendirdik.”

İLİMİZİN İHTİYACINDAN FAZLA KÜÇÜKBAŞ YETİŞTİRİYORUZ

Meralarımız büyükbaş hayvan yetiştiriciliğine uygun değil diyerek açıklamasını sürdüren İl Müdürü Tahir Macit açıklamasının devamında ise; “Meralarımız Küçükbaş Yetiştiriciliğine uygun. Ancak, İlimizdeki Mera varlığının fazla oluşu ve yeteri kadar kullanılmaması konusunda çeşitli çalışmalarımız oluyor. Meraların kullanılması konusunda biz de biliyoruz ki meralarımız büyükbaş hayvan yetiştiriciliği için pek uygun değil. Özellikte üstün kaliteli olan büyükbaş hayvanların bizim meraların engebeli olması, kalitesinin ve boyutunun küçük olması nedeniyle faydalanamıyor. Bu nedenle de meralardaki küçükbaş hayvancılığı daha fazla geliştirmek istiyoruz. Malatya’daki üretilen küçükbaş hayvanların ilimiz ihtiyacını 1 olarak kabul edildiğinde 1.4 gibi üretimimiz var. Yani biz dışarıya et satabiliyoruz. Fakat hayvanlarımızın nüfusa göre fazla olmasının yanında yem bitkileri açığımız var. Bununla ilgili de çeşitli çalışmalarımız var. Özellikle çok yıllık bitkilerde Yonca gibi bitkilerde tohum dağıtımı gerçekleştiriyoruz.  Hem küçük, hem de büyük baş hayvanları olanlara biz bu tohumları veriyoruz. İnşallah Başkanla birlikte Malatya’daki küçükbaş hayvancılığın sorunları daha aza indirip ilimizdeki küçükbaş hayvanın gelişimini artırmayı planlıyoruz” ifadelerine yer verdi.

PROJELERİMİZİ HAYATA GEÇİRMEK İÇİN DESTEK BEKLİYORUZ

Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın ise Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek istişarenin önemine değindi. Ziyaretten dolayı memnuniyetini ifade eden Akın; “Biliyoruz ki Tarım İl Müdürümüz, gerek Büyükova projesinde, gerekse de hayvancılık anlamında, kanatlı, küçükbaş, büyükbaş üretiminin geldiği noktada Malatya’mıza büyük emekleri olan il müdürümüz. Bütün yetiştirimiz, adına ve Tarım Platformu olarak da ayriyeten teşekkür ediyorum. Çünkü üyelerimizin içerisinde de herhangi bir problemli olan, sıkıntısı olan bir konumuz varsa her zaman kapısını bize açmıştır. Bu noktada gerekse de üst üste Ankara ziyaret ederek il müdürü olarak mihmandarlık yaparak problemleri sıkıntıları hep çözme noktasında bizlerin, yetiştiricilerin, üreticilerin yanında olmuştur. Kendisine ziyaretinden dolayı teşekkür ediyoruz. Bu noktada yaptığımız projelerde, gerek ıslah çalışmalarından,  gerek mera ile ilgili,  gerekse de saha çalışmalarında, kırsaldaki çalışmalarda bizlere destek olmalarını özellikle yerel idarecilerin bekliyoruz. Çünkü kırsaldaki göçün önüne geçmenin önemli sebeplerinden bir tanesi, oradaki insanların çalışma alanlarını iyileştirme çalışmasıdır. Bu noktada İnşallah geçmişte projelerimiz olmuştu. Sayın il müdürümüzün de bu projelerimizin hayata geçilmesinde İnşallah desteklerinin devamını bekliyoruz” diye konuştu.

A.Vahap Kaygusuz

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber