• DOLAR
  6,1036
  %0,31
 • EURO
  6,5915
  %0,21
 • ALTIN
  317,68
  %0,68
 • BIST
  7,8688
  %0,06

Kirazda Ürün Kaybı Endişesi          

Mevsim normalleri üzerinde seyreden yağmur yağışları kiraz üreticilerini endişelendirdi. Yağışların devam etmesi halinde çiçeklerde döllenme işlemlerinin düşeceğini kaydeden üreticiler endişeli bir bekleyiş içine girdi

Kirazda Ürün Kaybı Endişesi          

Konuyla ilgili olarak gazetemize konuşan Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, yağışların bir süre daha devam etmesi halinde kiraz üretiminde önemli rekolte düşüşleri olabileceği uyarısında bulundu. 1200 ton rekolte beklenen dalbastı kirazında yüzde 60-70 oranında ürün kaybı endişesi taşıdıklarını ifade etti.

KİRAZ’DA REKOLTE TEHLİKESİ

Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz açıklamasında şu ifadeleri kullandı. “Bilindiği gibi kiraz ağaçlarında erkek ve dişi ayrı ayrı ağaçlarda bulunduğu için arı ve rüzgâr vasıtasıyla döllenme yapabilmektedir. Yağmur yağışlarının devam etmesi durumunda ise döllenme olasılığı düşeceğinden verimde de üretim düşmesi meydana gelecektir. Yağışların bu şekilde devam etmesi de bu rekoltenin yüzde 60-70 civarında düşmesi olması anlamına gelmektedir. Bu da hem üreticimiz için hem de ilçemiz için önemli bir kayıp olacaktır. Şu an kiraz ağaçları alçak alanlarda çiçek açmış durumdadır. Yüksek yerlerde ise henüz çiçek açma aşamasındadır. İnşallah meteorolojik bir sıkıntı ile karşılaşmayız.”

TARIM DANIŞMANLARIMIZ SAHADA

Başkan Doğan Solmaz bir başka korkularının da kirazın yetişme evresinde yağışların bol olması olduğunu söyledi. Manolya hastalığı endişesi taşıdıklarını kaydeden Solmaz bu konuda da; “Önümüzdeki kiraz sezonunda 1.200 ton civarında dalbastı kirazı beklentimiz var. Kiraz üreticilerimiz zor şartlarda üretim gerçekleştiriyorlar. Hasat dönemi başlamadan bir diğer endişemiz üreticilerimizin meyvenin olgunlaşma döneminde Monolya ve Çil hastalığıyla karşılaşmasıdır. Bu hastalıklarla da meyvelerin çürümesinden endişe ediyoruz. Tarım danışmanlarımız sahada çalışmalarını sürdürürken üreticilerimiz de her türlü bilgiyi İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinden alabilirler” diye konuştu.

A. Vahap Kaygusuz (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber