• DOLAR
  7,5575
 • EURO
  8,9826
 • ALTIN
  474,07
 • BIST
  1,1843
Öznur Günata
Öznur Günata
oznurgunata.@malatyasonsoz.com.tr
KIRILMASI GEREKEN KISIR DÖNGÜ
 • 0
 • 1125
 • 31 Ocak 2020 Cuma
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Ecel ile gelir ölüm; bazen hastalıkla bazen doğal afetle bazen de hiç bir şey yokken bir bakmışsınız kaza yapınca gelir. Bu ölüm şekilleri çoğaltılabilir. Ama önemli olan hastalıkla ve afetle gelen ölümleri en aza indirmek.

Bakıyoruz tıp alanı eskiye nazaran çok gelişmiş ancak hala hastalıktan hayatını kaybeden insanlar söz konusu.  Bu belki kaynakların yetersizliğinden belki ihmalkârlıktan belki de bir şeyleri tam anlamıyla yapmadığımızdan kaynaklı Allah’tan ümit kesilmez deyip bu ölümleri en aza indirmek gerek.

Doğal afette de bir kısır döngü içerisine girmişiz. Hazırlıklı mıyız? Hayır, bakıyoruz patır patır binalarımız yıkılıveriyor. İnşaatta denetim hani nerede, sağlam yapılar neden hala oluşturulmuyor? Ama deprem geldiğince ‘deprem bir gerçek’ deniliyor. Gerçek evet bunu herkes söyler önemli olan bu gerçeklikte en az hasar alıp kurtulmak ama biz her şeyden kısalım da cebimize biraz fazla girsin derdindeyiz. Sonra o kadar masum insanın vebaline giriyoruz ve hala akıllanmıyoruz.  İşin ilginci başımıza gelse kıyameti koparıyoruz her alanda olduğu gibi…

Kule gibi binalar dikiliyor ama malzemeden çalınarak. Deprem bölgesinde o kulelerin ne işi var dediğimizde bakıyoruz ki karşımıza dost ahbap ilişkisi çıkıyor. Bu yanlış olgudan kurtulalım. Hayatı, hayatımızı ve hayatları ilgilendiren konularda bu ilişkileri kenara itip işimizi hakkıyla yapmaya çalışalım.

Bugün belki o ölen canların hesabı sorulmaz ama diğer taraf var unutmayalım ki kul hakkı var ve bu hak elbet sorulacak. O sual gelmeden biz işimizi doğru dürüst yapalım maldan çalmayalım. Çaldırmaya kalkışana da okkalı bir ceza verelim ki bir daha bu şekilde davranmasın, affetmeyelim bugün başkasında affettik peki ya başımıza gelse yine affedecek miyiz o kişileri bunu sorgulayalım. Bunun muhasebesini yapalım vicdanımızla. Belki o zaman her şey düzelir kısır döngü içine giren depremle canların ölmesi olayı son bulur.

24 Ocak 2020 Saat 20.55’te Elazığ Sivrice merkezli 6.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi ölenlerimiz oldu, yıkılan binalarımız, telef olan hayvanlarımız oldu, manevi açıdan kayıplarımız oldu daha öncede bir çok şehrimizde büyük dediğimiz büyüklükte depremler meydana geldi ve uzmanlar açıklama yapıyor ‘Daha büyük deprem bekleniyor’ diye biz daha neden duruyoruz. Bu konuda hem fikir olup harekete geçmeliyiz. Başta can kayıpları olmak üzere maddi ve manevi açıdan kayıpları yok etmek için çaba sarf etmeliyiz.

Bu konuda ‘uzman’ sıfatını alan ülkelere dönüp bir bakmalıyız onlar bu durumda hasarları en aza indirgemek için ne yapıyor, yapılaşmaları nasıl, yapılarda neler kullanılıyor, sistemleri var mı deprem hareketlerinin etkisini kırmak için diye. Sonra bu zemini oluşturmak için kafa yormalıyız bizde bire bir aynısını yapmaya çalışmalıyız, giden paramız olsun hiç değilse canımız değil.

Bu konuda denetim noktasında en başta yetkililerden sonrada inşaat alanı ile ilgilenen herkesten, ilde ikamet eden kişilerden ve ülke vatandaşlarından hassasiyet bekliyoruz.

Tek olup depremde hasarı minimuma indirgeyen ülkeler arasında hatta onlarında önünde yer almalıyız. Bu olmayacak bir şey değil yeter ki biz isteyelim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber